Prokurator Pasionek do niektórych dziennikarzy: "stonujcie emocje, nie piszcie bzdur"

arch. GP

W Prokuraturze Krajowej trwa konferencja prasowa, na której podano nowe informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego i zaplanowanych ekshumacji szczątków ofiar. - Skompletowaliśmy zespół międzynarodowych biegłych - zapewnił prokurator Marek Kuczyński. Z kolei prokurator Marek Pasionek zaapelował do niektórych dziennikarzy, aby informowali rzetelnie, a nie pisali bzdur. Jako przykład podał publikację pewnego tygodnika. - Jedno zdanie, trzy przekłamania - stwierdził.

Zastępca prokuratora krajowego Marek Pasionek bardzo wiele uwagi poświęcił sposobowi informowania o śledztwie przez część mediów.

- Apeluję o stonowanie emocji - podkreślił prokurator, który przypomniał, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do końca przyszłego roku. Nie jest to jednak termin finalny. Postępowanie może trwać dłużej, jeśli będzie taka potrzeba. - Decyzje merytoryczna nie wszystkich zadowoli - przewiduje M. Pasionek.

Kilka razy powtarzał prośbę o rzetelne informowanie.

- Apeluję o przyjście z pomocą w informowaniu opinii publicznej, która jest zainteresowana śledztwem, w sposób rzetelny - mówił prokurator Pasionek. Jako przykład ordynarnej dezinformacji podał publikację jednego z tygodników, który napisał, że umundurowani żołnierze Żandarmerii Wojskowej krążą po domach i wymuszają podpisywanie jakiś decyzji. - Proszę o niepisanie takich bzdur. Jedno zdanie, trzy przekłamania.


- Nie jest prawdą, że ciała po wyjęciu z grobów będą do dyspozycji prokuratorów przez cztery miesiące. Zostaną zwrócone rodzinie niezwłocznie, a biegli będą mieli cztery miesiące na sporządzenie opinii - tłumaczył. Zdementował również kłamstwa jakoby ekshumacje są robione, bo prokuratura będzie poszukiwała śladów trotylu.

- Do ekshumacji zaangażowani są światowej klasy specjaliści medycy sądowej - zapewnił zastępca prokuratora krajowego.

Natomiast prokurator Marek Kuczyński podkreślił:

- Przeprowadzenie sekcji zwłok jest obowiązkiem prokuratora.


Przypomniał również, że w dokumentacji rosyjskiej były liczne błędy, brakowało dokumentacji fotograficznej, zapisy z protokołów rosyjskich zawierały opisy obrażeń, których nie było.

- Podkreślić należy, iż w żadnej z tych czynności (sekcji zwłok - dop. red.), z wyjątkiem sekcji zwłok Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie uczestniczył polski prokurator - podkreślił M. Kuczyński, który przyznał, że nie sposób stwierdzić, czy dokumenty otrzymane od Rosjan są wiarygodne.
Podał również, że skompletowano zespół międzynarodowych biegłych, którzy przeprowadzą badania i ekspertyzy.
- Istotnym elementem będą badania genetyczne - tłumaczył prokurator Kuczyński.

- Prokuratura do dziś nie dysponuje kompletnym materiałem dowodowym - dodał prokurator Marek Pasionek.

Z kolei prokurator Krzysztof Schwartz powiedział, że planowane jest przeprowadzenie inwentaryzacji elementów wraku samolotu. Przyznał również, że prowadzone jest - oprócz głównego śledztwa - sześć postępowań dotyczących różnych wątków związanych z katastrofą smoleńską.

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sensacyjne wydanie „Politycznej kawy” Tomasza Sakiewicza – niedziela, godz. 12.00, Telewizja Republika

/ fot. Telewizja Republika

Przed nami szczególne wydanie programu „Polityczna kawa”. Gośćmi Tomasza Sakiewicza będą tym razem minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, poseł Tomasz Rzymkowski oraz Ryszard Czarnecki. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego powie, czy na żądanie kierownictwa europarlamentu przeprosi Różę Thun. Ma paść zaskakująca odpowiedź.

Sensacyjne wydanie „Politycznej kawy”. Minister Jerzy Kwieciński ujawnia ekonomiczne plany rządu, poseł Tomasz Rzymkowski o politycznym zwrocie w Kukiz’15 i wreszcie przełom w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Jego odpowiedź dla Róży Thun. Niedziela, godz. 12.00, TV Republika 

– zapowiedział swój program Tomasz Sakiewicz.

„Polityczna Kawa”, godzina 12.00, TV Republika – NIE PRZEGAP!

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl