W co gra Gronkiewicz-Waltz? Próbowała zyskać czas w związku z aferą

Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

krs

Kontakt z autorem

Hannie Gronkiewicz-Waltz nie zależy na wyjaśnieniu afery reprywatyzacyjnej? Pod koniec sierpnia władze Warszawy złożyły w prokuraturze wnioski o sprawdzenie wszystkich spraw dotyczących zwrotu kamienic i działek w stolicy. Jednak coraz bardziej wygląda na to, że była to jedynie medialna zagrywka. Prokuratura poprosiła HGW o sprecyzowanie, jakich nieprawidłowości w reprywatyzacji gruntów dotyczy zawiadomienie. W odpowiedzi prezydent stolicy odpisała, że złożone przez nią wówczas pismo… „nie powinno być traktowane jako klasyczne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa”.
 
Jeszcze 1 wrześnie władze stolicy złożyły do warszawskiej prokuratury wniosek, w którym wskazały, że chcą, aby śledczy sprawdzili, czy miasto legalnie wydawało w prywatne ręce nieruchomości. Śledczy mieli zbadać ponad 2,4 tys. postępowań o zwrot nieruchomości, które się już zakończyły, i ponad 2,6 tys. spraw w toku.
 
Już tydzień po złożeniu pisma prokuratura poprosiła Hannę Gronkiewicz-Waltz o sprecyzowanie, jakich nieprawidłowości w reprywatyzacji gruntów dotyczy złożone zawiadomienie. Chodziło właśnie o to, że władze Warszawy wymieniły ogółem ponad 5 tys. spraw o zwrot gruntu lub odszkodowania. I jest oczywiście niemożliwością, by śledczy bez dokładnych informacji ws. przestępstwa sprawdzali każdą z tych spraw. Dlatego prokuratura zażądała, by ratusz sprecyzował, w których z tych 5 tys. spraw mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Czas dano do 20 września.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co i kiedy ukradziono? Prokuratura stawia Gronkiewicz-Waltz w trudnej sytuacji

Jednak Ratusz nie uzupełnił materiałów ani przed 20 września, ani po. Ponadto w swoim piśmie do prokuratury od 30 września HGW wskazała:

Stwierdzenia wymaga, że w piśmie z dnia 30 sierpnia 2016 r. (...) zawarto wniosek o "sprawdzenie", czy przy prowadzeniu postępowań reprywatyzacyjnych w Warszawie mogły mieć miejsca przestępstwa. Zatem pismo to nie powinno być traktowane jako klasyczne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, o którym mowa ściśle w art. 304 Kpk.

Nie klasyczne zawiadomienie…


 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Zmiany w Kodeksie wyborczym? Senackie komisje…

Zmiany w Kodeksie wyborczym? Senackie komisje…

Prezydent podpisze ustawy o SN i KRS?

Prezydent podpisze ustawy o SN i KRS?

Tajemnicza śmierć w Grecji. Nie żyje…

Tajemnicza śmierć w Grecji. Nie żyje…

Nowa instrukcja o relikwiach

Nowa instrukcja o relikwiach

Przemycali alkohol i tytoń bez akcyzy.…

Przemycali alkohol i tytoń bez akcyzy.…

Zmiany w Kodeksie wyborczym? Senackie komisje są „ZA”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Trzy senackie komisje, na wspólnym posiedzeniu zarekomendowały przyjęcie z poprawkami zmian w Kodeksie wyborczym. Poparte przez komisje poprawki PiS mają charakter doprecyzowujący. Senatorowie negatywnie zaopiniowali poprawki PO m.in. o przywróceniu głosowania korespondencyjnego.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmiany w sposobie wyboru członków PKW. Znosi również głosowanie korespondencyjne.

Obradujące wspólnie, trzy senackie komisje zarekomendowały przyjęcie noweli z poprawkami zgłoszonymi przez senatora Marka Pęka z PiS. Poprawki mają charakter doprecyzowujący.


Komisje nie poparły wniosku PO o odrzucenie ustawy oraz poprawek senatorów Platformy, które dotyczyły m.in. przywrócenia głosowania korespondencyjnego.

- Na tym etapie ustawa nie przewiduje głosowania korespondencyjnego i trzy senackie komisje podtrzymały w głosowaniach zapisy, jakie otrzymały z Sejmu, natomiast co będzie w drugim czytaniu, na posiedzeniu plenarnym Senatu, to oczywiście zobaczymy, bo jest możliwość wnoszenia poprawek dopóki trwają czytania - powiedział przewodniczący obradom trzech komisji Stanisław Gogacz z PiS.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl