niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2017

Atak Rosji? Wiceszef NATO: po Ukrainie "musimy być przygotowani na najgorszy scenariusz"

Dodano: 04.03.2016 [17:50]
Atak Rosji? Wiceszef NATO: po Ukrainie "musimy być przygotowani na najgorszy scenariusz" - niezalezna.pl
foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska
NATO dysponuje silnym potencjałem odstraszania. (…) Musimy dostarczyć wystarczającą liczbę wojsk na wschodzie Sojuszu, żeby Rosja nawet nie myślała o straszeniu nas – stwierdził zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.

„Vershbow to ważna figura w NATO i bardzo doświadczony dyplomata, w przeszłości był ambasadorem USA w Rosji i w Korei Południowej. Zdaniem wielu ekspertów Amerykanin na swym obecnym stanowisku jest nawet ważniejszą postacią w NATO, niż sekretarz generalny Jens Stoltenberg” - piszą dziennikarze  TVN24 BiS, którzy przeprowadzili wywiad.

Vershbow mówił m.in. o szczycie NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie. - To będzie jeden z najważniejszych szczytów w historii Sojuszu. Będzie to okazja do podjęcia daleko idących decyzji, przede wszystkim dotyczących wzmocnienia naszych zdolności odstraszania i zdolności obronnych - ocenił Vershbow.

Sądzę, że w sprawie bezpieczeństwa Polski i jej sąsiadów podjęliśmy ważne decyzje na lutowym spotkaniu ministrów obrony. Wtedy zdecydowaliśmy, że zagrożenie dla bezpieczeństwa ze strony Rosji wymagają od nas, abyśmy wzmocnili naszą wysuniętą obecność. Chodzi o Polskę, państwa bałtyckie, Rumunię i Bułgarię. Zagrożenie dla każdego z krajów jest nieco inne, ale wysunięta obecność uzupełnia nasze zdolności zastosowania sił szybkiego reagowania. Szczyt w Warszawie będzie okazją, aby te decyzje przełożyć na bardziej szczegółowe rozlokowanie żołnierzy. Liczę, że to będzie satysfakcjonujące dla Polaków 

– mówił.

Przyznał, że relacje z Rosją są bardzo skomplikowane. Vershbow podkreślił, że NATO jest zdeterminowane, aby uniknąć „gorącej” konfrontacji z Rosją.


Na tym polega odstraszanie. NATO dysponuje silnym potencjałem odstraszania. Nie sądzę, żeby sojusznicy NATO wierzyli, że rosyjski atak na nich jest prawdopodobny. Ale po tym, co stało się na Ukrainie, musimy być przygotowani na najgorszy scenariusz. Obecny potencjał odstraszania jest skuteczny, a po warszawskim szczycie potencjał będzie jeszcze bardziej skuteczny i jeszcze bardziej przekonywujący dla Rosji

- przekonywał.

Rosja dzisiaj wydaje ogromne sumy na wojsko i nawet kłopoty rosyjskiej gospodarki nie przeszkadzają, że nadal wydają mnóstwo pieniędzy na wojsko. Musimy to brać pod uwagę. Ale gdy patrzymy na NATO i wszystkich członków NATO nasze możliwości są ogromne. Sojusznicy z NATO odwracają trend cięć budżetowych z ostatnich 20 lat. Tu wskażę szczególnie zobowiązania Stanów Zjednoczonych do wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i ogłoszenie ostatnio cztery razy większego budżetu na wzmocnienie flanki wschodniej w ramach European Reassurance Inittiative. To oznacza więcej żołnierzy amerykańskich w Europie, więcej wysuniętego sprzętu wojskowego. A to z kolei buduje podstawę dla europejskich sojuszników w tym Polski, aby połączyć się z wojskami amerykańskimi, aby wzmocnić obronność i odstraszyć Rosję

– powiedział zastępca Jensa Stoltenberga.
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

To tylko słowa, obietnice oraz pobożne życzenia. Poczekajmy do konkretów, jakie ogłoszą po zakończeniu rzeczonego szczytu.

Co do Ameryki to byla bym bardziej ostrozniejsza.Oni nie musza prowadzic wojny zbrojnej iz wojna zimna jest bardziej efektywna
i taka mamy w Polsce i calej prawie Europie. Globalizacja to nic
innego jak ruinowanie danego kraju.Sa mamuty wielkie naleza do
jednego wlasciciela czy tez spolki dzis a jutro sa juz w taniej
Azji. A ludzie siedza na ulicy.Trzeba sie wrocic do lat 1989
i zobaczyc jak "wspaniale" wysprzedano wszystki zaklady pracy.
W kraju nic sie nie oplacilo jak mogli by to chleb by sprowadzano
z zagranicy.Gdzie sa polskie markety,gzie sa polskie produkty,wszystko jest importowane dla obcego producenta.Polacy
zacznijcie doceniac swoje produkty.Jak ogladam TV mam wrzenie
ze ludzie zywja sie tylko lekarstwami .W 1 reklamie min.3 o lekarstwach.Gdzie sa polskie lekarstwa?

Osoba pisząca przede mną (Panie Bracie wymyśl sobie jakiś nicki tak nawiasem mówiąc;)) wskazała już główne problemy związane z powyższym artykułem toteż ja powielał wpisu nie będę choć się z nim zgadzam. Chciałem inny, bardziej ogólny problem wskazać. Problemem tym jest oszalała propaganda antyrosyjska, groźna dla nas i mogąca doprowadzić do przekształcenia Polski w państwo garnizonowe lub nawet pchnąć nas do wojny i to nie naszej. Propaganda ta, jak każda propaganda czemuś służy , tylko pytanie czemu. Moim zdaniem służy ona DOSŁOWNIE oddaniu Polski całkowicie we władanie USA. Wieczne powoływanie się na przykład Ukrainy, która do tej pory nie była w stanie pokazać na choćby jednej fotografii tego agresora, który ją zaatakował poza zdjęciami z ataku na Gruzję, (Euro)Majdan czy choćby rozbrojenie Polskie, które nie mogło odbyć się bez wiedzy czy wręcz aprobaty NATO, próby destabilizacji Polski przy pomocy KOD - wszystko czemuś służy.
Obecnie ponad naszymi głowami odbywają się negocjacje w sprawie TTIP. Czołowi politycy PiS (Waszczykowski, Morawiecki) wyrazili swoje poparcie dla tej umowy. Ciekawi mnie, jak widzą oni budowę polskiego przemysłu (w tym zbrojeniowego) w warunkach pełnej dostępności naszego rynku dla firm i korporacji zza Oceanu. Ciekawi mnie jak widzą zdrowie Polaków w sytuacji gdy na rynku spożywczym będzie królować GMO. Ponadto TTIP to esencja NWO - droga do powstania superpaństwa , w którym nic do nas należeć nie będzie (Agenda 21, Karta Ziemi) w którym nie będzie miejsca na choćby kaleką demokrację a naszymi zasobami zarządzać będą obcy.
Polska jest oddawana (bo o sprzedaży już nie bardzo można mówić - nie bardzo jest co sprzedać) w obce ręce a robi to PiS. Wszyscy ci , którzy głosowali jak ja z nadzieją , że PiS uchroni nas przed agresywną polityką z zewnątrz, że postawi na to co polskie, zawiodą się srodze - już to widać. Jako Polak i patriota domagam się większej wiedzy na temat negocjacji związanych z TTIP. Domagam się też budowy polskiej armii , uzbrojenia Narodu oraz usunięcia obcych wojsk z tereny mojego kraju!

"Attacus" wyraźnie liczy na głęboką amnezję i całkowitą ignorancję historyczną czytelników. To na tym forum nie przejdzie ;-). Próba odwrócenia faktów "au rebours" może niekiedy być skuteczna na onet-cie, więc raczej radzę tam
występować z pozycji kremlowskiego baranka pokoju.

Głównie liczę na to , że ludzie będą dostrzegać zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Również liczę na to , że nauka z historii nie będzie zapomniana. Co za różnica jakiej narodowości jest zaborca?

Kilka trafnie wskazanych zagozen i totalnie bzdurne wnioski. PiS wybiera USA na sojusznika do obrony przed Rosja co jest jedynym mozliwym wyjsciem w obecnej sytuacji geopolitycznej i chwala mu za to. W zachodniej Europie wsparcia nie znajdziemy. Rosja jest wroga wobec Polski czy ci sie to podoba czy nie. Mielismy w historii i mamy nadal az nadto przykladow ich wrogich dzialan wobec nas a wszak nalezy uczyc sie na historii. Pokaz mi choc kilka takich dzialan USA wobec Polski? Jesli chodzi o nasze podejscie do amerykanskiego sojusznika to niech swiadczy o nim fakt jak twardo z nimi negocjuje min. Antoni Macierewicz. Nie przypomina to "robienia laski" przez Sikorskiego.

Dobrze , że Pan Sikorskiego wspomniał. Polityka to zasadniczo sztuka kłamstw. Za to można liczyć na to , że jak polityk myśli , że nikt go nie słyszy to wtedy prawdę powie. Sikorski powiedział prawdę o sojuszu z USA. On nam w niczym nie pomorze.

Wolę USA od zdegenerowanej Europy , a z usunięciem obcych wojsk z terenów Polski to się zgadzam a jest ich dużo agenci GRU , działacze SB , WSI i TW .

Degeneracja Europy ma swoje źródło w w działaniach USA od początku wieku XX. Pomijam już kwestie wojen i gospodarcze, wystarczy się skupić na działaniach takich fundacji jak Forda i Rockefellera. Zastanawia , że nie przeszkadza Panu wywiad izraelski czy amerykański na terenie Polski. Ale skoro woli Pan USA to co stoi na przeszkodzie wyjechać a ten kraj zostawić tym co wolą Polskę w nim zawsze widzieć, wolną i nie pod zaborcą. Tu jest Polska a nie USA.

Attacus(04:55)Co Cie napadlo,ze nie dostrzegasz zagrozenia
militarnego od wschodu? Gdzie indziej sprzyjasz "Wilkom",
czyli kacapom? Kiedys pisales rozsadniej,czy sie myle?

Panie Włodku, niech się Pan zastanowi nad okrągłym stołem i nad tym dlaczego Michnik popiera sojusz z USA. Nam się wmawia , że bliski sojusz z USA to jedyna droga a to droga globalizacji, droga do komunizmu jakiego nawet Stalin nie potrafił sobie wyobrazić. Obecnie zagrożenia od wschodu nie widzę chociaż nie daję głowy , że nie będzie tego zagrożenia w przyszłości. Obecnie zagrożenie ze wschodu to czysta propaganda. Polska powinna się zbroić po zęby i możliwie jak największą neutralność zachować a nie dawać sobą sterować niczym pionkiem w rozgrywce mocarstw.

Drogi panie Wlodek, Ataccus ma racje w kazdym zdaniu.
Gowno sie wylalo jakies 100 lat temu z wallstreet, lenin dostal pieniadze na rewolucje dalej poszlo z gorki.
Prosze sie nie obrazic ale mentalnosc ze jak nie z ameryka to koniec jest mentalnosicia WSI-okow. Dlatego sie przefarbowali do kazdego innego wywiadu byle nie polskiego i jescze uwazaja ze robia dobrze bo " inaczej sie nie da".
Prosze sprawdzic informacje, po ang. zrobic research, na tematy ktore poruszyl Ataccus zanim pan odpisze.

...przynajmniej to co sam napisał???? bo z tytułu wynka co innego jak z treści. W pewnej chwili pan Alexander Vershbow mówi bowiem coś co zaprzecza tytułowi artykułu: "Nie sądze by nas sojusznicy z Nato wierzyli że rosyjski atak na nich jest prawdopodobny"...
TROCHĘ LOGIKI, błagam.
Bo i bez takich tytułów histeria wojenna( na tym forum przynajmniej) osiaga jakieś groteskowe, by nie rzec - monthypythonowskie wyżyny... czy aby na pewno te najnowsze treści wypowiedzi dowódców Nato nie pochodzą z nieautoryzowanych rozmów z dziennikarzami jakiegos "glosu dzikich pól" albo "rezun news"????
A tak "na marginesie": jakieś "Bazy sprzętowe" czy inne takie wynalazki nie tylko nie poprawia w sposób znaczący nazego bezpieczeństwa ale ograniczą naszą SUWERENNOŚĆ.
Polska potrzebuje wzmocnienia WŁASNEGO WOJSKA, które wszak stanowi CZĘŚĆ NATO. A najtańszym, najszybszym sposobem będzie wcielenie w życie sprawdzonej w wielu krajach i wielu epokach idei OBRONY TERYTORIALNEJ. Powszechne szkolenia wojskowe i UŁATWIENIE DOSTĘPU DO BRONI dla obywateli.

W pelni popieram.
Ochrona NATO nie jest za darmo.
To widac na Ukrainie, ktora stala sie juz krajem kolonialnym dla USA i UE, ale nikt o tym glosno nie mowi.
UE przeszkadza rzad prawicowy w polsce, ale nie przeszkadza jej ultraprawicowy rzad na Ukrainie?
Pozorny brak logkiki.
A w rzeczywistosci chodzi jak zwykle o kase.
Dopoki kraje nalezace do UE daja sie doic i USA i Niemcom nie jest wazne, kto tam rzadzi i jaki ma przestepczy dorobek.
Wazne zeby interesy gospodarcze byly zapewnione i zabezpieczone.

Polacy jesteśmy za tym i zapraszamy z NATO jak najwięcej żołnierzy.

NATO tak samo pomoże jak w 1939 i 1945 roku

Wtedy NATO nie było.

Szkoda mi tych wszystkich ktorzy mysla ze NATO nas obroni
Wedliug tego pana zastepcy to Polska, kraje baltyckie Rumuna i Bulgara nie sa w NATO.
Dopiero jak powstanie w wymienionych krajach jakas "wysunieta obecnosc " to moze cos sie zmieni wedlug pana zastepcy.

To przewidywał już śp. prezydent Polski Lech Kaczyński a my za Nim nie nadążaliśmy. Przepraszamy Panie Prezydencie! Byliśmy za Tobą o wiele mil!!! Musimy to nadrobić teraz razem!

Zal mi tych wszystkich ktorzy wierzą w to że NATO nas obroni przed jakims chocby nawet najbardziej wyimaginowanym atakiem.
Osobiscie nie wierze w podobne bajki, jak tez wierze w to ze naszą racją stanu jest miec dobre stosunki z naszym najpotezniejszym sasiadem z Rosją.

Co to ? Nagle NATO doznalo olsnienia ? W Syrii jankesy z
ruskimi sie dogadali a tu nagle wielkie zagrozenie dla
wschodniej flanki NATO ? Jakos to wszystko kupy sie nie
trzyma, ba smierdzi na tysiac mil, zwazywszy na los Ukrainy
ktora juz zostala rozparcelowana. Gdzie sa gwarancje dane
Ukrainie miedzy innymi przez jankesow i angoli w zamian
za pozbycie sie broni nuklearnej? Dodom do tego dziwne
wizyty Camerona w Warszawie [cztery w pol roku] chyba nie
rozmawiano tam tylko o zasilkach co ? To wszystko wyglada
na wielka maskirowke, ktorej ofiara oby nie byla Polska.
Zadnych obcych wojsk na polskiej ziemi. Nie musze dodawac
kto koszernie pociaga za sznurki.

ostraszanie Rosji dobre sobie... to tak jakby dać dziecku na lizaka aby się w końcu odczepiło. Polska konfrontuje się z mocarstwem atomowym!!! Nato powinno rozmieścić tarcze antyrakietowe już jak tylko Putin zajął Krym! (rozsądni politycy w Polsce po zajęciu Krymu przez Rosjan pojechali by do Moskwy i negocjowali z Putinem jakiś rozejm a w Polsce takich nie ma ale to już inna sprawa) Do dzisiaj ich nie ma i wątpię że kiedykolwiek będą, a na pewno nie za sprawą Nato. Nato Polskę zbywa i wodzi naszych naiwnych polityków za nos, jak małe dzieci...Polacy nie dojrzali do prowadzenia prawdziwej polityki albo są sterowani przez zagranicznych agentów, ale wydaje mi się że jedno i drugie...

Do kitu z taką koalicją. Nie chcą na wschodzie baz, aby szybciej mogli uciekać jak Putin sobie kichnie. Nie chcą baz aby mogli szantażować wschodnią Europę - albo oddacie swą wolność nam, albo oddamy was Putinowi.
Polsce potrzebna jest własna broń nuklearna, a nie zdradziecki Zachód!

Ten fragment:"Nie sadze,zeby sojusznicy NATO wierzyli,ze
rosyjski atak na nich jest prawdopodobny".Przetlumaczono
zbyt doslownie.I dlatego czyta sie go,jak zdanie ulozone
nie po polsku.Oni zawsze zaczynaja od "nie mysle",co my
zaczynamy od wlasnie "mysle".Bo przeciez niemozliwe jest,
zeby facio nie myslal,skoro ma cos do powiedzenia.Tutaj
uzyto "Nie sadze",no i to "wierzyli"?Jak mozna wierzyc,ze
atak jest prawdopodobny?Mozna tylko myslec,sadzic,lub tez
wnioskowac z obserwacji sytuacji,a nie poslugiwac sie
wiara.

taktyczna bron jadrowa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Układ_o_nierozprzestrzenianiu_broni_jądrowej

Norwescy ratownicy weszli na pokład zatopionej rosyjskiej łodzi podwodnej "Kursk" a tam wszyscy zalani w trupa

Pomimo tego że tobyli rosjanie piszesz niegodne słowa !!!!

Dobrze pisze - dobry bolszewik, to martwy bolszewik !
Oni się nad nami nie litowali, nie litują i nigdy nie będą się litować !

...chyba że "zachodniego" "WASPA". Oni mordowali indian, aborygenów, maorysów, burów i Bóg wie kogo jeszcze. Mordowanie Polaków lub wysyłanie ich na jakąś kolejną ruchawkę to dla nich nic nowego.
Po drugie BOLSZEWICY to niekoniecznie ROSJANIE. Ostatnio nawet częściej NIE-rosjanie. Nie bede tu rozwijał znanych faktów nt pochodzenia ojców idei komunizmu i rewolucji (nie byli ruscy)ale powiem jedno: najwyraźnie chcesz mordować KATZWPÓW, jesli tak to wybierz sie do brukseli albo np na manhattan i nie zatruwał tego forum swym niepolskim i niekatolickim "mysleniem".

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl