W co gra Gronkiewicz-Waltz? Próbowała zyskać czas w związku z aferą

Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Hannie Gronkiewicz-Waltz nie zależy na wyjaśnieniu afery reprywatyzacyjnej? Pod koniec sierpnia władze Warszawy złożyły w prokuraturze wnioski o sprawdzenie wszystkich spraw dotyczących zwrotu kamienic i działek w stolicy. Jednak coraz bardziej wygląda na to, że była to jedynie medialna zagrywka. Prokuratura poprosiła HGW o sprecyzowanie, jakich nieprawidłowości w reprywatyzacji gruntów dotyczy zawiadomienie. W odpowiedzi prezydent stolicy odpisała, że złożone przez nią wówczas pismo… „nie powinno być traktowane jako klasyczne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa”.
 
Jeszcze 1 wrześnie władze stolicy złożyły do warszawskiej prokuratury wniosek, w którym wskazały, że chcą, aby śledczy sprawdzili, czy miasto legalnie wydawało w prywatne ręce nieruchomości. Śledczy mieli zbadać ponad 2,4 tys. postępowań o zwrot nieruchomości, które się już zakończyły, i ponad 2,6 tys. spraw w toku.
 
Już tydzień po złożeniu pisma prokuratura poprosiła Hannę Gronkiewicz-Waltz o sprecyzowanie, jakich nieprawidłowości w reprywatyzacji gruntów dotyczy złożone zawiadomienie. Chodziło właśnie o to, że władze Warszawy wymieniły ogółem ponad 5 tys. spraw o zwrot gruntu lub odszkodowania. I jest oczywiście niemożliwością, by śledczy bez dokładnych informacji ws. przestępstwa sprawdzali każdą z tych spraw. Dlatego prokuratura zażądała, by ratusz sprecyzował, w których z tych 5 tys. spraw mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Czas dano do 20 września.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co i kiedy ukradziono? Prokuratura stawia Gronkiewicz-Waltz w trudnej sytuacji

Jednak Ratusz nie uzupełnił materiałów ani przed 20 września, ani po. Ponadto w swoim piśmie do prokuratury od 30 września HGW wskazała:

Stwierdzenia wymaga, że w piśmie z dnia 30 sierpnia 2016 r. (...) zawarto wniosek o "sprawdzenie", czy przy prowadzeniu postępowań reprywatyzacyjnych w Warszawie mogły mieć miejsca przestępstwa. Zatem pismo to nie powinno być traktowane jako klasyczne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, o którym mowa ściśle w art. 304 Kpk.

Nie klasyczne zawiadomienie…


 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hiszpania przeznaczy miliardy na modernizację armii

W nadchodzących tygodniach minister obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal przedstawi 15-letni plan inwestycyjny dla Sił Zbrojnych Hiszpanii (Fuerzas Armadas Españolas) mający dostarczyć nowy sprzęt wojskowy oraz poddać modernizacji obecnie wykorzystywany.
Uwzględniając największe potrzeby oraz zdolności bojowe Sił Zbrojnych Hiszpanii nowy plan inwestycyjny składa się z siedmiu programów, których koszty realizacji wynieść mają 10,8 mld euro. 
Siedem programów obejmuje zakup m.in. bojowych wozów piechoty, fregat projektu F-110, nowych samolotów treningowych, modernizacje systemów dowodzenia i kontroli, latających cystern Airbus A330 MRTT, śmigłowców morskich NH90 oraz modernizacji helikopterów transportowych Chinook (na zdjęciu). 
Realizacja tego inwestycyjnego cyklu zastąpi program PEAS zapoczątkowany w latach 90 XX wieku, których realizacja zostanie całkowicie zakończona w 2030 roku. Warto przypomnieć, że ze względu na kryzys gospodarczy w Hiszpanii oraz rosnące koszty niektórych programów, do tej pory aż jedenaście projektów nadal jest realizowanych. Pośród nich należy wspomnieć o rozbudowie floty transportowej Hiszpańskich Sił Powietrznych o nowe ciężkie samoloty transportowe A400M, myśliwce wielozadaniowe Eurofighter, śmigłowce bojowe Tigre oraz okręty podwodne S-80. 
Realizacja programu modernizacji Sił Zbrojnych Hiszpanii w założonym czasie jest zagrożona chociażby poprzez wydatki na obronność Hiszpanii, które w roku ubiegłym wyniosły jedynie 0.92 proc. PKB. Warto przypomnieć że państwa NATO w tym Hiszpania zobowiązały się w 2014 roku na cele obronne przeznaczyć do roku 2024 minimum 2 proc. PKB. Hiszpańska minister obrony w styczniu br. zweryfikowała możliwości swojego kraju informując, że Madryt do roku 2024 przeznaczy jedynie 1.53 proc PKB. 

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl