Od 1 grudnia ruszy nowa instytucja kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Budowa muzeum, By Artur Andrzej - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51061262

  

W wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 powstanie w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Będzie to nowa państwowa instytucja kultury, a realizację przedsięwzięcia połączenia obu placówek prowadzić będzie Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Zbigniew Wawer. 

Celem tej zmiany jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa. Muzeum II Wojny Światowej będzie gromadziło, ochraniało oraz eksponowało zabytki i zbiory oraz materiały dokumentacyjne dotyczące historii II wojny światowej. Ma także za zadanie gromadzić zbiory i upowszechniać wiedzę z zakresu dziejów Wojny Obronnej Polski w 1939 r. jako początku światowego konfliktu.

Ważną sprawą będzie również ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie placówki Westerplatte. Ponadto muzeum ma prowadzić  działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową, wydawniczą oraz kulturalną.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiele miejsc dla bezdomnych w Wielkopolsce

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/fantareis

  

W regionie jest ponad 120 miejsc dla bezdomnych potrzebujących schronienia – poinformował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zwrócił się również do starostów oraz prezydentów miast, by zadbali o schronienie, ciepły posiłek i odzież dla bezdomnych.

- Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek, kto potrzebuje pomocy, był jej pozbawiony – podkreślił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Jak dodał, „system pomocy społecznej zapewnia potrzebującym miejsca w schroniskach, noclegowniach, ogrzewalniach. Pomyśleliśmy również o osobach w podeszłym wieku, samotnych, nieporadnych życiowo. One szczególnie w okresie zimowym mogą liczyć na pomoc i wsparcie”.

Wojewoda zwrócił się również do starostów oraz prezydentów miast, by zadbali o schronienie, ciepły posiłek, odzież dla bezdomnych. Jak wskazał, warto, by lokalni włodarze na bieżąco aktualizowali informacje o placówkach udzielających pomocy. Wojewoda tłumaczył, że czasami wystarczy jeden telefon od mieszkańców, by uratować życie osobie samotnej lub pozbawionej dachu nad głową – szczególnie w czasie, gdy odnotowuje się niskie temperatury.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że na stronie internetowej urzędu znajduje się specjalna zakładka o nazwie „Akcja Zima”, w której umieszczone są numery telefonów oraz infolinii wraz z danymi teleadresowymi instytucji udzielających pomocy. Uruchomiono także interaktywną mapę, dostępną również na urządzeniach mobilnych.

Aktualnie na terenie województwa wielkopolskiego mamy ponad 120 wolnych miejsc dla bezdomnych. Liczę na to, że podobnie jak w poprzednich latach, służby dobrze poradzą sobie z szybkim reagowaniem na zgłoszenia oraz monitorowaniem miejsc, w których potencjalnie mogą przebywać osoby bezdomne. To zadanie przede wszystkim dla policji i Straży Ochrony Kolei 

– wskazał wojewoda.

Funkcjonariusze przeprowadzają patrole we współpracy z pracownikami opieki społecznej. Monitoringiem placówek udzielających tymczasowego schronienia zajmie się Wydział Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl