Niemcy i Francja chciały narzucić Polsce swą wolę gospodarczą. „To nierealistyczne”

Romain JETUR - Seafire / creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Minister Antoni Macierewicz odniósł się do zarzutów kierowanych pod adresem Polski w liście szefów resortów obrony Francji i Niemiec. „Oczekiwanie, że Polska będzie krajem, któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne” - oznajmił szef MON.

Jean-Yves Le Drian – minister obrony Francji oraz Ursula von der Leyen – minister obrony Niemiec, skierowali list do Antoniego Macierewicza, w którym wyrażają swoje „głębokie niezrozumienie” w związku z decyzją dotyczącą Caracali.

„Metoda zastosowana względem transparentnego przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość naszą propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko naszych trzech państw, ale również obrony europejskiej” - czytamy w liście.


Na antenie TVP Info minister Antoni Macierewicz odniósł się do tych słów i podkreślił, że żałuje, iż w liście pojawiły się takie słowa i zarzuty pod adresem polskiego rządu.

- Dla mnie jest to wielkie zaskoczenie, dlatego że przecież ministrowie obrony wszystkich państw, które prowadzą jakiekolwiek negocjacje z Polską wiedzą, że warunkiem każdego kontraktu zbrojeniowego z Polską jest offset - tutaj Francja nie była w stanie przedstawić wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu satysfakcjonujących ofert offsetowych i w związku z tym ministerstwo rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, musiało je zakończyć. Takie patrzenie na Polskę, iż będzie krajem, któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne i żałuję, że takie słowa się tu znalazły – mówił na antenie TVP Info minister Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony podkreśla, że forsowana przez rząd PO-PSL koncepcja zakupu Caracali była elementem gry politycznej.

- Ta idea (wybór Caracali – red.), która była podporządkowana jednemu celowi - żeby można było faworyzować wyłącznie jedną firmę, że jeden typ śmigłowca może obsłużyć różne funkcje, z góry była nierealna, była częścią koncepcji politycznej - czyli takiej, która faworyzowała jednego tylko producenta. To było nieroztropne i niestety na skutek złych rokowań z ich strony w sprawie offsetu, skończyło się fiaskiem – tłumaczył minister Macierewicz.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Polityczna kawa" już jutro o 12:00 w TV Republika!

/ http://telewizjarepublika.pl

  

Tomasz Sakiewicz zaprasza na naprawdę ciekawy odcinek swojego programu "Polityczna kawa". O godz. 12:00 dowiemy się prawdy o podpisanym sojuszu polsko - amerykańskim, co on oznacza dla Polaków, jaka jest jego najważniejsza istota. Będzie również o Brexicie i problemach w UE oraz o sprawie smoleńskiej na arenie międzynarodowej.

Gośćmi Tomasza Sakiewicza będą: Piotr Apel (Kukiz 15), Ryszard Czarnecki (PiS) oraz Mariusz Staniszewski. ZAPRASZAMY - niedziela godz. 12:00.

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl