Polityka aktywna i wielowektorowa

  

Ostatnie wydarzenia dyplomatyczne z udziałem Polski pokazują, że nasza polityka zagraniczna jest polityką aktywną. Charakter miniszczytu Duda–Gauck dowodzi wysokiej rangi bilateralnych stosunków polsko-niemieckich, a także tego, że obie strony przywiązują dużą wagę do politycznej i militarnej współpracy w ramach NATO. Spotkanie Szydło–May jest wyrazem woli stron podtrzymania dobrych wzajemnych stosunków w sytuacji zapowiadanego wychodzenia Wielkiej Brytanii ze struktur UE. Oznacza, że Polska jest zainteresowana kształtem przyszłego traktatu Brytyjczyków z Unią, który powinien być zbliżony do obecnych relacji unijno-norweskich, czyli zapewnić ciągłość współpracy gospodarczej, swobodę przepływu kapitału i osób w ramach unii celnej i gospodarczej, a także zminimalizować negatywne skutki brexitu. Spotkanie szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i państw bałkańskich w Warszawie to konkretny wyraz polityki Trójmorza i deklaracja woli uczestników do tworzenia merytorycznych koalicji z udziałem Polski w ramach UE. Wydarzenia te przeczą tezie, że pod rządami PiS u nastąpiła marginalizacja roli politycznej Polski w Europie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl