Prezydent Duda o ekshumacjach: prawny obowiązek prokuratorów

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Ustawa przyjęta jeszcze w 2016 roku, a od października przyszłego roku zacząłby obowiązywać wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - tego spodziewa się prezydent, z którym rozmawiali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej. Andrzej Duda był także pytany o ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Przyznał, że rozumie "straszny ból rodziny", ale zaznaczył, iż prokuratorzy mają prawny obowiązek, aby przeprowadzić ekshumacje.

- Tak zakładam - odpowiedział prezydent Duda na pytanie czy spodziewa się, że 1 października 2017 roku będzie obowiązywał wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. - Czekam obecnie na to, aż parlament wywiąże się ze swojego zobowiązania i ustawa zostanie uchwalona - dodał.

Jak czytamy na stronie pap.pl prezydent Duda liczy, że stanie się to (uchwalenie ustawy) jeszcze w tym roku. Podkreślił równocześnie:
- Jeżeli ktoś chce dalej pracować, jeżeli ktoś chce dalej składać na wyższą emeryturę, będzie miał do tego prawo. To będzie wybór każdego obywatela - tłumaczył.

W rozmowie z dziennikarzami PAP prezydent odniósł się także do zaplanowanych przez prokuraturę ekshumacji szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że doskonale rozumie jak "straszny to ból" i trudny to temat dla bliskich.

"Dla mnie osobiście, także było to trudne, nie straciłem nikogo z rodziny, ale straciłem przyjaciół. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był dla mnie osobą niezwykle drogą, którego ogromnie szanowałem, jego żonę - Marię, która była wspaniałą kobietą, pierwszą damą" - powiedział prezydent Andrzej Duda cytowany przez serwis pap.pl


Podkreślił jednak, że przeprowadzenie ekshumacji to "prawny obowiązek prokuratorów". Prezydent Duda poprosił o wyrozumiałość do działań śledczych. Nie ma żadnych wątpliwości, że prokuratorzy i inne osoby zaangażowane w te działania - jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej - "dopełnią wszystkich możliwych ze swojej strony starań, aby odbyło się to w sposób jak najbardziej delikatny, etyczny, z poszanowaniem uczuć rodzin i z poszanowaniem pamięci i tego, co należy oddać zmarłym".
Źródło: pap.pl,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef MSZ przed spotkaniem z Timmermansem: chcę pokazać dobrą wolę

/ Frans Timmermans / By Dutch Ministry of Foreign Affairs - Timmermans, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38182018

Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem, by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty. Chciałbym, choć na chwilę się z nim spotkać, by omówić nasze wzajemne relacje - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki.

Do spotkania Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem ma dojść w niedzielę w Brukseli.

Minister uważa, że "jest problem pewnego krytykowania Polski" - zdaniem rządu nieuzasadnionego - za reformy sądownictwa.

- Została podniesiona kwestia art. 7, ale tutaj chcę też zademonstrować pewną otwartość na współpracę, na wyjaśnienie naszego stanowiska. Uważam, że Polska ma w tym sporze rację. Chcemy spokojnie prezentować nasze racje - podkreślił szef MSZ.

Dlatego też - jak dodał - poprosił o spotkanie z Timmermansem, by "pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty".

- Mam nadzieję, że dojdzie do tego (spotkania) w niedzielę, bardzo krótkiego spotkania. Frans Timmermans tego dnia wyjeżdża, a ja przyjeżdżam do Brukseli, ale na chwilę choćby chciałbym się z nim spotkać, żeby omówić nasze wzajemne relacje - powiedział Czaputowicz.

Zwrócił uwagę, że jako minister spraw zagranicznych zmienił ton rozmowy z Brukselą.

- Tutaj trzeba także wskazać przede wszystkim na premiera Mateusza Morawieckiego, który spotkał się - jak wiemy - z przewodniczącym Jeanem-Claudem Junckerem i wiceprzewodniczącym Timmermansem. Ten ton się zmienia, ale chcę wyraźnie powiedzieć, że nie zmienia się bynajmniej nasze postrzeganie tego sporu, uważamy bowiem, że mamy rację - zaznaczył Czaputowicz.

Timmermans kilka dni temu wyraził zadowolenie z faktu iż Czaputowicz "szuka kontaktu z nim". Jak mówił, w niedzielę po południu wyjeżdża na spotkanie COSAC (Konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów UE - PAP) do Sofii. Zadeklarował, że będzie się jednak starał przed wylotem spotkać się z polskim ministrem.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl