Megaustawa zmierza w dobrym kierunku

geralt (pixabay)

  

Przyspieszenie inwestycji w rozwój sieci szerokopasmowych jest niezbędne, aby Polska zrealizowała cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, a przede wszystkim stworzyła podwaliny pod nowoczesną gospodarkę XXI wieku. Przyjęta przez Radę Ministrów i skierowana do Sejmu nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, tzw. megaustawy, bez wątpienia sprzyja osiągnięciu powyższych celów – uważa Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Jego zdaniem nowe regulacje pozytywnie wpłyną na warunki realizacji inwestycji szerokopasmowych - usuwając bariery administracyjne i prawne, zwiększając efektywność wydatkowania środków publicznych dostępnych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - a mowa o 1 mld euro przewidzianych na upowszechnienie dostępu do Internetu o parametrach co najmniej 30 Mb/s.

Zdaniem Wołejki ustawa może również wpłynąć na usprawnienie budowy sieci LTE z wykorzystaniem rozdysponowanych już częstotliwości z pasma 800 MHz. Inwestycje w rozbudowę infrastruktury cyfrowej doskonale wpisują się w realizację tzw. Planu Morawieckiego, tworząc warunki dla funkcjonowania nowoczesnych firm oferujących produkty lub usługi o wysokiej wartości dodanej.

Generalnie pozytywna ocena projektu, który zawiera wiele potencjalnie korzystnych rozwiązań, jest oczywista. Godna pochwały jest zdaniem Wołejki przewodnia idea współpracy i współdziałania rozmaitych podmiotów - samorządów, zarządców dróg, przedsiębiorców telekomunikacyjnych, energetycznych etc.

Jednocześnie, na co zwracaliśmy uwagę w styczniowym stanowisku wobec ustawy, niektóre propozycje nie są sformułowane w wystarczająco precyzyjny sposób – twierdzi Piotr Wołejko.

Może to jego zdaniem wywoływać wątpliwości wśród inwestorów, decydentów publicznych, a w dalszej kolejności wpłynąć na powstanie niejednolitej linii orzeczniczej sądów. Rozumiejąc pośpiech, wynikający z konieczności wdrożenia tzw. dyrektywy kosztowej, niezadowalającego tempa realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej, a także konieczności stworzenia nadzwyczajnych regulacji związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, należy zwrócić uwagę, że to przede wszystkim jakość wprowadzanych rozwiązań, a nie jedynie tempo prac, powinna leżeć w centrum zainteresowań legislatora - uważa ekspert.  
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nie spodobała im się współpraca z Platformą. Byli działacze Nowoczesnej wrócili do Petru

Teraz / twitter.com/wybierz_TERAZ

  

Niemal rok temu delegaci Nowoczesnej wybrali Katarzynę Lubnauer na przewodniczącą partii. Dziś niezadowoleni z jej rządów w .N działacze przechodzą do nowego ugrupowania Petru i Scheuring-Wielgus… Według źródeł w najbliższym czasie może dojść do kolejnych transferów między partiami.

W piątek około 200 działaczy Nowoczesnej z regionu podkarpackiego złożyło rezygnacje z członkostwa w partii; doprowadziło to do likwidacji struktur Nowoczesnej na Podkarpaciu. [polecam:http://niezalezna.pl/245956-dzialacze-masowo-uciekaja-z-nowoczesnej-platforma-zjadla-ich-w-wyborach] Jak wskazywano, powodem masowych odejść był fakt, że realizacja idei Koalicji Obywatelskiej w kampanii przed wyborami samorządowymi "nie miała nic wspólnego z partnerstwem dwóch ugrupowań". Samorządowcy ocenili, że na Podkarpaciu Koalicję Obywatelską "w pełni zdominowała Platforma Obywatelska, spychając Nowoczesną do roli dodatku o marginalnym znaczeniu dla całego projektu".

Była już szefowa podkarpackich struktur Nowoczesnej Anna Skiba przekazała, że około 150 byłych działaczy Nowoczesnej, którzy w piątek opuścili szeregi tego ugrupowania, dołączyło do nowej partii Ryszarda Petru - Teraz!.

Skiba wyraziła nadzieję, że partia Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus odpowie na oczekiwania i spełni idee byłych działaczy Nowoczesnej, którzy - jak podkreśliła - w Koalicji Obywatelskiej byli zmarginalizowani.

Nie jesteśmy niezadowoleni z bycia w Nowoczesnej, czy z rządów pani Katarzyny Lubnauer, bo bardzo ją cenimy. Nasze odejście wynikało z faktu, że koalicja z PO na Podkarpaciu się nie sprawdziła

- podkreśliła.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł we władzach nowopowstałej partii Ryszarda Petru, w najbliższym czasie może dojść do kolejnych transferów między Nowoczesną a Teraz!. Mówi się o ponad stu działaczach z dwóch województw.

W sobotę byli politycy Nowoczesnej, Ryszard Petru oraz Joanna Scheuring-Wielgus powołali Teraz! - nowe ugrupowanie polityczne, którego filarami mają być gospodarka i społeczeństwo. Petru i Scheuring-Wielgus zapowiedzieli start w przyszłorocznych wyborach zarówno do europarlamentu, jak i polskiego parlamentu. Politycy podkreślają, że widzą możliwość współpracy z Koalicją Obywatelską, ale nie zamierzają do niej wstępować. 9 grudnia odbędzie się konwencja założycielska Teraz!. Dotychczas udział w niej zadeklarowało 470 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl