Andrzej Duda: „W tamtych czasach to wy zachowaliście się jak trzeba”

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Polska oddaje dziś hołd swojemu bohaterowi - stwierdził prezydent RP Andrzej Duda obecny na uroczystościach pogrzebowych pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

- Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce - powiedział Andrzej Duda. - Godność, którą kiedyś ci, którzy katowali i zamordowali Zygmunta Łupaszkę, podeptali; którą przez zacieranie pamięci, razem z Żołnierzami Niezłomnymi wrzucili do bezimiennych dołów. Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi.

- Żołnierze Niezłomni wychowali się na micie wolnej Polski, powstania styczniowego i wygranej wojny z bolszewikami. To budowało postawę tych ludzi. Z odwagą stanęli do obrony kraju w 1939 roku, a po wojnie nie zgodzili się na Polskę, która nie będzie wolna. Nie dali się złamać, byli do końca

- mówił prezydent.

To co przeżywamy tutaj to nie tylko pamięć o przeszłości. To przede wszystkim budowanie przyszłości

- powiedział prezydent. Podziękował rodzinie za przechowanie pamięci i ministrowi obrony narodowej za pośmiertny awans „Łupaszki”.

Panie pułkowniku, Polacy, a zwłaszcza młode pokolenie wie dziś, że w tamtych czasach to wy zachowaliście się jak trzeba

- dodał, parafrazując słowa Danuty Siedzikówny „Inki”, 18-letniej sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK zamordowanej w więzieniu przez komunistów.

Panie pułkowniku, spoczywaj w rodzinnym grobie, niech się Polska przyśni tobie

- zakończył prezydent.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Zmarła czwarta ofiara ataku w Strasburgu. Jeden z rannych jest w stanie śmierci mózgowej

/ Strasburg / twitter.com/printscreen

  

Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowego ataku w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w Strasburgu wzrósł do czterech - poinformował w piątek prokurator Paryża Remy Heitz. Osoba ta była w stanie krytycznym.

W wyniku ataku kilkanaście osób zostało rannych, w tym polski obywatel. Jeden z rannych jest w stanie śmierci mózgowej.

W czwartek wieczorem napastnik został zabity przez policję.[polecam:https://niezalezna.pl/250215-sprawca-ataku-w-strasburgu-zastrzelony-akcja-policji-w-jednej-z-dzielnic-miasta] W związku z atakiem zatrzymano do tej pory siedem osób. Śledztwo w sprawie zamachu w Strasburgu prowadzi wydział antyterrorystyczny prokuratury w Paryżu.

Po wtorkowym ataku władze Francji do najwyższego podniosły poziom zagrożenia bezpieczeństwa. Premier Francji Edouard Philippe obiecał, że dodatkowo 1800 żołnierzy będzie patrolowało jarmarki świąteczne w całym kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/249854-zamachowiec-ze-strasburga-byl-poszukiwany-za-udzial-w-napadzie-podczas-ktorego-doszlo-do-zabojstwa]

Ogień do ludzi w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w centrum miasta otworzył samotny mężczyzna, który był uzbrojony w broń palną i nóż. Zanim zbiegł z miejsca zdarzenia, został postrzelony przez policję, która zaczęła go ścigać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl