Kraków: Przystanek Emaus 2016

mat. pras.

  

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w Poniedziałek Wielkanocny na doroczne wydarzenie w zwierzynieckim oddziale Muzeum.
 
Tradycja zwierzynieckiego Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy w drugi dzień Świąt Wielkanocnych odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec.
 
Organizowany był tam odpust, głównie z wymyślnymi zabawkami. Obecnie święto to znacznie różni się od tego sprzed lat, ale atrakcji dla najmłodszych również nie brakuje.
 

Jak wyglądały te uroczystości dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Można się tego dowiedzieć, przychodząc w Poniedziałek Wielkanocny do krakowskiego muzeum.
 
W tym roku w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy w Domu Zwierzynieckim odbędą się m.in. warsztaty dla dzieci, podczas których będzie można własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Dorośli będą natomiast mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat – Muzeum zaprasza chociażby na projekcję filmu dokumentalnego „Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu” oraz wystawę plenerową poświęconą tradycyjnym pamiątkom emausowym.
 
Podczas imprezy odbędzie się również III Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe.
 
Zabawa potrwa od godz. 10 do 18. Wstęp wolny. Szczegóły: www.mhk.pl oraz www.facebook.com/MHKrakow

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Minister szczerze o stanie polskiego sądownictwa: W głowach nam się nie mieściło, że jest tak fatalnie

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

– W głowach nam się nie mieściło, że z polskim sądownictwem jest tak fatalnie, że była I prezes Sądu Najwyższego będzie w jawny sposób ignorować obowiązujące w Polsce prawo i będzie sobie wybierać, które ustawy ją obowiązują, a które nie – mówił w "Polsat News" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin.

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m. in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Jacek Sasin przyznał w Polsat News, że partia rządząca "chciała w sposób cywilizowany zaproponować Polakom reformę sądownictwa, również Sądu Najwyższego".

W głowach nam się nie mieściło, że z polskim sądownictwem jest tak fatalnie, że była I prezes Sądu Najwyższego będzie w jawny sposób ignorować obowiązujące w Polsce prawo i będzie sobie wybierać, które ustawy ją obowiązują, a które nie – przyznał.

Minister wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało "przepisy wynikające wprost z konstytucji, dotyczące wieku emerytalnego sędziów".

Opisaliśmy w jasny sposób tę procedurę. Daliśmy prawo sędziom, którzy skończyli 65 lat  do tego, aby ubiegać się o przedłużenie swojego mandatu, tak jak to dotyczy wszystkich sędziów. Niestety mamy do czynienia z działaniami, które nie mają nic wspólnego z praworządnością ze strony opozycji, ze strony byłej I prezes SN i musimy na to reagować. Chcemy przyspieszyć procedurę wyboru nowego prezesa – tłumaczył.

Źródło: polsatnews.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl