niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Rocznica zamordowania autorki Polski Walczącej

Dodano: 19.03.2016 [20:04]
Rocznica zamordowania autorki Polski Walczącej - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Znak Polski Walczącej opracowała i zgłosiła na konkurs Komendy Głównej AK  harcerka Szarych Szeregów Anna Smoleńska. Niemal równo rok później, 19 marca 1943 roku, została zabita przez Niemców w Oświęcimiu.

W 1942 roku Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK ogłosiło konkurs na znak, który można by malować na murach miast jako symbol oporu wobec niemieckiego okupanta. Zgłoszono 27 propozycji, a za najlepsze uznano dwie: „Kotwicę” oraz „Skrzyżowane miecze grunwaldzkie”. Ostatecznie biorąc pod uwagę wymowę patriotyczną oraz łatwość wykonania zwyciężyła „Kotwica”. Autorką była instruktorka harcerska Anna Smoleńska ps. „Hania”.

Pierwszy raz na murach Warszawy znak Polski walczącej pojawił się 20 marca 1942 roku. Malowali go, w ramach małego sabotażu, harcerze z grupy „Wawer”. Aby podnieść ducha rodaków umieszczano ów znak w miejscach dobrze widocznych zarówno dla Polaków, jak i okupantów: na murach, tablicach ogłoszeniowych, słupach elektrycznych i na przystankach tramwajowych. Janek Bytnar ps. „Rudy” wsławił się namalowaniem „Kotwicy” na postumencie pozostałym po Pomniku Lotnika, znajdującym się wtedy, w tzw. dzielnicy niemieckiej, na placu Unii Lubelskiej.

W czerwcu 2014 roku Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z art. 1 ustawy znak, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Trzeba sie uczyc od mlodych ludzi wiary w wartosci i idealy. Bez wartosci nasz narod bedzie pusty i latwo sterowalny. Nie mozna przechodzic na strone oprawcow bo wtedy stajemy sie jednymi z nich.

Teraz egzekucje niemieckie i radzieckie zastapil seryjny samojca nawet klaczy nie omija czyli inny soosob znalezli na zabijanie na niewygodnych ludzi i nie potrzebuja prawa do tego. Czyli system totalitarny sie nie skonczyl!

W związku z zaistnieniem "polskich obozów koncentracyjnych" i holokaustu, który jest przypisany wyłącznie Żydom, Polacy powinni sporządzić imienną listę zamordowanych podczas II Wojny Światowej Polaków, zarówno tych zgładzonych w lasach, w pierwszych dniach wojny, na podstawie listów proskrypcyjnych sporządzonych przez "sąsiadów" jak i obozach, łapankach itp. Osobna listę, z nazwiskami nauczycieli i profesorów wyższych uczelni i ich rodzin, zamordowanych tylko za to, że byli inteligentnymi Polakami, należy wysłać do Ministerstwa kultury NRF, z propozycja zastosowania przez Polaków metody niemieckiej: za jednego profesora polskiego 10 profesorów niemieckich... nie na śmierć , ale choćby na 5 lat do pracy niewolniczej w Polsce...

O Panie! I to nazwisko.Jakże smutno mi się kojarzy.

Anna Smoleńska, jej Mama , Siostra oraz Bratowa zostały zamordowane w Oświęcimu, mniej więcej w tym samym czasie kiedy w wyniku jakiegoś przeceiku wymordowano wielu akowców z organizacji podziemnej w obozie, rotistrz Pilecki miał jakieś podejrzenia w stosunku do cyrankiewicza dlatego musiał zginąć. Mój tato zawsze owił że tylu akowców ilu wsadziła do gestapo zosia gomółkowa żona 1 sekretarza nie potrafił wsadzić nikt. stasi zawiązała się jeszcze w czasie II wojny światowej.
Ojciec Ani Smoleńskiej specjalista od polimerów, profesor chemii politechniki waerszawskiej został po uwięzieniu w gestapo rozstrzelany w Palmirach. Ta rodzina powinna doczekać się pomnika w Warszawie a to co zostało to tylko symboliczny rodzinny grób na Powązkach w którym leży jedyny ocalony z rodziny brat więzień Auswitz oraz ravesbrook. To on dopilnował grobu rodzinnego na powązkach. Tak owszem jest alutka tabliczka info na gmachu Politechniki warszawskiej,

Jest w tej tragedii rodziny warszawskiej wymiar ceny jaką za walkę zapłaciła stolica. Najlepsi zostali wymordowani.

Czy Anna i cała młodzież, walcząca od początku nie powinni mieć pomnika. Ich walka zakiełkowała w najgorszym czasie, kiedy w zasadzie wszystko już było przegrane.

Rodzina Anny Smolenskiej powinna miec pomnik rowniey w Auswitz, pamietajmz tam mordowano Polakow.

Rodzina Anny Smolenskiej powinna miec pomnik rowniey w Auswitz, pamietajmz tam mordowano Polakow.
==========================
'' Obóz koncentracyjny Auschwitz został zorganizowany dla Polaków i oni też byli pierwszymi jego więźniami politycznymi. W wyniku ciągłego napływu nowych transportów systematycznie wzrastała liczebność więźniów. W 1940 r. osadzono w obozie blisko 8 tys. ludzi. Byli to prawie wyłącznie Polacy. Oprócz nich znalazła się w obozie niewielka liczba Żydów oraz Niemców. Niemcy pełnili w tym czasie z reguły funkcje w nadzorze obozowym jako kapowie i blokowi. W 1941 roku osadzono w obozie ponad 26 tys. ludzi. (około 15 tys. Polaków, 10 tys. jeńców radzieckich i ponad 1 tys. Żydów).

Od 1942 r. w wyniku włączenia KL Auschwitz do procesu masowej zagłady Żydów, liczba deportowanych do obozu zaczęła gwałtownie wzrastać. W 1942 r. przywieziono około 197 tys. Żydów, w 1943 r. około 270 tys.''
-----------------------
https://www.youtube.com/watch?...
Tam dokonywało się ludobójstwo Polaków!!! Żydzi, niestety mają tam manko....

Słusznie. Ten znak jest wielkopomny a losy rodziny rzeczywiście powierzone narodowi. Kiedy będą podreczniki historii odpowiednio napisane ? Podrecznik to też pomnik.
A propos. Smolieński/stare polskie nazwisko szlacheckie.

Cześć i Chwała bohaterskiej Harcerce Annie Smoleńskiej , która oddała swoje własne młode życie za Ojczyznę . Nigdy nie zapomnimy kto tych młodych ludzi pomordował! Bez znaczenia jest, że hitlerowscy sprawcy mordów na polskich Bohaterach pomarli , kiedy teraz przeciwko Rzeczpospolitej rękę podnoszą ich dzieci i wnuki jako przedstawiciele " demokratycznego " Narodu Niemieckiego.

”hitlerowscy sprawcy mordów na polskich Bohaterach.” Pisz poprawnie, nie zapominaj, niemieccy sprawcy mordów na polskich Bohaterach. Nie ma nazistów, nie ma hitlerowców, są niemcy.

"znak, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem"

czas zaczac malowac na salonach po-nowej.

A moja św..pamięci Ciocia za namalowanie ,,kotwicy,,w 1943r.
w Łodzi jako nastoletnia dziewczyna trafiła do obozu
KZ Ravensbrück,niemieccy hitlerowcy zabrali i jej zdrowie!!!
Ludzie tracili życie i zdrowie za ten symbol a dzisiaj różnej
maści kodziarzy i lewacy profanują ten święty symbol Naszej
walki....co robi prokuratura w tym kraju oprucz brania kasy
za nic nie robienie,Panie min.Ziobro czas tych nierobów powinien się skończyć!!!!

Skoro podlega prawnej ochronie to dlaczego nikt nie reaguje na używanie go przez KOD-owskie ścierwa o rodowodzie z grona oprawców tych bohaterów?

Anna Smolenska,bohaterka.Zginela bo byla Polka.Skojarzenie,
jakby jeszcze jedna ofiara smolenska,z tym,ze z rak innego okupanta,ktory teraz ma czelnosc nas pouczac.Do konca swiata niemieckie pokolenia,mimo ze nie majace fizycznie nic wspolnego z tamtymi wydarzeniami,to genetycznie beda
zyly z pietnem bestialskich mordercow.

Kolejny raz dałem się nabrać na heit.
Nie znałem imienia Anny Smoleńśkiej. Sądziłem, że to nawiązanie do Ś.p. A.W.

Wiele rzeczy przetrwało dzięki podziemnemu harcerstwu nawet w PRL. W opozycji do harcerstwa kontrolowanego przez sowieckie służby ZHP, istniało też harcerstwo podziemne, aż do odwilży w 1989 roku. "Kamienie na szaniec" to książka w podziemnym harcerstwie obowiązkowa.

W postkomunistycznej Polsce mało kto slyszał to nazwisko, przyznam że ja też. Za to taki np.,,prof. Bartoszewski" był lansowany do oporu i gdyby nie internet, to byłby największym męczennikiem wszechczasów.

Z tym bartoszewskim to chyba byl drugi cud nad Wisla - wyszedl z Oswiecimia przez brame.

Cud.... jedno jest pewne, że maturzysta wyszedł na L4.... był też twórcą polityki miłości ambergoldu....
https://www.youtube.com/watch?...

Matura takoż wielce wątpliwa.

"Warto być przyzwoitym" - każdy oszust może podobnym tekstem zabłysnąć a później mafijna partia będzie te hasło powtarzać aż do skutku, robiąc bohatera bohatera narodowego z oszusta.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl