niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

„Najważniejsze decyzje w państwie podejmuje prezes Trybunału Konstytucyjnego”

Dodano: 07.03.2016 [16:29]
„Najważniejsze decyzje w państwie podejmuje prezes Trybunału Konstytucyjnego” - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
- Okazuje się, że najważniejszych decyzji w państwie nie podejmuje prezydent, nie podejmuje premier, nie podejmuje Jarosław Kaczyński, a prezes TK Andrzej Rzepliński - mówił dziś w Radiowej Jedynce prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z Samuelem Pereirą naukowiec skomentował decyzję Rzeplińskiego, który mimo prośby ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, nie zgodził się odroczyć jutrzejszej rozprawy o 14 dni.

Przypomnijmy, nowy Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wycofał opinię swojego poprzednika Andrzeja Seremeta dotyczącą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przyjętej przez Sejm pod koniec ubiegłego roku. Minister złożył też wniosek o odroczenie rozprawy o 14 dni. Nie zgodził się na to prezes TK Andrzej Rzepliński.

Okazuje się, że najważniejsze decyzje w państwie nie podejmuje prezydent, nie podejmuje premier, nie podejmuje Jarosław Kaczyński, a prezes Rzepliński. Wiemy, kto jest najważniejszą osobą w państwie (...). Pamiętajmy o tym, że nie może być takiej sytuacji, w której jedna z głównych instytucji, czyli Prokurator Generalny nie wydaje opinii - a taka jest w tej chwili sytuacja. Prokurator rozpatrujący sprawę nie będzie miał opinii Trybunału. Nie będzie też jednej ze stron, czyli Sejmu

- powiedział prof. Piotr Wawrzyk.

„Sejm nie weźmie udziału w tak kształtowanym postępowaniu" - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński w piśmie skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego odnosząc się do zaplanowanej na jutro rozprawy. Jak zaznaczył Marek Kuchciński główne powody to naruszenie zapisów ustawy o TK. Mówi ona m.in. o tym, że Trybunał Konstytucyjny powinien rozpatrywać sprawy w kolejności wpłynięcia oraz że TK ma orzekać w pełnym składzie wynoszącym minimum 13 sędziów. Tymczasem Andrzej Rzepliński zdecydował, że nową ustawę zbada 12 sędziów.

Do tematu tego w ostrych słowach odniósł się wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, na antenie Radia Zet.

Jutro to nie jest żadne żadne zebranie Trybunału Konstytucyjnego, tylko co najwyżej zebranie osób, które zasiadają w Trybunale. Z punktu widzenia instytucjonalnego to, co się jutro ma wydarzyć, jeśli tak się stanie, to absolutny skandal. Przypominam, że w Polsce obowiązuje prawo, które mówi o tym, że trzeba rozpatrywać skargi według daty wpływu. Sędziowie TK do powszechnie obowiązującego prawa się nie zastosowali. Chciałbym publicznie zadać pytanie prezesowi Rzeplińskiemu: pokażcie mi podstawę prawną, która ściąga z jednej ustawy w Polsce domniemanie konstytucyjności.

-stwierdził.

Sędziowie Trybunału są wolnymi ludźmi. Mogą się spotykać kiedy chcą, mogą sobie zamówić espresso i ciasteczka i się spotkać. Nie jesteśmy w stanie użyć żadnych środków siłowych, natomiast apelujemy i prosimy. To niszczenie polskiego państwa

- dodał wiceminister.

Jutro Trybunał Konstytucyjny ma rozpocząć badanie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS - zaskarżonej przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej, I prezesa Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. Kolejną rozprawę wyznaczono na środę.
 

Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Rzepliński Wodzem Oporu Czerwonych Judaszów
Doradza im tow.Bul,który ograbił na odchodne
Biały Pałac. Zresztą doradzcow maja wielu po
padlym Peerelu.

Sędziowie TK są wolnymi ludźmi... ale jako pracownicy są zobowiązani do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, zgodnie z regulaminem pracy, co zapewne poświadczyli własnoręcznym podpisem. Jeżeli tego nie robią, to należy zastosować wobec nich procedury wynikające z Kodeksu Pracy... Pracodawco, na co czekasz!

Rozpędzić koterię za każdą cenę- oni nie chcą rządzić
oni boją się o swoją przeszłość, która zostanie
obnażona jak porządki w stadninach koni.
Premier Szydło już skreśliła libację za 750000 Pln.

rozwiązać ten stworzony 30 lat temu przez komunistów twór, który miał stwarzać pozory kontroli i dawkowanie demokracji.
A tego całego ich szefa Rzeplińskiego na emeryturę na najniższą, bo przecież nie odprowadzano z ich poborów składek do ZUS. Już wiedzą, że się kończą, bo odwołali spotkanie "towarzyszy" za całe 750 tys zł

rozwiązać ten stworzony 30 lat temu przez komunistów twór, który miał stwarzać pozory kontroli i dawkowanie demokracji.
A tego całego ich szefa Rzeplińskiego na emeryturę na najniższą, bo przecież nie odprowadzano z ich poborów składek do ZUS. Już wiedzą, że się kończą, bo odwołali spotkanie "towarzyszy" za całe 750 tys zł

Sędzia Rzepliński przyczepił się jak rzep do psiego ogona i za wszelką cenę chce rządzić;
Śmieszne to i zarazem żałosne że ten mały nadmuchany człowieczek nie widzi w swojej bezdennej głupocie że jest już tragi-komiczny.Politowania godne;
...i to ma być prezes TK?

W tej chwili mówi w tv L UBNAUER z Nowoczesnej? W tej Nowoczesnej sami , fachowcy prawnik na prawniku i prawnikiem pogania ? W ogóle w Polsce najwięcej jest prawników, a wszyscy smutni , posępni, nadęci ,silą się żeby suwerena STRASZYĆ ? Będzie rozprawa pomiędzy TK , a SUWERENEM , który ma swoją reprezentację w Sejmie? TK nie chce pracować według ustaw uchwalanych przez Sejm ? Ten TK do rozwiązania!!! Teraz mówi w Tvn 24 znów prawniczka z Nowoczesnej PIHOWICZ? Przed nią mądrzył się BUDKA z PO , musi co prawnik? Teraz mówi prawnik Roman o 3 władzach w Polsce, a ja nie rozumiem , dla mnie sądownictwo jest li-tylko głosem doradczym, opiniotwórczym, a dla narodu represyjnym , bo NIE głosem SPRAWIEDLIWOŚCI?

Sorry. Patrz regulamin. Pozdrawiam - Morus

Mowa o profesora Andrzeja Rzeplinskiego

Ten profesor tez z kabura i rewolwerem za Stalina zasiadal, albo jego ojciec?

Zważywszy na poziom wiedzy wykazywanej przez owego pana taką wypowiedzią, czyż nie powininien Pan Prezydent rozważać zasadności cofnięcia jego nominacji profesorskiej?

Rzeplinski gra twardo , lapie I sciska przeciwnikow za jaja.Trzebaby mu sie odpalcic tym samym, tylko jak?skoro to eunuch.

Jeżeli złamał prawo proceduralne,12 a nie 13, to trzeba go odwołać, pozbawiając immunitetu. Pisać, pisać, pisać, może zrozumieją i działać zaczną. Kiedy wreszcie rozliczy się kukły sowiecko-niemieckiej wierchuszki???

Te czerwono-lewacka bande na czele z niejakim szkodnikiem Rzeplinskim trzeba rozpedzic.
To postlewacka instytucja powolana do zycia przez czerwonych bandytow takich jak jaruzelski pies soviecki i drugi antypolski pies kiszczak .

Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego - jeśli do niego dojdzie wg. formuły narzuconej przez sędziego Rzeplińskiego - będzie naruszało porządek konstytucyjny w Polsce i panujące w niej prawa. Zachęcam sędziów TK, by przed decyzją, czy brać w tym udział, zastanowili się nad swoją rolą i miejscem w demokratycznym państwie, nad tym, czym jest praworządność i komu ma ona służyć, i last but not least kto jest w Polsce Suwerenem i co to dla nich, sędziów TK znaczy - SŁUŻYĆ SUWERENOWI. Służyć, a nie nim rządzić, ba... dyrygować...

Jeśli, jak planują, rozpoczną posiedzenie, będzie ono dowodem na świadomą przecież próbę siania anarchii, powstaje pytanie - co wtedy?... W otaczającej nad rzeczywistości - wewnętrznej i zewnętrznej - liczy się tylko ten, kto potrafi powiedzieć nie... dalej wiecie, co bym napisała...

Rzepliński za samą gębę powinien być wykopany z TK, i ścigany za budzenie obrzydzenia.

Demokracja to wiotki temat. Tak naprawde to tej demokracji nigdy nie bylo, nie ma i raczej nie bedzie, bo jak moze byc aby jednym paragrafem wszystkich rowno mozna bylo traktowac!
To zwykla utopia jesli ktos tak mysli!
Ciekawi mnie rowniez, jak by pod katem demokratycznym wyszlo, gdyby na przyklad 1001 karabinow wystrzelilo tysiace kulek w jakis cel, i powiedzmy ze zalozymy ze ten cel pozniej bylby malo zywy - to jak i kto by wtedy znalazl winnego karabina?
Kto by te 1001 karabinow na dozywotnia polke wyslal za np, zniweczenie jednego zabytku, ktorego wartosc jest tylko teoretyczna.
Ciekaw rowniez jestem czy w Polsce juz jakies ISIS zalazki sa...czy tylko tradycyjnie samobojcy z piatkow na poniedzialki.....hahaha

Czas na likwidację tego komuszego Trybunału Jaruzelskiego i Kiszczaka i powołanie nowego Trybunału, w którym w 50% będą sędziowie a w 50% Kawalerowie Orderu Orła Białego, zasłużeni dla Polski i Polaków a nie korporacji sędziowskich i dziadowskich partii.

Otworzyć Zbiór Akt Zastrzeżonych w IPN, sprawy potoczą się samoistnie.

Świetna myśl. Godna najwyższej rozwagi.

Pan Rzepki liczy na poparcie Niemców w swojej próbie utrzymania władzy. To już nie jest śmieszne i skończy się ciężkim stanem obecnych sędziów - w mojej opinii.

Od orzeczeń trybunału nie ma odwołania np.do sądu czy komisji UE,w odróżnieniu od ustaw sejmowych,czy zarządzeń rządu.Tak więc trybunał jest ostatnią instancją przed Bogiem.

,,pokażcie mi podstawę prawną, która ściąga z jednej ustawy w Polsce domniemanie konstytucyjności" Czy ktoś rozumie o co w tym zdaniu chodzi?

Przeprowadzic referendum w sprawie rozwiązania TK.Uratujemy pare milionow,ktore jest na co przeznaczyć w kraju.Same ich pensje co m-c to 300 tys,teraz utrzymanie biur i tp. spraw to dobrze 500 tys m-c.Korzysci nie ma zadnej z tych ludzi.
REFERENDUM NAPEWNO WYGRAMY.

Nie przeceniałbym roli Prezesa TK Rzeplińskiego !!!

Prezes Rzepliński nie zna nawet Konstytucji RP,ponieważ na dzisiejszej rozprawie(08.03.2016) przed Trybunałem Konstytucyjnym stwierdził,że Trybunał dzisiaj występuje w pełnym 12-0 osobowym składzie sędziowskim ,a wg Konstytucji RP pełny skład TK to 15 sędziów.
JEST NIEWAŻNOŚĆ POSTĘPOWANIA .
Przy okazji referendum organizowanego przez Ruch Kukiz 15 w/s uchodzców PROPONUJĘ jednocześnie referendum O ROZWIĄZANIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO głównego KOD-owca Polski Rzeplińskiego.

Musimy się zastanowić kto stoi za rzeplińskim,sędziami z TK,którzy wydawali wyroki w stanie wojennym.Rzepliński uczestniczył w przesłuchaniach pietruszki,piotrowskiego,chmilewskiego i podpowiadał co mają mówić .Mordu na k.s.Jerzym dokonali zwyrodnialcy z nacji pudli,bo tylko oni nienawidzą nas Polaków i księży K.K.Dlaczego rzepliński chodzi na wolności,przecież to bolszewicki agent obcych służb.Gdzie kontrwywiad,BBW,ABW,???

Myślę, że ten stary piernik sam sie ciśnie do pierdla

Najwyższym strażnikiem Konstytucji w Polsce jest Prezydent! To on ma mandat i ponosi odpowiedzialnośc za to co podpisuje. TK powinien byc jedynie ciałem doradczym dla Prezydenta a nie jakąś ostateczną instancją, bo TK wydaje swoje orzeczenia na podstawie opinii poszczególnych sędziów a nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności i obywatele nie mają żadnej możliwości ich rozliczenia czy weryfikacji. Stworzono jakiegoś antydemokratycznego, antyobywatelskiego potwora o nazwie TK, który może torpedowac wszystkie pomysły demokratycznie wybranej władzy. Dośc! Jeśli ktoś nie rozumie słowa demokracja i nie wie, co znaczy równośc wobec prawa to nie może byc prezesem TK! Trybunał Stanu dla wszystkich sędziów, którzy sprzeniewierzają się zasadzie państwa prawa równego dla wszystkich. Jedna 9-letnia kadencja i zaraz potem wysoka emeryturka nie mobilizuje do uczciwej, rzetelnej pracy a wręcz przeciwnie pewnośc przywilejów i bezkarnośc może byc powodem do działania na szkodę państwa.

Rzepliński zmierza ewidentnie do rozwalenia Polski, bo wymusza do powtórki która odbyła sie w maju z decyzji marsz. Piłsudskiego, bo innego wyjścia wówczas nasz marsz. dla ratowania Polski nie miał a miesiąc MAJ zbliża się!

Jak widzimy że to stara prawda iż "historia kołem się toczy"!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl