Będzie wreszcie nowe prawo. Rząd odblokuje inwestycje w łupki

Tomasz Adamowicz

  

Zmiany w przyznawaniu koncesji i ułatwienia w poszukiwaniach ropy i gazu, zarówno z konwencjonalnych źródeł, jak i ze złóż łupkowych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów państwa ma przynieść projektowana nowela prawa górniczego i geologicznego – mówi główny geolog kraju i wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

W najbliższych dniach gotowy będzie projekt ustawy, który połączy zmiany w prawie górniczym i geologicznym z implementacją unijnej dyrektywy dotyczącej węglowodorów. – Chodzi o to, by nie mnożyć ustawowych bytów – tłumaczy Mariusz Orion Jędrysek. Podkreśla, że zmiany proponowane przez Ministerstwo Środowiska mają ułatwić przedsiębiorcom poszukiwanie ropy i gazu oraz zabezpieczyć interesy skarbu państwa przy udzielaniu koncesji łącznych na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów.

– Jedno i drugie osiągniemy m.in. dzięki tzw. systemowi open door, w którym koncesje nie będą udzielane automatycznie, lecz w przetargu, ale na wniosek inwestora. Takie rozwiązanie nie oznacza automatycznego przyznania koncesji poszukiwawczej firmie, która jako pierwsza zgłosiła chęć poszukiwań. Ministerstwo ogłosi przetarg, do którego będą mogli przystąpić inni przedsiębiorcy – wyjaśnia wiceminister. Zaznacza, że do przetargu dopuszczane będą firmy wiarygodne finansowo, gwarantujące realizację warunków ewentualnie udzielonej koncesji geologicznej, w tym pełne raportowanie z postępu prac, tak aby faktycznie wzbogacić informację geologiczną.

Nowe prawo będzie dopuszczało przetargi inicjowane przez Ministerstwo Środowiska. Zgodnie z tym pomysłem to resort przygotowywałby pakiet koncesyjny z pełną informacją geologiczną, środowiskową itd. niezbędną inwestorowi. – Dotychczas takiego przetargu nigdy nie przeprowadzono. Za kilka dni go ogłosimy, oferując gotowy pakiet na jedną koncesję. W takim postępowaniu przedsiębiorcy są zwalniani z części biurokratycznych obowiązków, w tym z oceny oddziaływania na środowisko, bo to wszystko wykonuje ministerstwo. W tym wypadku jednak przedsiębiorcy nie mają swobody proponowania obszaru koncesyjnego, bo ten wyznacza minister w pakiecie koncesyjnym – wyjaśnia Mariusz Orion Jędrysek.

Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Gwiazdy komedii "Miś" w Łodzi

/ Hiuppo; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Gwiazdy komedii "Miś" w reżyserii Stanisława Barei – Zofia Czerwińska i Stanisław Tym – będą gośćmi specjalnego wieczoru Kocham Kino, organizowanego w Łodzi 25 listopada z okazji Światowego Dnia Misia. Podczas dwudniowych obchodów zaplanowano też wiele atrakcji dla najmłodszych.

Jak podali organizatorzy, wyjątkowy, otwarty pokaz filmu "Miś" w odrestaurowanej cyfrowo wersji odbędzie się w przyszłą niedzielę (25 listopada) w Kinie Charlie. Panel dyskusyjny przed projekcją poprowadzi Grażyna Torbicka, która wspólnie z gwiazdami komedii oraz grafikiem i autorem wielu filmowych plakatów Andrzejem Pągowskim, zastanowi się, jak współcześnie można odczytywać te klasyczną pozycję z polskiej filmoteki.

"Miś" to kultowa komedia polska, a Ryszard Ochódzki to ikona śmiechu. Powstała w 1980 r. według scenariusza Stanisława Tyma i w reżyserii Stanisława Barei. To jeden z najlepszych polskich filmów komediowych. Chyba wszyscy znamy występujące w nim postaci i cytaty

– dodał animator kultury i szef łódzkiego kina Charlie Sławomir Fijałkowski.

24 listopada odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do rodzin z dziećmi. W restauracji Lokal zaplanowano pokaz animowanego serialu "Przytul mnie"; animacja, której bohaterami są dwa misie, zdobyła wiele nagród m.in. Multivision w Rosji i na Biennale Animacji w Bratysławie.

"Po projekcji animator pokaże dzieciom, jak samodzielnie narysować misie, które wcześniej oglądały na ekranie. Uczestnicy wykonają zabawki optyczne, dzięki którym zobaczą, jak narysowany miś może się poruszać. Będziemy opowiadać najmłodszym o tych misiach, które były ważne dla ich rodziców - Colargolu, Uszatku"

– zaznaczyła Iwona Buchcic z agencji Momakin, będącej dystrybutorem "Przytul mnie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl