niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Dzięki Ministerstwu Rozwoju pozwy zbiorowe mają być bardziej skuteczne

Dodano: 04.12.2016 [22:18]
Dzięki Ministerstwu Rozwoju pozwy zbiorowe mają być bardziej skuteczne - niezalezna.pl
foto: fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Według przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju największym problemem związanym z pozwami zbiorowymi jest zbyt długi okres ich rozpoznawania. Ma się to zmienić dzięki wprowadzeniu tzw. pakietu wierzycielskiego, który jest częścią programu 100 zmian dla firm.

Zbyt wiele etapów wstępnych postępowania
Rozpatrywanie pozwów zbiorowych można podzielić na trzy etapy. Dwa pierwsze dotyczą kwestii formalnych, a dopiero trzecia faza jest właściwym, merytorycznym rozpoznaniem sprawy. Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że samo rozpoznanie stanowisk stron może trwać nawet ponad dwa lata. Co ciekawe w latach 2010-2015 zaledwie ok. 38 proc. pozwów grupowych w sprawach cywilnych było rozpatrywanych merytorycznie. Ministerstwo Rozwoju chce znacznie skrócić przede wszystkim wstępne etapy postępowania, które obecnie wiążą się z wielomiesięcznym oczekiwaniem na decyzję sądu czy w danym przypadku dopuszczalne jest postępowanie grupowe.

Ma być szybciej
Ministerstwo Rozwoju chce, aby o dopuszczalności postępowania grupowego decydował sąd na posiedzeniu niejawnym bezpośrednio po wpłynięciu odpowiedzi na pozew. Dodatkowo sąd drugiej instancji miałby uprawnienie do merytorycznego rozstrzygnięcia czy postępowanie grupowe jest dopuszczalne, a nie jedynie możliwość przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Sprawy mają być rozpatrywane szybciej również dzięki temu, że sądy pierwszej instancji będą mogły prowadzić postępowanie dowodowe nawet, jeśli wpłynie zażalenie na postanowienie określające skład grupy składającej pozew i będzie ono w trakcie rozpoznawania.

Łatwiejsze ujednolicenie roszczeń
Pozew zbiorowy mogą złożyć co najmniej dwie osoby jeśli ich roszczenia zostaną ujednolicone. I tutaj pojawia się problem. Jeśli np. w jednej katastrofie budowlanej wiele osób ma połamane ręce i nogi, to mogą oni złożyć pozew zbiorowy. Natomiast jeśli w tym samym zdarzeniu tylko jedna osoba odniesie inne obrażenia, wtedy musi wystąpić z pozwem indywidualnym. Z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju wynika, że problem ten ma zostać rozwiązany i choć nie zmienią się przesłanki dopuszczalności postępowania grupowego, to jednak łatwiejsze będzie ujednolicenie roszczeń w przypadku doznania szkód różnego rodzaju, ale w wyniku tego samego zdarzenia.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Morowieckiemu dac nagrode zlotych ust za prace jaka wykonuje przez mikrofon .

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl