„Schleswig-Holstein” przypływa do Gdańska

„Schleswig-Holstein” i jego załoga, 1939 rok, By Bundesarchiv, Bild 101II-MN-1571-23 / Mendel / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, h

25 sierpnia 1939 roku do portu gdańskiego wpłynął z „kurtuazyjną wizytą” niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”, który zacumował naprzeciw Westerplatte. Pancernik wizytowali m.in. Carl Burckhardt, Wysoki Komisarz Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku i Marian Chodacki, Komisarz Generalny RP.

Tajne plany, jakie otrzymał dowódca przed rejsem, przewidywały ostrzelanie polskiej placówki wojskowej na Westerplatte, a po złamaniu jej oporu, udział w działaniach przeciw flocie polskiej. Pierwszy rozkaz, który dotarł do kapitana Gustava Kleikampa mówił o rozpoczęciu działań wojennych w dniu 26 sierpnia o godz. 4:30, jednak został odwołany. 

Na okręcie przez cały czas obowiązywała wachta bojowa artylerii 150 mm, ponadto maszyny były w pogotowiu tak, aby w ciągu pół godziny można było uzyskać moc potrzebną do opuszczenia nabrzeża. 

31 sierpnia na pancernik dotarł kolejny rozkaz radiowy o rozpoczęciu działań w dniu 1 września o godz. 4:45. Rankiem „Schleswig-Holstein” opuścił swoje miejsce postoju i zacumował przy warsztatach Rady Portu na tzw. Zakręcie Pięciu Gwizdków. O 4:48 wystrzelono pierwsze pociski w stronę polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ten sondaż popsuje humory Schetynie i spółce. PiS może liczyć na świetne poparcie

Jarosław Kaczyński, prezes PiS / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Ponad połowa respondentów deklaruje chęć oddania swego głosu w wyborach do Sejmu na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu pracowni Estymator badającego preferencje partyjne Polaków. Na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska z 22,9 procentowym poparciem.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się pod koniec lutego, największe poparcie zyskałaby partia Prawo i Sprawiedliwość, która mogłoby liczyć na 50,2 procentowe poparcie - wynika z najnowszego sondażu opublikowanego przez pracownię badania rynku i opinii Estymator, wykonanego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl.

Na drugim miejscu uplasowałaby się Platforma Obywatelska, która - odnotowując wzrost poparcia - obecnie mogłaby liczyć na 22,9 proc. głosów. Do Sejmu wszedłby także ruch Kukiz’15, na który chce zagłosować 7,3 proc. respondentów.

Poza tymi partiami w ławach Sejmu znaleźliby się także przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej (5,9 proc. poparcia) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (5,2 proc. poparcia).

Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Nowoczesna - chęć oddania na nią głosu deklaruje 4,1 proc. badanych, Partia Razem - która mogłaby liczyć na 3,0 proc. poparcie, a także partia Wolność, na którą chce zagłosować 0,8 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 lutego 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jaką partię będą głosować. Sondaż wykonała pracownia Estymator.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl