Złożony układ warszawski

Afera reprywatyzacyjna powinna obnażyć układ korupcyjny obejmujący samorządowców, wpływowych warszawskich prawników, znanych biznesmenów, funkcjonariuszy służb specjalnych i stołecznych gangsterów. W grę wchodzą jednak tak duże pieniądze, że pewnie oprócz kilku płotek nikt nie poniesie odpowiedzialności. Już klika agencji PR pracuje nad takim przekazem medialnym, by ich klienci w wyniku afery jak najmniej ucierpieli. Jest i kilku prawników, którzy starają się na sprawie ugrać jak najwięcej. Do tego dochodzą też ci, którzy ostro, i słusznie, krytykują działania warszawskiego ratusza. Jednak ich celem jest nie tyle wyjaśnienie samej afery, co zbicie kapitału politycznego przed najbliższymi wyborami samorządowymi. W tle skandalu bowiem toczy się brutalna walka o to, kto zastąpi w fotelu prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Jak nie pupa to gęba

Powoływanie się w prawicowym tygodniku na Gombrowicza można uznać za herezję i przejaw brawury. Nic nie poradzę, Gombrowicza czytałem w LO i do dziś mam sentyment. Jako dojrzały człowiek nie podniecam się już nadzwyczajną formą, która teraz trąca efekciarstwem, i jeszcze mniej mnie przekonuje treść, typowa dla współczesnych ideologów „liberalnej demokracji”. Niemniej Gombrowiczowską pupę i gębę oraz legendarne: „jak nie zachwyca, jak zachwyca” szanuję.

Przypomniałem sobie „Ferdydurke”, gdy w medialnych plotkach USA zagroziły Polsce „sankcjami”.

Ponoć najwyżsi przedstawiciele państwa polskiego z powodu przyjęcia ustawy o IPN otrzymali zakaz wstępu do Białego Domu. Druga plotka głosiła, że prezydent Andrzej Duda nie odebrał telefonu od sekretarza Tillersona, uznając, że nie ma w tym przypadku zachowanej symetrii, jeśli chodzi o rangę rozmówców. Poczułbym się wyjątkowo dumnym Polakiem, gdyby ta druga plotka okazała się prawdą.

Boję się jednak, że z prawdą ma to niewiele wspólnego. Polsce non stop przyprawia się gębę i próbuje tłuc lub klepać po pupie. Podniecanie się tymi „fakty medialnymi” tworzy obraz nędzy i rozpaczy, niestety ten stan dotyczy nas samych – Polaków. Dajemy się upupić, choć nie powinniśmy z nikim rozmawiać o gębie „antysemityzmu” i tym bardziej gębie „nazizmu”. Nikt nie ma prawa tak z Polską rozmawiać – ani sekretarz, ani prezydent USA. Istnieją granice, których nie wolno przekraczać, bo w przeciwnym razie znów usiądziemy na kamieni kupie i mało ważne, że kondominium nad Wisłą zamieni sierp i wronę na gwiazdy. Sojusze strategiczne muszą się opierać na zasadach przyjętych przez cywilizowane państwa – minimum wzajemnego szacunku! Inaczej sojusz zamienia się w „murzyńskość”. 

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl