E-Sądy / Jak skutecznie odwołać się od nakazu zapłaty?

fot.

  

W przypadku orzeczenia przez e-sąd nakazu zapłaty mamy możliwość wniesienia sprzeciwu. Warto wiedzieć jak to zrobić i co ów sprzeciw powinien zawierać.
 
Jak i gdzie możemy wnieść sprzeciw?
Sam sprzeciw, pomimo że nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu elektronicznym, można wnieść do sądu w formie tradycyjnej – na piśmie. Do sprzeciwu należy dołączyć jego dodatkowy egzemplarz dla strony przeciwnej. Sprzeciw powinien zostać wysłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie listem poleconym tak, aby otrzymać potwierdzenia jego wysłania.

Jeżeli nakaz zapłaty nie został nam doręczony i podejrzewamy, że został wysłany na niewłaściwy adres, powinniśmy opisać w sprzeciwie okoliczności związane ze zmianą miejsca zamieszkania i załączyć dokumenty potwierdzające nasz aktualny adres. Pamiętajmy, że nie chodzi tu o miejsce zameldowania, a o adres zamieszkania, pod którym rzeczywiście na stałe przebywamy.
 
Sprawy wszczęte przed 8 września 2016 r.
Kwestię treści sprzeciwu reguluje art. 50535 Kodeksu postępowania cywilnego. W związku ze zmianą tego przepisu, w postępowaniach wszczętych przed 8 września 2016 r. sprzeciw może nie zawierać uzasadnienia. Wystarczy zatem wskazać, że nie zgadzamy się z nakazem zapłaty i zaskarżamy go w całości.
Dodatkowo, w sprawach sprzed 8 września 2016 r. należy podnieść zarzuty, które należy zgłosić przed wdaniem się w spór (zarzut niewłaściwego określenia przez powoda wartości przedmiotu sporu, zarzut niewłaściwości sądu, zarzut istnienia umowy o mediację, zarzut istnienia umowy o jurysdykcję sądu państwa obcego, zarzut istnienia zapisu na sąd polubowny). Jeżeli uważamy, że roszczenie jest przedawnione, pomimo braku takiego obowiązku, warto podnieść ten zarzut już w sprzeciwie.
 
Sprawy wszczęte po 8 września 2016 r.
Odmiennie kształtuje się sytuacja w postępowaniach wszczętych po 8 września 2016 r. W tej sytuacji należy podnieść w sprzeciwie wszelkie okoliczności i twierdzenia oraz dowody na ich poparcie.  W przeciwnym wypadku, jeśli zostaną one zgłoszone na późniejszym etapie sprawy, sąd może uznać je za spóźnione na podstawie art. 207 § 6 oraz art. 217 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Jedynym złagodzeniem ogólnych reguł w postępowaniu przed e-sądem jest w tym wypadku to, że do sprzeciwu nie dołącza się fizycznie dowodów (np. dokumentów) ale powinno się je wymienić w treści sprzeciwu.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Autor: Maciej Kamiński - radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Prezydent USA zrozumiał, jak ważne są relacje z Polską”. Tak twierdzi jego współpracownik

Michał Rachoń i Corey Lewandowski / TVP Info print screen

  

Prezydent (Donald Trump) zrozumiał, jak bardzo ważne są relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską (...). Prezydent docenia wagę tych stosunków – powiedział Corey Lewandowski, b. szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa dziś w TVP Info. Według Lewandowskiego budowa w Polsce „Fort Trump” jest bardzo poważnie rozważana na najwyższych szczeblach amerykańskiej administracji.

Według amerykańskiego urzędnika, Stany dostrzegają fakt, że Polska zadeklarowała chęć uczestniczenia w kosztach budowy „Fort Trump”.

Najważniejsze jest to, żeby przypomnieć naszym sojusznikom, że zawsze będziemy za nimi, i naszym wrogom, że zawsze będziemy przeciwko nim

- oświadczył.

We wrześniu prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się „Fort Trump”.

Trump ocenił wówczas, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardy dolarów. - Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów - powiedział.

O budowie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem rozmawiał w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Po spotkaniu ocenił, że polska koncepcja stałej obecności sił amerykańskich w Polsce została dobrze przyjęta w Pentagonie, a rozmowa z Mattisem na ten temat przebiegła w „dobrej atmosferze”.

Corey Lewandowski był pierwszym menadżerem kampanii prezydenckiej Trumpa - od stycznia 2015 roku, czyli jeszcze zanim oficjalnie ogłosił on start w wyścigu do Białego Domu, do czerwca 2016 roku, gdy zakończyły się prawybory Partii Republikańskiej. Od tego czasu pracuje jako lobbysta polityczny i komentator polityczny. Jak zaznaczył, ma cały czas regularny kontakt z prezydentem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl