Podobnego śledztwa nie było. Sprawdzą czy (podczas kampanii) działał układ partii z mediami

Tomasz Adamowicz

  

Prokuratura - na wniosek sądu - sprawdzi, czy doszło do konszachtów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, a tym samym nielegalnej agitacji wyborczej. Gdyby to była prawda partie mogą stracić dofinansowanie, a to oznaczałoby gigantyczne problemy.

O niecodziennej sprawie pisze portal tvp.info
"Prokuratura po raz pierwszy w historii będzie musiała sprawdzić czy artykuły prasowe, które ukazywały się w lokalnej prasie podczas wyborów do parlamentu w 2015 roku, nie były nielegalną agitacją wyborczą. Chodzi o ponad 40 artykułów, które zostały opublikowane w „Gazecie Olsztyńskiej” - czytamy.

To efekt monitoringu wykonanego przez działacza Ruchu Kontroli Wyborów Karola Gruszczyńskiego, który zajął się tematem i powiadomił prokuraturę. Problem polegał na tym, że materiały te nie było oznaczone jako wyborcze. Początkowo jego informacje zostały zbagatelizowane, a nawet - w marcu 2016 roku - zapadła decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa. Po zaskarżeniu postanowienia sąd uznał, że było ono przedwczesne.

– Sąd uznał, że organy ścigania powinny zgromadzić materiały źródłowe w postaci nagrań audycji radiowych i kopii artykułów prasowych i każde z nich poddać analizie ich treści, pod kątem tego, czy nie doszło do złamania prawa wyborczego oraz zasad prowadzenia i ograniczenia kampanii wyborczej – powiedział TVP Info sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. 


W ponad 40 artykułach jest mowa o kandydatach Platformy Obywatelskiej  i Polskiego Stronnictwa Ludowego na posłów i senatorów z Warmii i Mazur. 

"Część publikacji była umieszczana w specjalnych wkładkach wydawanych za pieniądze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – „Gazeta Uniwersytecka”, „Głos Eko” - dodaje tvp.info. - "Zgodnie z postanowieniem sądu, prokuratura ma prowadzić śledztwo w kierunku art.506 par.5 kodeksu wyborczego, który mówi o wydawaniu pieniędzy na kampanię wyborczą z naruszeniem limitów".
Skutek – odebranie subwencji?

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna nieprzespana noc dla strażaków

/ pixabay.com/Arcaion/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Podczas wczorajszych i nocnych nawałnic, które przeszły przez Polskę rannych zostało 9 osób – podało rmf24.pl. Strażacy interweniowali niemal 3,7 tys. razy.

W nocy z poniedziałku na wtorek strażacy interweniowali ponad 800 razy na Śląsku, po 600 razy w Małopolsce i Lubelskim. W Wyniku nawałnic rannych zostało 9 osób.

Wiatr ubiegłej doby uszkodził 211 budynków, z czego 119 to domy mieszkalne.

Tylko we wczorajszym dniu pracowało 19 tys. strażaków PSP i OS. Usuwali skutki silnych wiatrów i intensywnych opadów deszczu. Najczęściej wzywano straż pożarną do powalonych drzew, które blokowały drogi i linie kolejowe.

Źródło: niezalezna.pl, rmf24.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl