niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2017

Jak El-Assir odzyskał wadium za stocznie. Miliony dla handlarza bronią

Dodano: 01.06.2016 [22:47]
Jak El-Assir odzyskał wadium za stocznie. Miliony dla handlarza bronią - niezalezna.pl
foto: Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Cztery dni po katastrofie smoleńskiej, gdy w Polsce trwała żałoba narodowa, państwowy Bumar podpisał umowę wypłaty milionów dolarów libańskiemu handlarzowi bronią, pośredniczącemu w nieudanej transakcji sprzedaży polskich stoczni. Przelew wykonano bez żadnej podstawy dwa miesiące później – ustaliła „Gazeta Polska”.

T o była jedna z największych porażek rządu PO–PSL, budząca bardzo wiele wątpliwości. W 2009 r. fiaskiem zakończyła się próba sprzedaży polskich stoczni katarskiemu inwestorowi. Do dziś tajemnicą owiana jest faktyczna rola przy tej transakcji Abdula Rahmana El-Assira, libańskiego handlarza bronią, od lat robiącego w Polsce interesy z państwowymi przedsiębiorstwami zbrojeniowymi. To właśnie on w imieniu katarskich szejków wpłacił 8 mln dolarów wadium na zakup stoczni. Pieniądze powinny przepaść, bo transakcja nie została zakończona. Jednak Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas przedstawiania w sejmie wyników zleconego w resorcie audytu ujawnił, że El-Assir – ponad rok po nieudanej sprzedaży stoczni – otrzymał 13 mln dolarów od dawnego Bumaru (obecnie Polski Holding Obronny). Pieniądze zostały przekazane bez wskazania podstawy, w czasie gdy prokuratura badała umowy doradcze zawierane przez państwowego giganta zbrojeniowego m.in. ze spółkami powiązanymi z Libańczykiem.

Z ustaleń „Gazety Polskiej” wynika, że wypłacona suma zawierała zwrot wadium wpłaconego wcześniej przez El-Assira. Z nieoficjalnych informacji wynika, że MON zamierza powiadomić o całej sprawie prokuraturę.

„GP” ujawnia, jak doszło do wypłaty milionów dolarów libańskiemu handlarzowi bronią.

Pod koniec 2008 r. Ministerstwo Skarbu kierowane przez Aleksandra Grada wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP), na czele której stał Wojciech Dąbrowski, rozpoczęło negocjacje w sprawie sprzedaży polskich stoczni. Formalnie potencjalnym nabywcą był zarejestrowany na Antylach Holenderskich tajemniczy fundusz Stiching Particuler Fonds Greenrights (SPFG). Faktycznymi inwestorami, którzy za nim stali, mieli być jednak katarscy szejkowie. W ich imieniu negocjacje z polskim rządem prowadzili Mustafa Jundi, doradca szejka Mubaraka Al Sabah’a, i El-Assir. Ten ostatni bardzo dobrze znał Polskę. Od końca lat 70. robił interesy z dawnym Bumarem. Ten były libański dyplomata należał wówczas do najbardziej zaufanych ludzi Adnana Kashoggiego, saudyjskiego miliardera, który zbił majątek na handlu bronią. W PRL El-Assir poznał Romana Baczyńskiego, który potem przez ponad dekadę (w latach 1996–2007) kierował Bumarem. Ten, stojąc na czele państwowego giganta zbrojeniowego, bardzo chętnie podpisywał umowy prowizyjno-doradcze ze spółkami powiązanymi z Libańczykiem.

W katarskich inwestorów chcących za 400 mln zł nabyć kluczowy majątek polskich stoczni uwierzył rząd PO–PSL, a El-Assir zaczął spotykać się z najważniejszymi politykami PO, w tym z premierem Donaldem Tuskiem (do spotkania doszło w sierpniu 2009 r. w Nicei). Sugerowano wówczas, że Libańczyk ma być też zaangażowany w negocjacje zakupu przez PGNiG katarskiego gazu, a transakcja ta jest powiązana ze sprzedażą polskich stoczni. Tym bardziej że to właśnie z jego konta 4 maja 2009 r. wpłynęło wadium w wysokości 8 mln dol. (czyli około 26,5 mln zł po ówczesnym kursie). Do transakcji nie doszło, a wadium, zgodnie z warunkami postępowania, powinno przepaść na rzecz Skarbu Państwa.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Właek na miarę tego z chile i sierra gorda. Mam nadzieję, że jackiewicz do niego nie dopuści i podobnie jak przy tym przewale i stary układ WSI - Siewierski, Biliński, Peisert zostaną rozliczeni.

Pan Roman Baczyński po wyrzuceniu go z Bumaru dalej zajmuje się handlem bronią i jest OK.

WSI wiecznie żywa...

Sprawa była ustawiona, zapewne Donald Tusk wiedział a może nawet chciał...Tak miało być...

Ci wszyscy sprzedawczyki, zdrajcy narodu polskiego, kolaboranci - kapusie bez czci i honoru, co sprzedali naród polski i jego bogactwa, zasługują na potępienie, a nie chwałę. Dlatego muszą odejść w zapomnienie. Lecz historia namaszczona ich plugawą postawą powinna cały czas przypominać kolejnym nowym pokoleniom o tych POdłych ludziach, wyzutych z czci i godności, którzy dla swoich prywatnych intratnych celów gotowi byli sprzedać nawet swoje najbliższe im osoby, walczące z systemem represji władzy o wolną i niepodległą Polskę, aby Polacy nie musieli wyjeżdżać - emigrować za chlebem, godnym życiem i móc tworzyć własne rodziny, bo taki wyjazd za granicę, to JEST dramat nie tylko dla tego człowieka, lecz też jego rodziny i... Państwa, które powinno zapewnić każdemu Polakowi godziwy byt i jego rozwój. Każdy z nas kiedyś umrze, ale czy każdego ludzie będą pamięcią odprawiali z szacunkiem, czy tylko złorzeczyć... w "drodze do piekła".

Jak nie będzie CDN...nie wierzę PiSowi !!!

To Grad z Tuskiem handlowali fałszywie polskimi stoczniami i w stosunku do nich należy wyciągnąć wnioski karne i finansowe.

to był rzad podporzadkowany interesom merkel i berlina ,to zachod pod pretekstem dotacji zrujnował przemysł i teraz polacy jak niewolnicy robia na tym dzikim zachodzie ,PO pod trybunałi do wizienia złodziei

PIS róbcie z tą mafią psl,po,i innymi, inaczej Polscy sami dokonają egzekucji na zdrajcach i złodziejach Polski.

Grad rozwalił stocznie, rozwalał Polski przemysł przez długie lata. Nie dawno z mianowania peło przyszedł rozwalić i dobić Tauron - Polską energetykę, którą ZADŁUŻYŁ NA 16 MILIARDÓW!!! ILE KASY I KOMU ZOSTAŁO PRZEKAZANE POD STOŁEM?
PANIE MINISTRZE ZIOBRO, KIEDY UCZCIWY PROKURATOR ZAITERESUJE SIĘ TYM AGENTEM, KIEDY MEDIA PRZEDSTAWIĄ PRAWDĘ O PANU GRADZIE?

Nie darmo Platforma Oszustów opowiadała się za likwidacją dotowania partii politycznych z budżetu.

PO PSL to był praworządny rząd jak twierdzą niemieccy panowie z UE

Kiedy się wreszcie dowiem się,że tusek i cała ta zbrodnicza banda z PO idzie do pierdla na 600 lat plus konfiskata mienia w całości ???

Sprawa jest ROZWOJOWA !!!!!!------ KONTRAKT KATARSKI to też wielki przekręt----- a konkretnie warunki na jakich ustala się jego CENĘ ( ALGORYTM )--- która jest nieporównanie wyższa niż cena RYNKOWA !!!!!------KONTRAKT zawarto aż półtora ROKU przed rozpoczęciem budowy GAZOPORTU ( to już jest kuriozum ) i dokładnie w okresie kiedy wiadome było już że REWOLUCJA ŁUPKOWA odniosła gigantyczny sukces i że ceny gazu na SWIECIE będą spadać przez całe LATA !!!!!!------- PYTANIE !! ------ co się stało ze STENOGRAMAMI z posiedzeń RZĄDU w sprawie warunków kontraktu KATARSKIEGO---- podobno ZAGINĘŁY !!!!!!!

To całe ich rządzenie to tylko polegało na obrabianiu Polski, i za co by się nie wziąć to się okazuje, że wszędzie wyciekały miliony oczywiście do prywatnych kieszeni rządzicieli, tych co teraz taki kwik i raban podnoszą na całą Europę, iż łamana jest demokracja.
Kontrakt zawarto na pół roku przez rozpoczęciem budowy Gazoportu a do tego zatrudniono firmę powiązaną z Gazpromem , która opóźniała zakończenie jego budowy i myślę, że nie było to przypadkowe. Ciekawe czy ile zapłacili kar za nie odebranie gazu w terminie. Oni powinni siedzieć tylko za te zaginione dokumenty o innych przekrętach nie wspomnę.

Do GOŚĆ------- budowę GAZOPORTU oficjalnie Rozpoczęto w marcu 2011r.--- a kontrakt KATARSKI bodaj 10.2009r.------ NIK--- stwierdził że zaraz na początku zmieniono HARMONOGRAM prac tak że niemożliwe było ukończenie Budowy w terminie , a jak wiadomo umowa z Makaroniarzami nie zawierała KAR UMOWNYCH za przedłużanie budowy----- Bardzo ciekawy jest też wątek pozbycia się w przetargu POŁUDNIOWOKOREAŃCZYKÓW !------ a co do wpływu GAZPROMU na tę INWESTYCJĘ !!!!----- chcesz odkryć ROSYJSKIE KRETOWISKO w tym KRAJU----- to znajdż tych którzy podjęli decyzję o budowie GAZOPORTU w tak KARŁOWATEJ FORMIE , która nie daje nam decydującego argumentu w NEGOCJACJACH CENOWYCH z GAZPROMEM !!--------- tylko wyrównanie naszej CENY gazu Rosyjskiego do poziomu ceny dla NIEMIEC--- to jest wartość budowy nowego GAZOPORTU ROCZNIE !!!!!!!!

To był katar czy grypa? Po tylu latach warto zapytać kompetentne osoby....

I dlatego teraz obciąża się nas coraz bardziej podatkami zamiast ścigać złodziei.

No cóż pewnie Bumar robił za przechowalnie i pralnię brudnych pieniędzy oraz pośrednika w przekazaniu i po drodze dopisał jeszcze przeszło 60% odsetek. Myślę, że nie robił tego za friko, ciekawe tylko czy dowiemy się do czyich kieszeni poszła ta kasa. Za ten przekręt odpowiadać będzie główna księgowa tak jak FOZZ-ie, że podpisała się pod nieuzasadnionym przelewem.

Wszystkie PO-Gnidy i PO-zlodzieje powinni wisiec za zdrade Panstwa Polskiego!!Kiedys tak by sie z talatanstwem rozprawione!!!Atym czasem gnida ntr 1 "piastuje" stanowisko w EU!!!!Koniec z tym!!

I co z tego wynika, że min. A.Macierewicz ujawnił te dane?
Znamy winnego, znamy Winowajce. Więc winnego "za dupę i do cyrkułu". Panie min. Ziobro do dzieła. Prokuratura i sąd powinien zrobić resztę.

W państwie prawa, nie wystarczy wiedzieć kto jest przestępcą, trzeba mu to udowodnić i sąd musi wydać wyrok a to niestety to trwa. Postępując zgodnie z prawem i tak mamy kwik zainteresowanych na całą Europę.

Czy w takim razie "ojczyzna dojna" Pana Prezydenta to jest coś za co trzeba było przepraszać?

donek smierdzi

A spotkałeś się kiedykolwiek z tym żeby g.wno przyjemnie pachniało ?

Film "42 miliony w kasie" Wincentego Komana jest jednym z dowodow jak frymarczono Stoczniami.W drodze do Warszawy na
spotkanie z min.skarbu 15 IX 2000 r zgineli:B.Hutyra-sekr.
Stowarzyszenia"ARKA",Marian Mocko-czlonek zarzadu St."ARKA"
i jeszcze jeden,ktorzy jechali walczyc z rzadem o Stocznie.
Bylo to morderstwo,wjechala w nich ciezarowka.widzialem to
na innym filmie,ktorego tytulu juz nie pamietam.Byla tam
relacja z calej batalii o Stocznie.Widac w pewnym momencie,
jak stoczniowcy maja jakies pretensje do Sniadka?Warto,zeby
nowa prokuratura zajela sie tymi ludzmi,ktorzy wykonali
przekret z tymi stoczniami i z tym wypadkiem samochodowym.

Czy ja dobrze przeczytałem,wpłynęło wadium 8 milionów dolarów a oddano 13 milionów dolarów,czyżby 5 milionów nadpłaty stanowiło oprocentowanie?

do transakcji nie doszlo a wadium zgodnie z warunkami postepowania powinno przepasc na rzEcz SKARBU PANSTWA.CZY JUZ KAZDY< WIDZI JAK OBRABIANO POLSKE?POLAKOW?Kto dzisiaj ma czelnosc krytykowac suwerenny demokratyczny najuczciwszy Rzad Polski?szumowiny bez skrupulow robia sobie totalne jaja,bo zadna kanalia nadal nie zostala pociagnieta do odpowiedzialnosci?Ten zaklamany zdemoralizowany" POLSKI WRZOD" bazuje na schizofrenii pt ."co nam zrobicie"?

a pieniądze poszły pół na pół

COŚ TU ŚMIERDZI .....
Premier rządu spotyka się z handlarzami broni w Nicei rzekomo w celu uzgodnień sprzedaży stoczni i dostaw gazu ?????????? Co z protokółem dyplomatyczny z tego spotkania i co wynika z raportów abezpieczeń kontrwywiadowczych.
A może by tak zająć się od zaraz kontami ryżego w Panama Papers czy Luksemburgu.
Nie jest wykluczone, że spotkanie ryżego zostało zaaranżowane przez handlarzy Polskiego Holdingu Obrony kontrolowanego przez aferałów z WSI bo chłopaki Komoruskiego muszą mieć wsparcie. Kosztowne bo kosztowne 5 mln $ nie w kij dmuchał.
Ten wrzód należy przeciąć debatą sejmową a następnie komisją śledczą.........zobaczycie jazgot KOD-ziarzy i gorzkie żale Komisji Europejskiej rzekomo w sprawie TK.

By żuło się lepiej

W odmętach szaleństwa żarcia bigosu
Kniei wsłuchanej w wapory tych zwierząt
Niepewnej swojego przyszłego losu
Zaleca Fryc ciepłą wodę i nierząd

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl