Chcieli zablokować ekshumacje - sąd stwierdził, że to niemożliwe

Rafał Dzięciołowski, arch.

  

Za pomocą cywilnej procedury nie można zaskarżyć decyzji prokuratury w postępowaniu karnym - tak w ogromnym skrócie Sąd Okręgowy w Warszawie uzasadnił odrzucenie wniosku o wstrzymanie ekshumacji szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prokuratorzy wyjaśniający przyczyny katastrofy smoleńskiej zarządzili przeprowadzenie ekshumacji szczątków 83 ofiar.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ekshumacje są konieczne - przez zaniechania i kłamstwa ministrów Tuska

Niektórzy z bliskich ofiar sprzeciwiali się temu, a rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przekonywał, że mają prawo do zaskarżenia decyzji o ekshumacji, choć stanowisko prokuratury była jednoznaczne.

„Nie ma prawnej możliwości składania zażaleń na decyzje prokuratury w tej sprawie” - stwierdził zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek w odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zaskarżenie decyzji o ekshumacji? Prokuratura: nie ma takiej prawnej możliwości

Pomimo to niektóre osoby - chociażby Paweł Deresz - zapowiedziały próbę zaskarżenia. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił jeden z takich wniosków mających wstrzymać ekshumacje.Na razie nie ujawniono kogo dotyczył wniosek.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter,TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef KPRM o konflikcie z KE

/ Zrzut ekranu z TV Republika

  

– Polskie władze są dobrze przygotowane, aby przedstawić swoje racje w sprawie reformy sądownictwa - powiedział szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Jutro Polska ma zostać wysłuchana w ramach procedury z art 7. unijnego traktatu.

Poważnie zamierzamy potraktować to spotkanie, jesteśmy dobrze przygotowani, żeby uzasadniać istotę zmian w polskim prawie. Te reformy, które obiecywaliśmy Polakom w kampanii wyborczej 2015 r., realizujemy konsekwentnie, przestrzegając wszystkich zasad i reguł – powiedział Dworczyk w Polsat News.

Szef KPRM dodał, że "z dużym rozczarowaniem stwierdzamy że Komisja Europejska i niektórzy urzędnicy Unii Europejskiej nie są zainteresowani prowadzeniem prawdziwego dialogu i wypracowywaniem kompromisu".

Minister Dworczyk zapewnił, że wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który ma prezentować stanowisko polskich władz, "jest jak zwykle bardzo dobrze przygotowany do tego spotkania".

Będzie gotów, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania, przedstawi nasze racje - po raz kolejny, bo ten dialog trwa od pewnego czasu – zaznaczył.

Ocenił, że od kiedy premierem został Mateusz Morawiecki "te relacje zostały zintensyfikowane".

Po rozmowach z przedstawicielami KE, m.in. z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, doprecyzowaliśmy niektóre zapisy w ustawach reformujących sądownictwo. Wydaje się, że Komisja Europejska nie wyciągnęła podobnych wniosków – podkreślił.

Przyznał, że wprowadzone nowelizacje to "namacalne dowody", na to, "że Polska chce porozumienia, ma czyste intencje".

Naszym zdaniem pole manewru z naszej strony jest już ograniczone niemal do zera – mówił szef KPRM.

Mamy nadzieję, że nie dojdzie do głosowania, że znajdziemy porozumienie, ale jeżeli tego porozumienia by wciąż nie było, to jesteśmy zainteresowani zakończeniem tego w sposób taki, żeby przegłosować, żebyśmy poznali opinię wszystkich krajów UE. Nie idziemy na zwarcie, my jesteśmy cały czas otwarci na dialog, ale jeżeli będzie inne oczekiwanie po stronie Komisji, to jesteśmy gotowi do takiej konfrontacji – podkreślił.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl