W Wilnie o współpracy Polski i Litwy. Spotkanie dziennikarzy

Rimvydas Valatka

O konieczności budowania mostów między Polską a Litwą dyskutowali w Wilnie dziennikarze z obu krajów. W spotkaniu uczestniczą dziennikarze "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz oraz Katarzyna Gójska-Hejke. Jutro Litwa obchodzi 26-lecie odzyskania Niepodległości.

W spotkaniu uczestniczą: Czesław Okińczyc, działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie, były prezydent Litwy Valdas Adamkus, redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelna miesięcznika "Nowe Państwo" Katarzyna Gójska-Hejke, szef radiowej Jedynki Rafał Porzeziński oraz przedstawiciele prasy litewskiej.

- Wszyscy podkreślili konieczność budowania mostów między naszymi krajami. Jednocześnie zaprosiłem Litwinów do Polski na podobne spotkanie - powiedział redaktor Sakiewicz.

Valdas Adamkus otrzymał od naczelnego "GP" książkę "Testament I Rzeczpospolitej". Były prezydent Litwy powiedział, że widzi na okładce człowieka, który najwięcej zrobił dla odbudowania dobrych stosunków w naszym regionie - Lecha Kaczyńskiego.

Spotkanie odbywa się w hotelu Narutis, gdzie w przeszłości przez dziesięć lat przebywał Józef Ignacy Kraszewski, wieloletni redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Obejrzyj nagranie


 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

List papieża na 600-lecia prymasostwa w Polsce

Katedra gnieźnieńska / By Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19079830

Ojciec Święty napisał list do kard. Vincenta Nicholsa, którego już wcześniej mianował swym specjalnym wysłannikiem do Gniezna na uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce. Odbędą się one 29 kwietnia.

- Pragnę – pisze Papież - przy tej okazji przypomnieć św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który pełen prawdziwie apostolskiego ducha, niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił

Franciszek przypomina, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas Soboru w Konstancji. Prymasa Anglii i Walii prosi, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu umiłowanemu narodowi polskiemu. Poleca mu także, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła, że mają się radować, bo choć teraz muszą jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak, kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy.

Misję kard. Nicholsa w Polsce Franciszek zawierza wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, św. Jana Pawła II i wszystkich świętych i błogosławionych, którzy słowem i czynem świadczyli o Chrystusie Odkupicielu.

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl