niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

O zamachu stanu, którego nie ma

Dodano: 20.03.2016 [22:42]
O zamachu stanu, którego nie ma - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Czy Prawo i Sprawiedliwość dokonuje zamachu stanu? - Zamach stanu to obalenie istniejącej władzy i zastąpienie jej inną, czyli skutkuje zmianą podmiotu rządzącego w państwie. Jeśli określone ugrupowanie sprawuje już rządy, to samo siebie obalić nie może - mówi dla portalu onet.pl prof. Marek Bankowicz, politolog Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor publikacji "Zamach stanu. Studium teoretyczne", która ukazała się już w kilku językach. 

Wywiad z prof. Bankowiczem polecił na swoim Twitterze prezydent Andrzej Duda:Fot. Twitter.com

O zamachu stanu mówili ostatnio politycy tacy jak; Grzegorz Schetyna: "Mamy dzisiaj do czynienia - nie waham się użyć tak mocnych słów - z pełzającym zamachem stanu, ponieważ decyzją, jak rozumiem prezesa Rady Ministrów, nie jest drukowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego", Ryszard Petru: "Jeśli PiS nadal będzie stal na stanowisku ze to nie jest wyrok TK a tylko opinia - to mamy do czynienia z konstytucyjnym zamachem stanu". Adam Michnik: "To, co robi PiS, to pełzający zamach stanu" czy Martin Schulz: "To, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne".

- Ci, którzy posługują się tą kategorią dla opisu obecnej sytuacji politycznej w Polsce, nie wiedzą, co to pojęcie oznacza, więc posługują się pewnymi odczuciami, intuicjami, wiedzą potoczną. W związku z tym, jeśli krytycznie oceniają posunięcia rządzącej ekipy politycznej, to pojawia im się skojarzenie, że ta dokonuje zamachu stanu. Ale przecież zamach stanu to zjawisko dotyczące sposobu przejmowania władzy, a nie prowadzenia sporu politycznego. Władza jest przechwytywana w sposób nielegalny, a zmiana dokonuje się z użyciem przemocy albo przy groźbie jej zastosowania. Wszystko dokonuje się błyskawicznie i poprzedzone jest spiskiem lub konspiracją. We współczesnych realiach najczęściej mamy do czynienia z wojskowym zamachem stanu - uważa prof. Marek Bankowicz.

Naukowiec mówi, że "w Polsce od 1989 roku słyszymy nieustannie o "zamachu stanu", gdy krzyczą o tym różni politycy pozbawiani władzy lub znajdujący się w trudnej sytuacji. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że na przestrzeni dwóch lat, mamy już dwa zamachy stanu - obecnie oraz gdy podsłuchiwano polityków poprzedniej władzy".

Jak powinien wyglądać zamach stanu? - Przewrót musi być przeprowadzony z zaskoczenia i bardzo szybko. Ośrodki struktury państwa powinny być opanowane w jak najkrótszym czasie. Gdy zamach stanu się przeciąga, element zaskoczenia traci na wadze, a z drugiej strony mobilizuje się poparcie dla tych, którzy przeciwdziałają zamachowcom. Są też pewne korzystne momenty, na przykład działanie późną nocą, nad ranem, w okresie świątecznym - tłumaczy profesor. A jaka jest najlepsza obrona państwa przed zamachem stanu? - Najpełniejsza obrona to likwidacja sił zbrojnych.(...) Nawet jeśli zamach stanu ma cywilny charakter, musi mieć poparcie wojska, choćby milczące. Zabezpieczeniem jest też oczywiście cywilna kontrola nad armią i wyciszanie tradycji uprawiania polityki poprzez siły zbrojne. Ogromne znaczenie odgrywa również jakość kultury politycznej w państwie.(...) Poza tym bardzo wiele zależy od tradycji i mentalności społeczeństwa - tłumaczy. W Polsce mamy walkę totalną na scenie politycznej? - Ostrość sporu politycznego rzeczywiście jest zaskakująco wysoka. Za to na szczęście armia nie przejawia skłonności politycznych - podsumował profesor. 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pelzajacego zamachu stanu dokonywalo POubeckie bydlo przez ostatnich 25 lat.
Jak widac zakorzenilo sie to juz w POubeckich lbach, ze tylko oni moga sprawowac wladze, ze tylko oni moge dyktowac warunki.
To POubeckie bydlo bylo od POczatku finansowane przez antypolskie sily roznych Sorosow, raczka w raczke z Rosja.
Zdrada, zaprzanstwo i antydemokracja, to sa widoczne cechy rzadow tego antypolskiego bydla.
Dzisiaj, kiedy do glosu dochodzi normalnosc, a interesy Polski Stoja na pierwszym planie nazywa sie to w ich zaklamanych mordach zamachem stanu.
Ze tez my Polacy nie mozemy sie dogadac i przegnac z Polski tych Pelniacych Obowiazki Polaka.

Wszystko w rekach Antoniego Macierewicza,Jaroslawa Kaczynskiego,Beaty Szydlo i Prezydenta Andrzeja Dudy.Konfidenci,zdrajcy,targowica=PO,Nowoczesne,Bolszewki=KOD.Napewno za atakuja,oby nie bylo za pozno.

Nie sPOsob zauwazyc, ze to chodzi nie tyle o zamach stanu w sensie stricte co zamach na rozne interesiki, intratne POsadki, "krecace sie lodziki", ukladziki na ktorych niektorzy tak sie utuczyli, ze zrezygnowac z nich teraz nie sPOsob..
Nic dziwnego, ze i w unii krzycza - dzisiaj juz nie ma nigdzie takich lukratywnych ineteresow, jakie krecilo sie w Polsce kosztem polskiego obywatela.

CHCEMY DALEJ KRECIC LODZIKI!!
A tu nawet nie ma z kim teraz "zagadac", w ogole sie nie da nic no.....

Władza, która rządzi nie może zrobić "zamachu stanu" sama na siebie. Nawet pan Miller to stwierdził. Również profesor Zybertowicz.

"Jeśli określone ugrupowanie sprawuje już rządy, to samo siebie obalić nie może - mówi dla portalu onet.pl prof. Marek Bankowicz, politolog Uniwersytetu Jagiellońskiego,"

A WYBORY TO CO???
Cóż to uniwersytet, który zatrudnia głupców na profesurze?
Poza tym, czy to nie profesorowie uknocili Konstytucję, która pozwala wybranym przez cztery lata olewać wyborców?
Mamy uczonych wyuczonych przez bolszewickich okupantów!

Jak to nie ma zamachu stanu?!
A to co robi TK, to co to jest?!
Czy to nie jest próba opanowania państwa wbrew demokratycznym wyborom, prze bandę sędziów?
W Polsce mamy obecnie taką sytuację, że wszelkie prawo jest fikcją, to są słowa bez znaczenia. Liczy się to, co w danej chwili orzeknie sąd, który nie ma żadnych ograniczeń i sprawuje dyktat nieograniczony!
W Polsce nie ma żadnej demokracji! W Polsce jest SĄDOKRACJA!!!

Garstka ludzi chce wzniecić pożar a tu nawet nie chce się tlić.POpaprańce już pokazali co potrafią oszuści.Jaki atak?

Schetyna , Neuman , Petru , Budka w środku Borys , to zamach stanu , Ja odpowiadam to " Odmęty szaleństwa "

Klasycznym zamachem stanu byla Nocna Zmiana (sluzb - to m.in. wojsko) z udzialem Walesy Bolka, Tuska, Cimoszewicza i innych. Pozniejsze PO/PSL

A PO rozwalilo potem polskie wojsko, zeby sie dodatkowo zabezpieczyc przed utrata wladzy (i pytanie: polecenie ze wschodu?). Nie przejmujac sie kompletnie bezpieczenstwem Polski.

Zgadza sie z tym co mowi profesor? Zgadza sie w 100%.

Ja, gdy tylko słyszę{ze strony przyrośniętych do koryta deprawatorów typu Rzepliński} o "łamaniu demokracji" przez DEMOKRATYCZNIE wybrane organa władzy, o "zamachu stanu" tejże DEMOKRATYCZNIE wybranej władzy NA SIEBIE SAMĄ, albo o "łamaniu konstytucji", ewentualnie o "łamaniu prawa w ogóle", to za każdym razem wydaje mi się, że powinienem znów wpisać tę samą NUDNĄ rzecz, co wpisałem sporo razy wcześniej: gdy przestępca Rzepliński opowiada kawał, że "stosuje konstytucję bezpośrednio", niby to na mocy Konstytucji, art. 8, ust. 2, to za każdym razem udaje, że nie ważna jest CAŁOŚĆ tegoż art. 8, ust. 2: »przepisy konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że KONSTYTUCJA STANOWI INACZEJ«.
Właśnie jest tak, że KONSTYTUCJA STANOWI INACZEJ, niż KŁAMIE Rzepliński. Na początku art. 194, ust. 1: pisze: »Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów«, a nie z 12, albo 18, jak KŁAMIE Rzepliński. W dalszym ciągu art. 194, ust. 1: pisze, że sędziowie TK są wybierani przez Sejm na 9 lat, więc ich »ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny«, co oznacza, że przestępca Rzepliński, który ze strachu przed przegraniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych, oraz W CELU UNIEMOŻLIWIENIA rządzenia legalnie-demokratycznie wybranym władzom(Prezydentowi i Parlamentowi), w czerwcu 2015 przerwał kadencję 5-ciu sędziów wybranych »na 9 lat«{5-cio-krotnie złamał art. 194, ust. 1 konstytucji}, a w kwestii, że ich »ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny«, ZNOWU{wspólnie z POsłami i p-Rezydentem(GRU) Bulem-Lewatywą} 5-cio-krotnie złamał art. 194, ust. 1 konstytucji. W JEDNYM TYLKO art. 194, ust. 1, DO TEGO W JEDNYM TYLKO miesiącu czerwcu 2015 przestępca Rzepliński AŻ 10-cio-krotnie(!) POłamał Konstytucję(!), a w 2016 nadal łamał TEN SAM art. 194, ust. 1, wymyślając inną liczbę sędziów TK! W 2016 przestępca Rzepliński oprócz łamania art. 8, ust. 2, oraz łamania art. 194, ust. 1, "POświęcił się" również łamaniu art. 197 Konstytucji, który stanowi WYRAŹNIE »Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa«, a OBOWIĄZUJĄCA ustawa określa WYRAŹNIE, że wyrok TK ustanawi się głosami 2/3 spośród 13, lub 14, lub 14(A NIE 12!) sędziów TK!
Gdyby przestępca Rzepliński zamordował 5 osób, to euro-kraci NA PEWNO BY ŻĄDALI "kompromisu": jedną z tych 5 osób zamordował Ryży, drugą z tych 5 osób zamordował Bul-Lewatywa, trzecią z tych 5 osób zamordował Kaczyński, czwartą z tych 5 osób zamordował Duda, piątą z tych 5 osób zamordowała Szydło.

Niech wyjdą Ci - moskiewscy polacy, którzy uważają, że mamy jakiś "zamach stanu". Wyjdziemy i my, obywatele i Polacy i w końcu przemówimy Wam konkretnym argumentem. Spierzemy Wam konkretnie tyłki!

Cholera jasna! Tresura bolszewicka przynosi efekty i roją się pożyteczni idioci!

Współczesne "elyty",które nie znają znaczenia słów "zamach stanu" a mają chęć rządzić Polską wbrew demokratycznym decyzjom Polaków.Śmiechu warte.

Nie ma co tłumaczyć tym opryszkom, co to wcześniej rządzili, co to jest zamach stanu. Te głąby i tak nie potrafią tego zrozumieć. Oni wiedzą tylko co to jest koryto i jak się nachapać. Potrafią jeszcze tylko latać do sąsiadów i kwiczeć, że im koryto zabrano.

przez osiem lat psuto nasze panstwo.lekcewazono spoleczenstwo polskie.Mam pytanie do okradanego ,osmieszanego przez osiem lat spoleczenstwa,czy jest ,merytoryczny sens utrzymywac bande z patologicznymi zdemoralizowanymi cechami w Sejmie,polskim zyciu politycznym oraz publicznym?ich stopien zdemoralizowania nie miesci sie w obecnych standartach cywilizacyjnych,jak dlugo mamy tolerowac zdrajcow w naszym panstwie,dla nich nie ma powrotu do normalnosci,ta przypominajaca banda nierobow nadaje sie tylko na smietnik z kims takim nie mozna budowac Wspolnoty Narodowej,tych ludzi nalezy izolowac od polityki,argumentow jest zbyt duzo aby opisywac tych sabotazystow , kolaborantow,konfidentow,szpiegow,ich nalezy pozbawic uczestnictwa w polskim zyciu politycznym i publicznym aby pozbawieni zasad moralnych,etyki ,honoru,odpowiedzialnosci nigdy nie mieli wplywu na dalsze losy naszego kraju i spoleczenstwa polskiego.

Lewizna michnikoidalna, jak jej ojcowie założyciele, traktuje ludzi niczym tępe, bezmyślne "masy", które łykają każde kłamstwo i najdebilniejszą manipulację. I tu POkomusze kundle sami siebie zapędzają w kozi róg. Róbta tak dalej:)), śmietnik czeka

O ile w przypadku Wałęsy w latach 80 można się było nabrać na jego ,,charyzmę i niezależność" tak obecnie gołym okiem widać, że ten cały schetyna to jakaś dziwna sprawa. Ani wyglądu, ani gadki, ani błyskotliwy ... a bezkonkurencyjny wśród ,,elity elit". I brednie po pas wespół z innymi ,,opozycjonistami" zwłaszcza następnym asem kijowskim.
Na moje oko wystawieni są na pośmiewisko.

Przyjaciel Stanisława Michalkiewicza, niejaki Janusz Mikke pseudo Korwin, Moskiewską Pacynką zwany, parę dni temu wzywał do zamachu stanu w Polsce, do interwencji "panów wojskowych" => https://youtu.be/SzlOzFueoDQ?t...

Nie wiedzialem ze michalkiewicz przyjazni sie z mikke. Biorac jednak pod uwage brednie obydwu hien rzeczywiscie wyglada to tak jak by byli na "kusrsie i na ścieżce" z putin-stanu, a nawet pokusil bym sie o ingerencje koszernej stolicy. Gdybym ja lub ty pisal to o czym pisze michalkiewicz dawno siedzielibysmy w ciupie!

Pełza to Schetyna po Brukseli.

Zamach to byl 2010.4.10 i mam nadzieje ze ci z przestepczej organizacji ktorzy w jakis sposob w nim uczesniczyli odpowiedza za to przed wymiarem sprawiedliwosci RP.

Zamach stanu posiadanych profitów-zapomnieli dokończyć.

Szetyna to idiota. Nie warto się tym czymś zajmować.

Jakim tlukiem trzeba byc, aby nie odroznic wygranych wyborow od zamachu stanu? Jak mozna z taka wiedza pchac sie do rzadzenia panstwem?

Po samo-rozwiazaniu się "twayskiego socjalizmu" w stylu PRL-u, to w RP od tamtej pory, to odbyły juz trzy zamachy stanu !!!!

A wszystkie przebiegały przy aktywnym udziale ZDRAJCOW z Platformy Obywatelskiej.

1. Na legalny rząd RP pana Jana Olszewskiego
2. Na urząd Prezydenta RP po morderstwie Smolenskim
3. Na Trybunal Konstytucyjny pod koniec NIE-rządow PO+PSL

Kukieła wasza mać !!!!

:o))

ENDE

Oto przykład jak z idiotów rodzą się pseudonaukowcy...żenada!

To Szetyna i Pertu się zama chują na władzę, ale im się to nie uda, bo rząd, prezydent i większość parlamentarna mają nasze poparcie - nas, patriotycznej części narodu, która przeważa nad szumowiną i śmieciem. I tak będzie zawsze.

MOWIA I PISZA O ZAMACHU STANU ci ,ktorzy dokonali go 10 kwietnia 2010 roku. Czyzby szykowali nastepny.

To jest zamach, ale na poprzednią złodziejską ekipę srającą w portki i strachem przed prokuratorem.

NiePOukładani naprawę myślą że nadal rządzą. Dlatego tyle gadania o tym zamachu.

Głodny ma chleb na myśli ,a lemingi marzą i kombinują jak obalić legalny Rząd.Tupolewem nasz Rząd i Prezydent nie polecą,a więc będziecie musieli dalej chodzić w pampersach jeszcze 10 lat.Chyba, że znajdziecie się za kratkami.Zamach wam się nie uda nie myślcie nawet o tym.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl