E-Sądy / Jak skutecznie odwołać się od nakazu zapłaty?

fot.

W przypadku orzeczenia przez e-sąd nakazu zapłaty mamy możliwość wniesienia sprzeciwu. Warto wiedzieć jak to zrobić i co ów sprzeciw powinien zawierać.
 
Jak i gdzie możemy wnieść sprzeciw?
Sam sprzeciw, pomimo że nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu elektronicznym, można wnieść do sądu w formie tradycyjnej – na piśmie. Do sprzeciwu należy dołączyć jego dodatkowy egzemplarz dla strony przeciwnej. Sprzeciw powinien zostać wysłany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie listem poleconym tak, aby otrzymać potwierdzenia jego wysłania.

Jeżeli nakaz zapłaty nie został nam doręczony i podejrzewamy, że został wysłany na niewłaściwy adres, powinniśmy opisać w sprzeciwie okoliczności związane ze zmianą miejsca zamieszkania i załączyć dokumenty potwierdzające nasz aktualny adres. Pamiętajmy, że nie chodzi tu o miejsce zameldowania, a o adres zamieszkania, pod którym rzeczywiście na stałe przebywamy.
 
Sprawy wszczęte przed 8 września 2016 r.
Kwestię treści sprzeciwu reguluje art. 50535 Kodeksu postępowania cywilnego. W związku ze zmianą tego przepisu, w postępowaniach wszczętych przed 8 września 2016 r. sprzeciw może nie zawierać uzasadnienia. Wystarczy zatem wskazać, że nie zgadzamy się z nakazem zapłaty i zaskarżamy go w całości.
Dodatkowo, w sprawach sprzed 8 września 2016 r. należy podnieść zarzuty, które należy zgłosić przed wdaniem się w spór (zarzut niewłaściwego określenia przez powoda wartości przedmiotu sporu, zarzut niewłaściwości sądu, zarzut istnienia umowy o mediację, zarzut istnienia umowy o jurysdykcję sądu państwa obcego, zarzut istnienia zapisu na sąd polubowny). Jeżeli uważamy, że roszczenie jest przedawnione, pomimo braku takiego obowiązku, warto podnieść ten zarzut już w sprzeciwie.
 
Sprawy wszczęte po 8 września 2016 r.
Odmiennie kształtuje się sytuacja w postępowaniach wszczętych po 8 września 2016 r. W tej sytuacji należy podnieść w sprzeciwie wszelkie okoliczności i twierdzenia oraz dowody na ich poparcie.  W przeciwnym wypadku, jeśli zostaną one zgłoszone na późniejszym etapie sprawy, sąd może uznać je za spóźnione na podstawie art. 207 § 6 oraz art. 217 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Jedynym złagodzeniem ogólnych reguł w postępowaniu przed e-sądem jest w tym wypadku to, że do sprzeciwu nie dołącza się fizycznie dowodów (np. dokumentów) ale powinno się je wymienić w treści sprzeciwu.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Autor: Maciej Kamiński - radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najwyższe drzewo w Polsce to daglezja; rośnie w Beskidach i ma 57 m

daglezja / Sweetaholic

57 m mierzy daglezja zielona, najprawdopodobniej najwyższe drzewo w Polsce. Rośnie w paśmie góry Klimczok w Beskidzie Śląskim – podało Nadleśnictwa Bielsko. Dotychczas za najwyższe uchodziły dwa świerki, które od daglezji są jednak niższe o 5,5 m.

„Wszystko wskazuje na to, że daglezja o 5,5 m wyprzedza dotychczasowych rekordzistów, czyli dwa świerki - z Białowieskiego Parku Narodowego oraz z rezerwatu przyrody Śrubita w Beskidzie Żywieckim" – poinformowała Irena Polok z Nadleśnictwa.

Leśnicy podali, że daglezja zielona rośnie w leśnictwie Biła w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew. Niemal każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 m wysokości, a przynajmniej cztery mieszczą się w przedziale 53-55 m. „Daglezja nie wybija się zatem wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona” – wskazała Polok.

Daglezję „namierzył” leśnik z Nadleśnictwa Bielsko Rafał Kozubek, który wykorzystał dane z lotniczego skaningu laserowego zgromadzone przez Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

„Następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego. Uzyskał wynik 56,5 m. Aby mieć całkowitą pewność, co do wysokości drzewa, wynik został zweryfikowany przez Piotra Gacha. Pasjonat określił wysokość na 57 m. Pomiarów dokonał przy pomocy dalmierza z dwóch różnych miejsc. Wynik 57 m to +ostrożna średnia+ z kilkudziesięciu pomiarów, z których ok. 90 proc. mieściło się w przedziale pomiędzy 56,5 – 58 m” - poinformowała Irena Polok.

Wiek daglezji szacowany jest na 115 lat. Zdaniem leśników, wykazuje ona dużą żywotność i może jeszcze urosnąć.

Daglezja jest gatunkiem z rodziny sosnowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym.

Nadleśnictwo Bielsko w południowej części obejmuje m.in. lasy w Beskidzie Śląskim i Małym, rosnące w pobliżu Bielska-Białej. Na jego terenie znajdują się m.in. góry Skrzyczne, Klimczok, Szyndzielnia, Błatnia i Magurka. Północna część składa się z szeregu mniejszych i większych kompleksów leśnych usytuowanych częściowo na terenie równinnym lub pagórkowatym.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl