Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Będzie kolejna nowelizacja ustawy o TK. Rząd szuka kompromisu, a opozycja dalej swoje

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym weszła w życie 16 sierpnia 20

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym weszła w życie 16 sierpnia 2016 r. Opublikowano „wyroki”, które zostały wydane z naruszeniem przepisów. Marszałek Senatu podkreślił, że w każdym kolejnym kroku rząd ustępuje Platformie Obywatelskiej. Ocenił, że opozycja „psuje demokrację” oraz zachęcił do „konstruktywnej pracy”.

Od wtorku obowiązuje ustawa o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Zakłada ona m.in., że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe.
 
Umożliwiła ona publikację wyroków, które zostały wydane z „naruszeniem” przepisów ustawy o Trybunale. W Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim pojawiły się zaległe wyroki.

„W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy ogłasza się rozstrzygnięcia Trybunału wydane przed dniem 20 lipca 2016 r. z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, z wyjątkiem rozstrzygnięć dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą”

– mówi art. 89 ustawy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rzepliński nie chce ustąpić. Trybunał szuka w nowej ustawie PiS niekonstytucyjnych zapisów 

Marszałek Senatu goszczący dziś w „Sygnałach Dnia” Programu Pierwszego Polskiego Radia odniósł się do prac nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Zapowiedział kolejną nowelę.

Po wakacjach przystąpimy do prac nad nową ustawą. Podstawy mamy, natomiast zakończył prace zespół ekspertów, który bardzo wnikliwie i rzetelnie pracował. Pan marszałek Kuchciński przekaże te wyniki do klubu. Jestem przekonany, że niebawem po wakacjach rozpoczniemy prace. W każdej nowelizacji, w każdym kolejnym kroku ustępujemy Platformie Obywatelskiej

– powiedział cytowany przez 300polityka.pl marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski dodał, że nie widać natomiast działań ze strony opozycji.

Robimy znaczące ustępstwa, nie widzimy ustępstw po przeciwnej stronie. Jest kwestia stworzenia w spokoju na podstawie dobrego materiału eksperckiego. Zachęcam opozycję do konstruktywnej pracy. A nie do przerywania obrad, zgłaszania wniosków o przerwę. Jako marszałek Senatu często obserwuje prace Sejmu – to co robi opozycja, to jest psucie demokracji

– ocenił marszałek.
 
Jacek Sasin ostro ocenił działania prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

Andrzej Rzepliński ma ambicje i temperament polityczny, co ujawnia. Nie sądzę, aby wstąpił do jakiejś partii, ponieważ dzisiaj opozycja jest skłócona i rozdrobniona. Wstępowanie do jednej z partii to nie jest ten zamysł prezesa TK. Jego zamysłem jest stać się liderem opozycji. Wyraźnie widać, że brakuje tego lidera. Stąd te zawołania do Donalda Tuska: Donald, wróć! i poszukiwania kogoś, kto by zjednoczył opozycję. Myślę, że prezes Rzepliński może mieć takie zamysły. Zobaczymy

– powiedział w „Politycznym Graffiti” Polsat News.

 



Źródło: niezlezna.pl,300polityka.pl

 

#rząd #opozycja #nowela #ustawa #TK

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo