77 lat temu sowiecka Rosja napadła na Rzeczpospolitą

Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski 17.09.1939, By anonimowy - http://karski.muzhp.pl/wojna_17_wrzesnia.html, Dome

  

17 września o godz. 3 w nocy do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie wezwano Wacława Grzybowskiego, ambasadora RP w Rosji. Tam wręczono mu notę stwierdzającą, iż „Wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu dziesięciu dni działań wojennych Polska utraciła wszystkie swoje ośrodki przemysłowe i centra kulturalne. Warszawa, jako stolica Polski, już nie istnieje. Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Tym samym utraciły ważność umowy zawarte pomiędzy ZSRS a Polską”. 

Dokładnie w tym samym czasie siły sowieckie – ok. 1,5 mln żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów – przekraczały granicę naszego kraju. Dowództwo polskiej armii było zaskoczone i zdruzgotane, 17 września Polska otrzymała cios w plecy i było jasne, że nie damy rady działać skutecznie na dwóch frontach. W dodatku fatalny rozkaz Naczelnego Wodza mówiący o tym, aby z bolszewikami nie walczyć, spowodował zamieszanie w szeregach wojska. Jednak do wielu jednostek rozkaz ten nie dotarł, a w innych uznano go za jawną prowokację. Broniły się miasta – Wilno, Lwów, szczególnie krwawy bój stoczyło Grodno, na ulicach którego Rosjanie użyli cywilów jako żywych tarcz dla osłony swoich czołgów. Na Polesiu i Wołyniu walczyły Korpus Ochrony Pogranicza pod  dowództwem gen. Wilhelma Orlika-Rueckemanna, pułk KOP „Sarny” pod ppłk. Nikodemem Sulikiem-Sarneckim, brygada KOP „Polesie” oraz jednostki „Kleck” i „Baranowicze”. W Kodziowcach pod Grodnem 101 pułk ułanów na kilka godzin związał przeważające siły sowieckie. Na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie z Sowietami walczyły oddziały KOP „Iwieniec", „Głębokie" i „Krasne”. Walki zarówno z Wehrmachtem, jak i z Armią Czerwoną toczyła dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie", która jeszcze 30 września pokonała sowieckie oddziały pod Jabłonią i Milanowem. 

W walkach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy. 10 tys. oficerów zostało później zamordowanych w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje.  

28 września w Moskwie Niemcy i Rosja dokonały korekty podziału terytorialnego ziem polskich. Granica pomiędzy ZSRS a III Rzeszą przebiegać miała odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Jaki wpływ na nasz organizm mają bakterie?

/ qimono

  

Istnieje wiele stereotypów, które sprawiają, że patrzymy na obecność w naszym organizmie bakterii wyłącznie negatywnie. Widzimy w nich źródło chorób i zakażeń. Jaka jest prawda?

Bakterie żyjące w naszym organizmie spełniają jednak bardzo ważne role w wielu procesach zachodzących w organizmie, między innymi:
- wspomagają proces trawienia,
- wspierają układ odpornościowy,
- regulują ilość hormonów,
- wytwarzają witamy.

Serotonina, ważny hormon i neuroprzekaźnik, wytwarzany jest w 95% w jelitach. Związek ten oddziałuje na mózg, a zwłaszcza na podwzgórze, które steruje naszymi emocjami. Jej obecność w mózgu oznacza dobrostan, przyjemność, zadowolenie.
Tzw. mikrobiota, czyli jelitowa flora bakteryjna, składa się ze stu tysięcy miliardów bakterii, które wpływają na naszą osobowość i zachowanie, a także mogą decydować o tym, czy jesteśmy nieśmiali czy zuchwali, spokojni czy agresywni.
Warto więc zadbać o jakość naszej flory bakteryjnej i unikać antybiotyków, środków przeciwbólowych, specyfików na zgagę, które niszczą naszą florę bakteryjną. Należy też pamiętać o spożywaniu produktów z dużą ilością błonnika.

Interesujący i przystępny wykład  dr Pawła Grzesiowskiego doskonale przybliża ten ważny temat.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl