niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Warszawski KIK popiera Wałęsę

Dodano: 02.03.2016 [14:05]
Warszawski KIK popiera Wałęsę - niezalezna.pl
foto: kik.waw.pl
IPN opublikował akta TW "Bolek", z których wynika agenturalna przeszłość Lecha Wałęsy. W nawiązaniu do całego zamieszania, jakie narosło wokół byłego prezydenta i tajnych dokumentów Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie wystosował list otwarty do Lecha Wałęsy. Czytamy w nim, "że w tym trudnym dla Pana czasie klub przekazuje wyrazy wsparcia i solidarności".
 
KIK „w miarę swych sił i możliwości będzie starać się przekazywać nasze wspólne wartości młodszym pokoleniom i przypominać o autorytetach” - czytamy w liście. Klub zdaje się nie śledzić wpisów byłego prezydenta na blogu na wykop.pl. Współpraca z SB, to są te "nasze wspólne wartości"? Wałęsa godzinę temu wyjaśnił, że nie współpracował z SB, bo...to ona współpracowała z nim.

Zamieszczamy treść listu otwartego do Lecha Wałęsy:

„Szanowny Panie Prezydencie,

Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie pragnie przekazać Panu wyrazy solidarności i wsparcia w tym trudnym dla Pana i dla naszego kraju czasie, gdy historia staje się przedmiotem walki politycznej. Dla nas Pan jest i zawsze będzie twórcą „Solidarności” i przywódcą przemian roku 1989, a więc symbolem zwycięskiej walki o wolność i demokrację.

Dla starszych z nas z nową wyrazistością stają dziś przed oczyma pamiętne dni sierpnia 1980 roku, gdy na Pana zaproszenie bramę Stoczni Gdańskiej przekroczyli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Bohdan Cywiński i Andrzej Wielowieyski, członkowie warszawskiego KIK-u, by służyć wsparciem i radą strajkującym robotnikom. Młodsi już tylko z lektur i rozmów ze starszymi usiłują zrozumieć fenomen i znaczenie tamtych wydarzeń, które nie tylko doprowadziły do powstania pierwszego w całym ówczesnym „obozie komunistycznym“ niezależnego samorządnego związku zawodowego, ale także stały się zalążkiem współdziałania środowisk robotniczych i inteligencji w rozpoczynającym się procesie przemian.

Dobrze pamiętamy częste Pana wizyty w latach osiemdziesiątych w ówczesnej siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy Kopernika 34, oraz prowadzone tam długie rozmowy i trudne debaty poprzedzające chyba wszystkie najważniejsze wydarzenia w historii „Solidarności”. Zwieńczeniem tych spotkań było wspólne wyjście na obrady Okrągłego Stołu 6 lutego 1989 roku. Jako świadkowie tamtych wydarzeń, których bezpośrednimi uczestnikami byli m.in. członkowie warszawskiego KIK-u: ówczesny prezes Andrzej Stelmachowski, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wielowieyski, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz czy Stanisława Grabska – mamy głębokie przekonanie, że rozpoczęły one nie tylko wspaniały – mimo wielu niedociągnięć i trudności – rozwój Polski w minionym dwudziestosiedmioleciu, ale także szybko nabrały charakteru uniwersalnego (na co zwrócił uwagę w 1991 roku św. Jan Paweł II encykliką Centesimus Annus). Trzeba też przypomnieć, że Kościół katolicki podjął się roli obserwatora obrad Okrągłego Stołu. Jednym z uczestników obrad był ksiądz – a obecnie biskup senior – Bronisław Dembowski, duszpasterz warszawskiego KIK-u.

Pragniemy Pana i innych uczestników „Solidarnościowych” wydarzeń lat osiemdziesiątych zapewnić, że w miarę swych sił i możliwości będziemy starać się przekazywać nasze wspólne wartości młodszym pokoleniom i przypominać o autorytetach i roli Polski jako lidera przemian demokratycznych w Europie.

Na zakończenie proszę pozwolić, że przypomnimy słowa, które często sobie powtarzamy, wypowiedziane kiedyś przez świątobliwego kapłana z Lasek, naszego nauczyciela i duszpasterza ks. Tadeusza Fedorowicza (1907-2002): „każdy czasem upada i błądzi; nieszczęściem, grzechem jest to, jeśli nie powstaje”. Życzymy Panu siły, wytrwałości i mądrości w zmaganiu się ze stojącymi przed Panem wyzwaniami.

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie

Warszawa, 29 lutego 2016 r."


Klub Inteligencji Katolickiej powstał w Warszawie jesienią 1956. W 1958 środowisko warszawskiego KIK-u rozpoczęło wydawanie miesięcznika „Więź”, którego redaktorem naczelnym został Tadeusz Mazowiecki. W sierpniu 1980, 5 członków KIK z Tadeuszem Mazowieckim, Andrzejem Wielowieyskim i Bohdanem Cywińskim zostało ekspertami gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

W 2013 roku "Gazeta Polska Codziennie" pisała, że Wacław Auleytner, działacz katolickiego Stowarzyszenia PAX, współzałożyciel Klubów Inteligencji Katolickiej, przyznał się do wieloletniej współpracy z komunistyczną bezpieką. „Gazeta Polska Codziennie” dotarła do akt IPN, w których również jego brat Julian Jan Auleytner, fizyk Polskiej Akademii Nauk występuje jako kontakt operacyjny SB.

W książce "Konfidenci" historyków: Sławomira Cenckiewicza, Witolda Bagieńskiego oraz eksperta ds. służb Piotra Woyciechowskiego opisany jest przypadek Andrzeja Święcickiego, prezesa warszawskiego KIK, którego SB traktowało jako kontakt operacyjny.
 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Nie ma się co dziwić. Jeżeli w tym tzw. klubie inteligencji katolickiej są takie intelygenty jak Święcicki to można się więcej takich listów spodziewać.

podali samych niezyjących świadków. liczą na rozgrzeszenie w zaświatach??

To są tacy katolicy, w dodatku zrzeszeni w klubie aspirującym do inteligenckiego, którzy zapominają , że obowiązkiem katolika jest docieranie do prawdy i jej odkrywanie?
Proponuję im aby zastanowili się nad tym na ile są katolikami, i na ile kierują się inteligencją bo może trzeba logo i nazwę klubu zmienić.

Ten KIK to ciekawa instytucja!!!!!!
Tata Święcicki kikowiec a syn komunista pzprowiec !!!
Wysoko zaszli ...Tata we władzach warszawskiego kiku syn w
Komitecie Centralnym PZPR?????? Ciekawe gdzie były większe
korzyści dla rodziny,,,wieloświatopoglądowej,,????

5Ton dziadostwo KIK można tylko porównać do KOD i WSI do jakiego zboru oni należą,czy czasem bp Pieronek nie jest ich guru? a ks.Sowa spowiednikiem

Panowie z KIK!Jasne,że musicie popierać yntelygenta
z Gdańska.Solidarność kastowa.Nauczcie go poprawnie
mówić i pisać,bo u niego z polskim cienko.Wiadomo
NOBLYSTA.

Same kanalie, kapusie i byli tw bezpieki wspieraja bolka vel kapus walesa. Wsrod kik-u pochowali sie takze tw, dlatego musza teraz wesprzec "swojego"! banda lumpow zyjacych z naszych pueniedzy i sprzedajacych nas!

Członkowie KIK popierali Komorowskiego i od zawsze są po czerwono-różowej stronie sceny politycznej.

czy to plotki,czy prawda,że w warszawskim KIK-u dużo do powiedzenia ma żona Marcina Swiecickiego,córka Edwarda Szyra?Podobno z tego powodu dawni członkowie KIKu odchodzą....

Potomkowie zbrodniarzy,tylko nie mieli jeszcze okazji się sprawdzić.tacy oni katolicy jak z koziej d.trąba,ale zbrodniarze będą całkiem.Sumienia nie mają!

Strzeżmy się fałszywych "proroków" w Kościele.
Nawet tego, co ma pozór zła.

AGENTURA satanisty Bonieckiego!
Wielu jest jeszcze "panów księdzów" po seminarium na Czeskiej, i skupionych wokół nich inteligentnych inaczej.

errata: na Czerskiej!

Prezes Kamiński ogłosił ze badania grafologiczne teczki Bolka potrwaja ok.6 miesięcy po 6 miesiacach Wielowieyskie, Kijowskie i spolka powiedza że badania były niezetelne a Wałęsa zarządzania powolania międzynarodowej komisji i sprawa walkowana będzie w nieskonczonosc G...mu się udowodni a Michnik będzie się śmiał.
Na dzień dzisiejszy udowodniono że Wałęsa ukradł dokumenty!
Czemu prokurator nie stawia mu zarzutów?!
O co tu chodzi?!

Sprowadzić grafologa z innego kraju... który zrobi to samo solidnie i w kilka tygodni a jego ekspertyza będzie niepodważalna w jakimkolwiek aspekcie.

Jednym z prominentnych działaczy warszawskiego KiK jest niejaki Stanisław Latek, leśny dziadek z Polskiego Związku Żeglarskiego, który na początku stulecia nawoływał do obłożenia żeglarzy (i tylko żeglarzy!) przybywających na Mazury haraczem, jakoby na rzecz specjalnej firmy (pod egidą PZŻ?) sprzątającej śmieci pozostawiane przez turystów. Swoiście pojmowana zbiorowa odpowiedzialność, zamiast skutecznej kontroli i karania rzeczywistych sprawców wykroczeń. Dobra, komunistyczna szkoła. Dlatego nie dziwi mnie dziś że całe to towarzystwo okazało się tak zdegenerowane, czego dowodem jest cytowany wiernopoddańczy list.

co to za klub inteligencji katolickiej który nie rozumie że Bolek Wałęsa jest zdrajcą a szczególnie prezydentura Wałęsy jest bardzo widoczną prezydenturą przeciwko Polsce I narodowi polskiemu. czy to tak trudno zrozumieć że Wałęsa jest zdrajcą ? kto tego nie rozumie ma inteligencję kurczaka

Widać że KIK Nie dorósł,
Do intelegęcii Wałęsy!
Widać że Wałęsa potrafił,
Nawet kapować,a KIK TYLKO CHCIAŁ ZROZUMIEĆ!
Ale tego nie pojoł i z tym został!

Gros Polaków już zupełnie nic ostatnio nie zadziwi.Sprawa jest zupełnie prosta !!! Te niby autorytety po prostu boją się w własne tyłki ! Myślą,że Polacy to jakieś głupki,które nie mają swego zdania i muszą słuchać jakiś wyznaczonych "elit",którzy nam będą tłumaczyć,co i w jaki sposób mamy rozumieć. Otóż Polacy chcą mieć wolny kraj,na który będą mieli wpływ i nie potrzebują żadnych pseudo autorytetów! A tak po prostu ta cała hałastra boi się lustracji.Lustracja potrzebna jest ogółem nie tylko polityków,ale i duchownych !

Kolaboranci Inteligencji Katolickiej
wiernopoddańczo przy każdej opcji

Wcześniej z panem Janem z PRON-em
Którego witali głębokim ukłonem
Oni siadają w pierwszych ławach
Wszak są lepsi od stojących w nawach
Teraz z " bohaterskim " donosicielem
którego chcą kanonizować w Kościele
Dlatego za takie zagrania KIK-u
Judaszów kandydatów na ołtarze bez liku
Aż święci na ołtarzach spoważnieli
Że cnotę służby prawdzie bolki wzięli

I z takiej inteligencji morał taki
Patrz katoliku jakie wiatr historii zataja znaki
Dlatego takich mędrców trza omijać z dala
Jak mówią - zły ptak co własne gniazdo kala
Gorszy ten co mówić o tym nie pozwala

Panie "Gość" jesteś wspaniały. Nic dodać nic ująć a wyłożone jak kawa na ławę w ładnym wierszyku.
Dodam coś od siebie..

Oj KIK-u, oj nieszczęsny KIK-u
Twoich nonsensów bez liku
Zamiast duchowego i moralnego wsparcia
Prowadzisz do Narodu rozdarcia,
A Polonia coraz bardziej zatrwożona
Bo wasza podłość została obnażona.

Czy to prawda, że prezesem warszawskiego KIK jest żona "byłego" tow. Marcina Święcickiego i córka komunisty Szyra

Ot, intelygentni inaczej! I tyle wystarczy

Warszawski KIK to rodzina Wielowieyskich z senatorem Andrzejem i córka Dominiką na czele.

No to dawajcie jeszcze, niech się ujawnią następne "katolickie grupy inteligenckie". Jest tego dziadostwa trochę, ale dobrze że się ujawniają, nie będziemy musieli szukać.
Następny proszę!
Możecie grupowo lub pojedynczo.
W szczególności eminencje pojedynczo ze względu na społeczny status i niewątpliwą pychę.

Broniąc bolka, wiemy kim są!Nie wiedziałem ,że szeryfem kik był Mazowiecki.A więc wszystko jasne,jakie są powiązania!

On ten KIK jest taki katolicki jak zielone ludziki,a potem sie dziwią ze koscioły puste ,że żadnego szacyunku nie ma dla tak zwanej intel;igencji katolickiej co popiera zdrajce magdalenkowe,który sprzedał kraj esbekom i chlał gorzał z tej okazji z mordercami,jest jakaś cześć "warsiawki" która skundliła się do koumentnie!

Bardzo dziękuję za ten wazeliniarski list. Dzięki niemu wiem, jakich ten "katolicki" klub i do tego "inteligencji" - ma członków. Do tej pory o tym nie wiedziałem.

Zapewne inteligencki to on nie jest.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl