Operacja "Dunaj". Mija 47 lat od inwazji

František Dostál/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

48 lat temu siły zbrojne państw Układu Warszawskiego dokonały inwazji na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną. W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku rozpoczęła się największa operacja wojskowa w historii powojennej Europy.

Operacja „Dunaj” – kryptonim, który nadano interwencji mającej na celu „uchronić od oderwania Czechosłowacji od wspólnoty socjalistycznej”.

Bezpośrednią przyczyną inwazji była tak zwana „praska wiosna”, czyli próba demokratyzacji systemu komunistycznego, rozpoczęta przez działaczy Komunistycznej Partii Czechosłowacji z pierwszym sekretarzem Aleksandrem Dubczekiem na czele.

Próbowano znieść cenzurę, zrehabilitować skazanych w procesach politycznych oraz chciano zliberalizować gospodarkę.

W operacji wzięło udział od 175 tys. do 500 tys. żołnierzy Związku Radzieckiego, Bułgarii, NRD, Węgier i Polski. W trwającej miesiąc inwazji użyto 6,3 tys. czołgów i 800 samolotów. Zginęło ponad 100 osób, a kilkaset zostało rannych.
Źródło: wikipedia.pl,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

To się nie spodoba Putinowi. Będzie bezprecedensowa akcja krajów UE i USA za atak na Siergieja Skripala

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Zgodnie z doniesieniami brytyjskiego "The Times" 20 krajów Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, przygotowują się do wydalenia rosyjskich dyplomatów. Akcja ma rozpocząć się już w poniedziałek.

"The Times" informuje, że akcję rozpocznie wydaleniem na miesiąc unijnego ambasadora w Moskwie, Markusa Ederera.

Według nieoficjalnych informacji gazety aż 20 stolic unijnych przygotowuje szerszą akcję - wydalenie rosyjskich dyplomatów, podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania. "Szybką reakcję na zamach" zapowiedziało wielu europejskich przywódców, między innymi Niemiec, Francji, Polski oraz państw bałtyckich.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA podjęła decyzję o rekomendowaniu wydalenia rosyjskich dyplomatów, którą wczoraj przekazała prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Zgodnie z doniesieniami agencji Bloomberg, prezydent USA zgodził się z tą rekomendacją, ale chciał mieć pewność, że Europa podejmie takie same kroki. Swoją decyzję Donald Trump ma ogłosić w poniedziałek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska podejmie kroki wobec Rosji? Szef Gabinetu Prezydenta RP odpowiada tajemniczo

 

 

Źródło: thetimes.co.uk, twitter.com, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl