Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Otwarto wernisaż plakatów poświęconych Witoldowi Pileckiemu. FOTORELACJA

W krakowskim Pałacu Sztuki otwarto wernisaż prezentujący najciekawsze projekty zgłoszone do konkursu na plakat poświęcony Witoldowi Pileckiemu, w tym pięć prac wyróżnionych przez jury.

mat. pras.
W krakowskim Pałacu Sztuki otwarto wernisaż prezentujący najciekawsze projekty zgłoszone do konkursu na plakat poświęcony Witoldowi Pileckiemu, w tym pięć prac wyróżnionych przez jury. W spotkaniu wzięli udział m.in. laureat konkursu Zbigniew Babiński, artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj, reprezentujący Ministerstwo Obrony Narodowej Michał Wiater  i mieszkający na stałe w Mainz w Niemczech wybitny polski artysta-pianista, Tomasz Trzciński. Wystawę będzie można podziwiać do końca października.  9 listopada zostanie przeniesiona do Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie na zaproszenie wiceministra obrony narodowej prof. Wojciecha Fałkowskiego i dyrektora dra Jana Tarczyńskiego. 

Na ścianach jednej z sal krakowskiego Pałacu Sztuki zaprezentowano 19 spośród najlepiej ocenionych prac. Są wśród nich prace autorów z Polski, ale także z Niemiec a nawet Ekwadoru. Na głównej ścianie wyeksponowano pięć nagrodzonych prac. Zwycięską, Zbigniewa Babińskiego z Elbląga, oraz laureatów dwóch drugich miejsc, Wojciecha Sobolewskiego z Warszawy i Jarosława Polkowskiego z Biskupca, a także dwóch miejsc trzecich, Grzegorza Myćki z Zielonej Góry i Lexa Drewińskiego z Falkensee (Niemcy).


Pięć zwycięskich prac, wśród nich (w centrum) plakat Zbigniewa Babińskiego, który zdobył pierwsze miejsce (mat. pras.)

Na pozostałych ścianach zaprezentowano czternaście spośród 44 wyróżnionych prac 34 autorów. Obecny był autor pracy, która zdobyła I nagrodę, a także autor jednej z II nagród, Wojciech Sobolewski, który przybył do Pałacu Sztuki z całą rodziną.

Zdobywca pierwszego miejsca przedstawił pracę wprawdzie dość ascetyczną, ale w niezwykle skondensowany sposób oddającą istotę dokonań i męczeńskiej drogi Witolda Pileckiego. Skromna więźniarska czapka, jakby pozostała na miejscu egzekucji Rotmistrza, przyozdobiona jest żołnierskim orłem i trzema oficerskimi gwiazdkami, dystynkcjami rotmistrzowskiego stopnia. Dobitnie uzmysławia, że Pilecki nie był tylko więźniem, ale przede wszystkim – i przez cały czas – żołnierzem. Poniżej napis maszynową czcionką, podający personalia rotmistrza oraz daty jego urodzenia – 13.05.1901 i śmierci 25.05.1948. Ta czcionka symbolizuje litery i cyfry maszynopisu słynnego Raportu z Auschwitz Witolda Pileckiego. Bo Pilecki był autorem pierwszego z meldunków polskiego podziemia na temat obozu i hitlerowskiego systemu zagłady Polaków oraz innych narodów. A także czcionkę urzędowych protokołów spisywanych przez komunistycznych oprawców w czasie przesłuchań Witolda Pileckiego i jego współpracowników. I coś jeszcze. W cyfrę 4 w dacie śmierci wpisał autor krzyż, wyraźnie chcąc przypomnieć, że Rotmistrz był katolikiem, bardzo jednoznacznie deklarującym swoją wiarę i wierność Chrystusowi. Ten krzyż nieprzypadkowo jest w przedostatniej cyfrze, bowiem poniżej zapisu jest już tylko jeden znak. Kula pistoletu walther, taka, od jakich ginęli polscy męczennicy w Katyniu i innych miejscach kaźni z rąk komunistów. Bo nie wiemy, z jakiej konkretnie broni zamordowano Witolda Pileckiego, ale ta analogia katyńskiego strzału w tył głowy mówi o znacznie szerszym i głębszym problemie, niszczenia elit polskich i niszczenia Polski przez czerwonych okupantów.


Zwycięski plakat autorstwa Zbigniewa Babińskiego z Elbląga (mat.pras.)

ZOBACZ RESZTĘ WYRÓŻNIONYCH PRAC

Profesor Czesław Dźwigaj (z lewej) gratuluje Zbigniewowi Babińskiemu najlepszego projektu

Na zaproszenie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Zbigniewa Kazimierza Witka, gospodarzami wernisażu byli Małgorzata Kupiszewska, koordynator Projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony i dr hab. Józef Brynkus, opiekun naukowy Projektu. Wśród gości obecny był przedstawiciel wiceministra obrony narodowej prof. dra hab. Wojciecha Fałkowskiego, Michał Wiater, licznie przybyli przedstawiciele świata artystycznego nie tylko Krakowa, duchowieństwa i środowisk kombatanckich.


Na wernisaż przybyli m.in. Michał Siwiec-Cielebon, prof. Józef Brynkus, i Michał Wiater (MON) (mat.pras.)

Specjalnym gościem wernisażu był mieszkający na stałe w Mainz w Niemczech wybitny polski artysta-pianista, Tomasz Trzciński, który wykonał przejmującą improwizację na temat suity Niezwyciężony, przygotowywanej na koncert w dniu 18 listopada w Warszawie, wieńczący Projekt Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony.


Specjalnie na wernisaż przyjechał z Niemiec Tomasz Trzciński, który wykonał przejmującą improwizację na temat suity pt. "Niezwyciężony" (mat.pras.)

W ciekawej dyskusji, jaka wywiązała się pomiędzy organizatorami Projektu i Tomaszem Trzcińskim a profesorem Czesławem Dźwigajem, ten ostatni nie krył podziwu dla pomysłu konkursu na plakat poświęcony Rotmistrzowi Pileckiemu:

To genialny pomysł, żeby ogłosić konkurs na plakat o Pileckim. Bo z okazji różnych rocznic zdarzeń i tym podobnych, to oczywiste, ale na pomysł o Pileckim nikt nie wpadł. A skoro otrzymaliście 150 prac, to ile osób musiało znać zaproszenie, bo przecież z zasady nie wszyscy podejmują wyzwanie 

- mówił prof. Dźwigaj.

Prostota przekazu, w różnych zresztą formach, to domena plakatu. W tym wypadku udało się w różny sposób przekazać autorom bardzo obszerne i ważne treści. I większości z nich udało się to zrobić bardzo skromnymi środkami, czasem nawet zaledwie w dwóch barwach. A jednak, te plakaty mówią o Rotmistrzu Pileckim bardzo wiele, praktycznie wszystko, co nakazuje pamiętać o nim i oddawać mu hołd.

Dyskutowano zarówno o przedstawionych pracach, jak i o muzyce. Tym bardziej, że Tomasz Trzciński i Czesław Dźwigaj okazali się miłośnikami uchodzących za genialne i porównywanych z szopenowskimi, mazurków Romana Maciejewskiego, polskiego muzyka i kompozytora, pracującego w Szwecji i USA.


Tomasz Trzciński (z prawej) przekazuje prof. Dźwigajowi swoją płytę (mat.pras.)

Krakowski wernisaż przeszedł do historii, a konkursowe plakaty można podziwiać w Pałacu Sztuki do końca października. A już 9 listopada zaprezentowane zostaną w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie na zaproszenie wiceministra obrony narodowej prof. Wojciecha Fałkowskiego i dyrektora dra Jana Tarczyńskiego. Gospodarzami tego wernisażu będą także Małgorzata Kupiszewska i Józef Brynkus.
 
CZYTAJ WIĘCEJ:
Znamy laureatów konkursu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Zobacz zwycięskie plakaty

 



Źródło: niezalezna.pl. mat. pras.

 

#Bohater Niezwyciężony #Żołnierze Wyklęci #Babiński #Pilecki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo