Prokurator Pasionek do niektórych dziennikarzy: "stonujcie emocje, nie piszcie bzdur"

arch. GP

gb

Kontakt z autorem

W Prokuraturze Krajowej trwa konferencja prasowa, na której podano nowe informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego i zaplanowanych ekshumacji szczątków ofiar. - Skompletowaliśmy zespół międzynarodowych biegłych - zapewnił prokurator Marek Kuczyński. Z kolei prokurator Marek Pasionek zaapelował do niektórych dziennikarzy, aby informowali rzetelnie, a nie pisali bzdur. Jako przykład podał publikację pewnego tygodnika. - Jedno zdanie, trzy przekłamania - stwierdził.

Zastępca prokuratora krajowego Marek Pasionek bardzo wiele uwagi poświęcił sposobowi informowania o śledztwie przez część mediów.

- Apeluję o stonowanie emocji - podkreślił prokurator, który przypomniał, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do końca przyszłego roku. Nie jest to jednak termin finalny. Postępowanie może trwać dłużej, jeśli będzie taka potrzeba. - Decyzje merytoryczna nie wszystkich zadowoli - przewiduje M. Pasionek.

Kilka razy powtarzał prośbę o rzetelne informowanie.

- Apeluję o przyjście z pomocą w informowaniu opinii publicznej, która jest zainteresowana śledztwem, w sposób rzetelny - mówił prokurator Pasionek. Jako przykład ordynarnej dezinformacji podał publikację jednego z tygodników, który napisał, że umundurowani żołnierze Żandarmerii Wojskowej krążą po domach i wymuszają podpisywanie jakiś decyzji. - Proszę o niepisanie takich bzdur. Jedno zdanie, trzy przekłamania.


- Nie jest prawdą, że ciała po wyjęciu z grobów będą do dyspozycji prokuratorów przez cztery miesiące. Zostaną zwrócone rodzinie niezwłocznie, a biegli będą mieli cztery miesiące na sporządzenie opinii - tłumaczył. Zdementował również kłamstwa jakoby ekshumacje są robione, bo prokuratura będzie poszukiwała śladów trotylu.

- Do ekshumacji zaangażowani są światowej klasy specjaliści medycy sądowej - zapewnił zastępca prokuratora krajowego.

Natomiast prokurator Marek Kuczyński podkreślił:

- Przeprowadzenie sekcji zwłok jest obowiązkiem prokuratora.


Przypomniał również, że w dokumentacji rosyjskiej były liczne błędy, brakowało dokumentacji fotograficznej, zapisy z protokołów rosyjskich zawierały opisy obrażeń, których nie było.

- Podkreślić należy, iż w żadnej z tych czynności (sekcji zwłok - dop. red.), z wyjątkiem sekcji zwłok Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie uczestniczył polski prokurator - podkreślił M. Kuczyński, który przyznał, że nie sposób stwierdzić, czy dokumenty otrzymane od Rosjan są wiarygodne.
Podał również, że skompletowano zespół międzynarodowych biegłych, którzy przeprowadzą badania i ekspertyzy.
- Istotnym elementem będą badania genetyczne - tłumaczył prokurator Kuczyński.

- Prokuratura do dziś nie dysponuje kompletnym materiałem dowodowym - dodał prokurator Marek Pasionek.

Z kolei prokurator Krzysztof Schwartz powiedział, że planowane jest przeprowadzenie inwentaryzacji elementów wraku samolotu. Przyznał również, że prowadzone jest - oprócz głównego śledztwa - sześć postępowań dotyczących różnych wątków związanych z katastrofą smoleńską.

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Śniadania polskich uczniów to głównie…

Śniadania polskich uczniów to głównie…

„Tusk nie ma żadnych szans w wyborach…

„Tusk nie ma żadnych szans w wyborach…

Podano hasło przyszłorocznego Spotkania…

Podano hasło przyszłorocznego Spotkania…

CBŚP rozbiło narkotykowy gang…

CBŚP rozbiło narkotykowy gang…

Nienaprawiona krzywda mieszkańców Gdyni

Nienaprawiona krzywda mieszkańców Gdyni

Minister sportu o Tusku: lewy pomocnik, który fauluje. Na trybuny go!

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Używając terminologii sportowej: szef Rady Europejskiej Donald Tusk to zawodnik, który mocno fauluje na boisku, na pewno nie jest nastawiony na grę drużynową, tylko na własny interes - powiedział dziś minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Minister został zapytany o tweet szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie - napisał wczoraj b. premier Donald Tusk.

Jeśli zostajemy przy tej terminologii sportowej, to muszę powiedzieć, że lewy pomocnik RE to jest zawodnik, który na boisku mocno fauluje i ciągnie za koszulę; na pewno nie jest nastawiony na grę drużynową, tylko na własny, partykularny interes

 - powiedział Bańka.

Ale w Europie już go odstawiają na ławkę rezerwowych, a myślę, że jego miejsce jest na trybunach politycznych

 - ocenił minister.

Zdaniem Bańki działania Tuska udowadniają, że nie jest to polityk, "u którego polski interes jest na pierwszym miejscu".

W nawiązaniu do tweetu, który Bańka opublikował z okazji dwulecia rządu premier Beaty Szydło, gdzie porównywał swoją ministerialną kadencję do biegu, prowadzący rozmowę zapytał ministra, czy obecnie jest może potrzebny mu nowy "trener". Bańka podkreślił, że decyzja w tej kwestii nie należy do niego.

Jarosław Kaczyński, jeśli poruszamy się w tej nomenklaturze sportowej, jest trenerem, selekcjonerem, autorem tego wielkiego zwycięstwa w 2015 r., to on desygnował do gry dwóch głównych zawodników: Andrzeja Dudę i Beatę Szydło

 - zauważył szef resortu sportu.

Dokonanie zmian w rządzie premier Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Powiedziała też, że poinformuje o nich w ciągu kilkunastu dni. W listopadzie rzecznik rządu Rafał Bochenek wskazał, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl