Prokurator Pasionek do niektórych dziennikarzy: "stonujcie emocje, nie piszcie bzdur"

arch. GP

  

W Prokuraturze Krajowej trwa konferencja prasowa, na której podano nowe informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego i zaplanowanych ekshumacji szczątków ofiar. - Skompletowaliśmy zespół międzynarodowych biegłych - zapewnił prokurator Marek Kuczyński. Z kolei prokurator Marek Pasionek zaapelował do niektórych dziennikarzy, aby informowali rzetelnie, a nie pisali bzdur. Jako przykład podał publikację pewnego tygodnika. - Jedno zdanie, trzy przekłamania - stwierdził.

Zastępca prokuratora krajowego Marek Pasionek bardzo wiele uwagi poświęcił sposobowi informowania o śledztwie przez część mediów.

- Apeluję o stonowanie emocji - podkreślił prokurator, który przypomniał, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do końca przyszłego roku. Nie jest to jednak termin finalny. Postępowanie może trwać dłużej, jeśli będzie taka potrzeba. - Decyzje merytoryczna nie wszystkich zadowoli - przewiduje M. Pasionek.

Kilka razy powtarzał prośbę o rzetelne informowanie.

- Apeluję o przyjście z pomocą w informowaniu opinii publicznej, która jest zainteresowana śledztwem, w sposób rzetelny - mówił prokurator Pasionek. Jako przykład ordynarnej dezinformacji podał publikację jednego z tygodników, który napisał, że umundurowani żołnierze Żandarmerii Wojskowej krążą po domach i wymuszają podpisywanie jakiś decyzji. - Proszę o niepisanie takich bzdur. Jedno zdanie, trzy przekłamania.


- Nie jest prawdą, że ciała po wyjęciu z grobów będą do dyspozycji prokuratorów przez cztery miesiące. Zostaną zwrócone rodzinie niezwłocznie, a biegli będą mieli cztery miesiące na sporządzenie opinii - tłumaczył. Zdementował również kłamstwa jakoby ekshumacje są robione, bo prokuratura będzie poszukiwała śladów trotylu.

- Do ekshumacji zaangażowani są światowej klasy specjaliści medycy sądowej - zapewnił zastępca prokuratora krajowego.

Natomiast prokurator Marek Kuczyński podkreślił:

- Przeprowadzenie sekcji zwłok jest obowiązkiem prokuratora.


Przypomniał również, że w dokumentacji rosyjskiej były liczne błędy, brakowało dokumentacji fotograficznej, zapisy z protokołów rosyjskich zawierały opisy obrażeń, których nie było.

- Podkreślić należy, iż w żadnej z tych czynności (sekcji zwłok - dop. red.), z wyjątkiem sekcji zwłok Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie uczestniczył polski prokurator - podkreślił M. Kuczyński, który przyznał, że nie sposób stwierdzić, czy dokumenty otrzymane od Rosjan są wiarygodne.
Podał również, że skompletowano zespół międzynarodowych biegłych, którzy przeprowadzą badania i ekspertyzy.
- Istotnym elementem będą badania genetyczne - tłumaczył prokurator Kuczyński.

- Prokuratura do dziś nie dysponuje kompletnym materiałem dowodowym - dodał prokurator Marek Pasionek.

Z kolei prokurator Krzysztof Schwartz powiedział, że planowane jest przeprowadzenie inwentaryzacji elementów wraku samolotu. Przyznał również, że prowadzone jest - oprócz głównego śledztwa - sześć postępowań dotyczących różnych wątków związanych z katastrofą smoleńską.

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Irlandia jednak za zabijaniem dzieci. Znamy już WYNIKI referendum

/ congerdesigne

  

Irlandczycy zagłosowali przytłaczającą większością za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka. Opowiedzieli się tym samym za liberalizacją obecnych przepisów aborcyjnych - wynika z sondażu Ipsos dla "Irish Times".

Według badania 68 proc. wyborców poparło zmiany, a 32 proc. było przeciw.

Zgodnie z rządową propozycją nowa ustawa, która trafi pod obrady parlamentu jeszcze przed wakacjami, będzie zawierać:

  • możliwość przerwania ciąży do 12 tygodni od poczęcia bez podania powodu, po konsultacji z lekarzem;
  • prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach; 
  • nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

Według obecnych przepisów aborcja jest w Irlandii nielegalna - poza wprowadzonym w 2013 r. wyjątkiem, kiedy lekarze stwierdzają bezpośrednie zagrożenie dla życia kobiety.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl