Prezydent Duda o ekshumacjach: prawny obowiązek prokuratorów

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Ustawa przyjęta jeszcze w 2016 roku, a od października przyszłego roku zacząłby obowiązywać wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - tego spodziewa się prezydent, z którym rozmawiali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej. Andrzej Duda był także pytany o ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Przyznał, że rozumie "straszny ból rodziny", ale zaznaczył, iż prokuratorzy mają prawny obowiązek, aby przeprowadzić ekshumacje.

- Tak zakładam - odpowiedział prezydent Duda na pytanie czy spodziewa się, że 1 października 2017 roku będzie obowiązywał wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. - Czekam obecnie na to, aż parlament wywiąże się ze swojego zobowiązania i ustawa zostanie uchwalona - dodał.

Jak czytamy na stronie pap.pl prezydent Duda liczy, że stanie się to (uchwalenie ustawy) jeszcze w tym roku. Podkreślił równocześnie:
- Jeżeli ktoś chce dalej pracować, jeżeli ktoś chce dalej składać na wyższą emeryturę, będzie miał do tego prawo. To będzie wybór każdego obywatela - tłumaczył.

W rozmowie z dziennikarzami PAP prezydent odniósł się także do zaplanowanych przez prokuraturę ekshumacji szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że doskonale rozumie jak "straszny to ból" i trudny to temat dla bliskich.

"Dla mnie osobiście, także było to trudne, nie straciłem nikogo z rodziny, ale straciłem przyjaciół. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był dla mnie osobą niezwykle drogą, którego ogromnie szanowałem, jego żonę - Marię, która była wspaniałą kobietą, pierwszą damą" - powiedział prezydent Andrzej Duda cytowany przez serwis pap.pl


Podkreślił jednak, że przeprowadzenie ekshumacji to "prawny obowiązek prokuratorów". Prezydent Duda poprosił o wyrozumiałość do działań śledczych. Nie ma żadnych wątpliwości, że prokuratorzy i inne osoby zaangażowane w te działania - jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej - "dopełnią wszystkich możliwych ze swojej strony starań, aby odbyło się to w sposób jak najbardziej delikatny, etyczny, z poszanowaniem uczuć rodzin i z poszanowaniem pamięci i tego, co należy oddać zmarłym".
Źródło: pap.pl,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Platini oczyszczony z zarzutów

Michel Platini / By Klearchos Kapoutsis from Paleo Faliro, Greece (Michel Platini's visit) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Były prezydent UEFA Michel Platini, zawieszony przez Międzynarodową Federację Piłkarską w związku z podejrzeniem korupcji, został oczyszczony z zarzutów przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości - poinformował wczoraj wieczorem "Le Monde".

Dziennik powołał się na list, podpisany przez prokuratora ministerstwa Konfederacji Szwajcarskiej Cedrica Remunda z datą 24 maja i adresowany do Vincenta Solariego, adwokata Platiniego.

Gazeta przytoczyła fragmenty pisma.

Potwierdzamy, że procedura nie jest prowadzona przeciwko Pańskiemu klientowi, Michelowi Platiniemu. Możemy także potwierdzić, że Pański klient nie będzie obciążony w związku z tą procedurą

- napisał Remund do Solariego.

List odnosi się do zeznań, jakie składał były szef UEFA, występując w charakterze świadka, w szwajcarskiej prokuraturze w grudniu 2015 roku.

Sprawa dotyczyła przelewu w wysokości dwóch milionów franków (1,82 mln euro) z 2011 roku, które Platini otrzymał od ówczesnego szefa FIFA Seppa Blattera. Obaj utrzymywali, że było to wynagrodzenie za pracę, wykonywaną przez Francuza na rzecz światowej federacji 10 lat wcześniej, a umowa była ustna.

Komisja Etyki FIFA uznała te tłumaczenia za mało przekonujące i orzekła, że dopuścili się przekroczenia norm etycznych i zdyskwalifikowała ich na osiem lat. Później karę zmniejszono do sześciu lat.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl