Szczerbiec od „GP” dla Orbána

arch. Gazeta Polska

Naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz i szef Klubów „GP” Ryszard Kapuściński spotkali się dziś w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Szef węgierskiego rządu otrzymał od środowiska „GP” replikę Szczerbca – miecza koronacyjnego królów Polski.
 
Na dzisiejszym spotkaniu obecny był minister do spraw społecznych Węgier Soltész Miklós.
 
Podczas spotkania rozmawiano m.in. o idei Międzymorza, sytuacji Ukrainie oraz kryzysie imigracyjnym w UE. Premier Orbán powiedział, że jest bardzo wdzięczny za liczne przybycie Polaków do Budapesztu w dniu węgierskiego święta narodowego. Pytał - jak może pomoc Polsce i stwierdził, że Polska jest najważniejszym partnerem Węgier.

Partnerem Głównym IV Wielkiego Wyjazdu na Węgry jest PKP S.A.
 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

W Czechach powstanie satelitarne centrum wywiadów NATO

/ / / FLICKR/ NICOLAS RAYMOND/ CC BY-SA 2.0

W Czechach powstanie centrum satelitarne przeznaczone dla czeskiego oraz natowskiego wywiadu. Mają być w nim opracowywane dane z satelitów i radarów NATO - poinformowała we wtorek w komunikacie prasowym rzeczniczka wywiadu wojskowego Czech Alżbieta Riethofova.

Centrum powstanie 1 lipca, a pełną funkcjonalność powinien osiągnąć do końca 2019 roku - przekazał szef wywiadu wojskowego Jan Beroun.

Koszty mają zostać pokryte z budżetu ministerstwa obrony. Dziennik "Pravo", który jako pierwszy napisał o planach wywiadów NATO, podał, że centrum będzie kosztować setki milionów koron, czyli kilkadziesiąt milionów euro.

Centrum będzie pozyskiwać i opracowywać zdjęcia satelitarne, które mogą być wykorzystywane przez zagraniczne misje wojskowe. Agencja CTK pisze, że praca centrum może także służyć celom cywilnym. Dane satelitarne mogą pomóc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof budowlanych.

Według ekspertów, z którymi rozmawiało "Pravo", centrum ma wykorzystywać satelity nadsyłające dane z najwyższym poziomem rozdzielczości. Pozwala to według dziennika na rozpoznanie, czy jadący pojazd ma charakter wojskowy.

Technologicznie dołączymy do światowej czołówki. Takie wyposażenie i zdolności ma zaledwie kilka państw na świecie

 – powiedział "Pravu" jeden z anonimowych ekspertów, który ma pracować w nowym centrum.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl