Putin odbudowuje KGB

Poniedziałkowy „Kommiersant” informuje, że w Rosji rozpoczyna się wielka reforma służb specjalnych. W jej rezultacie ma m.in. powstać ministerstwo bezpieczeństwa państwowego (ros. MGB), łączące funkcje Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Służby Wywiadu Zagranicznego. To odwrócenie procesu, jaki zaczął się po rozpadzie Związku Sowieckiego, kiedy to centrum władzy w obawie przed służbami mnożyło ich liczbę, aż powstało ich łącznie 17. Od czasu objęcia władzy przez Putina służby były konsolidowane i teraz zbliżamy się do końca tego procesu, tzn. przywrócenia dawnego schematu KGB, gdy I Zarząd Główny to był właśnie wywiad zagraniczny. Powstaje jedna czapa dla wszystkich służb, lecz nie jest to nic nowego. Już sama nazwa MGB nawiązuje do ministerstwa powołanego w 1946 r., kiedy to też wszystkie służby połączono pod jednym zarządem. Teraz Putinowi będzie łatwiej wymieniać kierownictwo służb, a wszystkie służby będą scentralizowane i pod jego bezpośrednim nadzorem – jak w epoce stalinowskiej. Oznacza to także, że Putin obawia się, iż ktoś może kwestionować jego władzę. Stąd wykiełkowała u niego potrzeba utworzenia jednej potężnej instytucji bezpieczeństwa i jej kontrolowania.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Radość z wolności

Uroczyste obchody świąt Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pokazały, że Polacy chcą być wolni i niepodlegli. Sierpień jest szczególnym miesiącem w historii Polski. Ci, którzy chcą wiedzieć dlaczego, odsyłam do piosenki Janka Pietrzaka „Polskie sierpnie”. Tam jest kwintesencja wydarzeń, z których wykuwała się Niepodległa. Świętowaliśmy Dzień Wojska Polskiego, który przypada w rocznicę Cudu nad Wisłą, kiedy to armia polska pokonała bolszewików.

To także pokazuje, jak Polska jest trwale związana z Kościołem, który był z obywatelami także w najcięższych czasach. Część naszych obywateli – na szczęście pozostająca w mniejszości – uważa, że wszystko, co jest związane z autentycznym patriotyzmem, należy odrzucać i krytykować. Te pomysły skończyły się kompletną klapą. Nic dziwnego – Polacy wolą autentyzm niż atrapy. Autentyczna jest coroczna defilada wojskowa, którą w środę oglądały tłumy warszawiaków i przyjezdnych. Przy tej okazji internauci nie omieszkali zakpić z „totalnych”: o takiej frekwencji na marszach KOD opozycja może tylko pomarzyć.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl