Chcieli zablokować ekshumacje - sąd stwierdził, że to niemożliwe

Rafał Dzięciołowski, arch.

Za pomocą cywilnej procedury nie można zaskarżyć decyzji prokuratury w postępowaniu karnym - tak w ogromnym skrócie Sąd Okręgowy w Warszawie uzasadnił odrzucenie wniosku o wstrzymanie ekshumacji szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prokuratorzy wyjaśniający przyczyny katastrofy smoleńskiej zarządzili przeprowadzenie ekshumacji szczątków 83 ofiar.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ekshumacje są konieczne - przez zaniechania i kłamstwa ministrów Tuska

Niektórzy z bliskich ofiar sprzeciwiali się temu, a rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przekonywał, że mają prawo do zaskarżenia decyzji o ekshumacji, choć stanowisko prokuratury była jednoznaczne.

„Nie ma prawnej możliwości składania zażaleń na decyzje prokuratury w tej sprawie” - stwierdził zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek w odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zaskarżenie decyzji o ekshumacji? Prokuratura: nie ma takiej prawnej możliwości

Pomimo to niektóre osoby - chociażby Paweł Deresz - zapowiedziały próbę zaskarżenia. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił jeden z takich wniosków mających wstrzymać ekshumacje.Na razie nie ujawniono kogo dotyczył wniosek.
Źródło: Twitter,TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gowin: dobra współpraca z Izraelem to strategiczny wybór i racja stanu

Jarosław Gowin / P. Tracz / KPRM

Dobra współpraca z Izraelem, to pewien strategiczny wybór i racja stanu - ocenił dziś wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził też ubolewanie, że fundacja Ruderman Family Foundation opublikowała film, w którym pada sformułowanie "polski Holokaust".

Fundacja Ruderman Family Foundation zamieściła w internecie krótki film, w którym - w języku angielskim i hebrajskim - padają m.in. stwierdzenia "polski Holokaust". Kampania tej prywatnej fundacji filantropijnej z Bostonu, zwraca się przeciwko nowelizacji polskiej ustawy o IPN; jej inicjatorzy wzywają władze USA do zerwania relacji z Polską "w imieniu 6 milionów Żydów". Fundacja usunęła swój spot w środę wieczorem.

Ubolewam, że tego typu film mógł się ukazać w przestrzeni publicznej

- powiedział dziś Gowin na konferencji prasowej.

Prosimy wszystkich o wykazanie wrażliwości dla strony izraelskiej, czy szerzej - żydowskiej w tak bolesnej sprawie jak Holokaust, ale też prosimy izraelskich, czy żydowskich partnerów, żeby oni podobny szacunek okazywali dla wrażliwości polskiej. Wierzę, że stosunki Polski i Izraela już wkrótce będą równie dobre, jak w ciągu poprzednich dwudziestu kilku lat

- podkreślił wicepremier.

Dodał, że obecny rząd konsekwentnie przez ponad dwa lata starał się prowadzić jak najlepsze relacje z Izraelem.

Uważamy, że to pewien strategiczny wybór, pewna racja stanu, by dobrze współpracować z Izraelem. To też wzajemne zobowiązanie

- powiedział Gowin.

Przypomniał, że strona polska i żydowska ma za sobą kilkaset lat wspólnej drogi.

Nasi żydowscy współbracia mieszkali na terenach Polski przez setki lat i ta historia była przede wszystkim piękna. Jeśli zdarzyły się w tej historii akty przemocy, nawet zachowania zbrodnicze, to prawdę trzeba ujawnić. Ale od ujawnienia prawdy o faktach nie można przechodzić do generalizujących zarzutów oskarżających ogół Polaków o współudział w Holokauście

- powiedział Gowin.

Pytany o "szerokie oddziaływanie" filmiku Fundacji Ruderman Family, wicepremier powiedział:

Nigdy nie ukrywałem mojego podziwu dla państwa Izrael, dla sprawności środowisk żydowskich w propagowaniu ich punktu widzenia, zarówno na przeszłość jak i na bieżące wydarzenia. Uważam, że powinniśmy się od naszych żydowskich partnerów uczyć tej sprawności.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl