Waszczykowski z wizytą w Watykanie

Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

wg

Kontakt z autorem

Spotkaniem z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynałem Stanisławem Ryłko minister rozpoczął dwudniową wizytę w Stolicy Apostolskiej. Głównym tematem rozmów był stan przygotowań do lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i związana z nimi wizyta papieża Franciszka w Polsce.

Podczas spotkania szef polskiej dyplomacji podkreślił, iż kluczową kwestią przygotowań do Światowych Dni Młodzieży pozostaje bezpieczeństwo. – Nie możemy organizacji tego wydarzenia wyjąć z kontekstu aktualnej sytuacji w Europie – zaznaczył minister Waszczykowski.

W siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej minister Waszczykowski spotkał się z Polakami pracującymi w Sekretariacie Stanu i innych instytucjach Stolicy Apostolskiej. Spotkanie było okazją do omówienia m.in. współpracy i działalności Polonii i Polaków mieszkających i pracujących za granicą na rzecz promocji Polski.

Pierwszego dnia wizyty polska delegacja złożyła bukiety biało-czerwonych kwiatów przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

W czasie wizyty w Watykanie minister Waszczykowski spotka się również z sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem oraz sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Nieuchwytny pełnomocnik Berlina

Nieuchwytny pełnomocnik Berlina

Chcą dekomunizacji na uczelniach

Chcą dekomunizacji na uczelniach

Polacy coraz częściej kupują przez telefon

Polacy coraz częściej kupują przez telefon

Marcin P. przed komisją śledczą. „Jest…

Marcin P. przed komisją śledczą. „Jest…

Rusza akcja „Silent Hero”. Jonny Daniels…

Rusza akcja „Silent Hero”. Jonny Daniels…

Nieuchwytny pełnomocnik Berlina

/ Andreas Trojak; creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Pełnomocnik niemieckiego rządu Kurt Beck za nic ma problemy polskiego przedsiębiorcy. Zamiast jak najszybciej załatwić sprawę odszkodowania dla Ariela Żurawskiego, właściciela ciężarówki ukradzionej, a następnie wykorzystanej do zamachu terrorystycznego w Berlinie, wciąż unika spotkania z poszkodowanym.

Przypomnijmy. Do zamachu doszło 16 grudnia podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Terrorysta wjechał w tłum, zabijając 11 osób, a kolejnych 50 raniąc. Pierwszą ofiarą był Łukasz Urban, kierowca ciężarówki, który przed zamachem został zamordowany. Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie, które nazwało terrorystę „żołnierzem ISIS”. Zamachowiec, Tunezyjczyk Anis Amir, został zastrzelony kilka dni później w Mediolanie przez włoskich policjantów. 

40-tonowa ciężarówka była własnością firmy transportowej należącej do Ariela Żurawskiego z województwa zachodniopomorskiego. Po zamachu niemiecka policja przetrzymywała samochód przez wiele miesięcy. Choć przedsiębiorca poniósł z tego tytułu poważne straty, do dziś nie dostał odszkodowania. Interesy poszkodowanego reprezentuje berliński adwokat Stefan Hambura. – Mieliśmy problem, aby pełnomocnik niemieckiego rządu Kurt Beck wyznaczył nam spotkanie – mówi adwokat. – Okazuje się, że pan Kurt jest także przewodniczącym należącej do SPD Fundacji Eberta i brakuje mu czasu na spotkanie z poszkodowanymi. Uważam, że rząd federalny nie wywiązał się do końca ze swoich obowiązków, bo pełnomocnik powinien być osiągalny codziennie, a nie pracować jedynie z doskoku. Nie jest to najlepsza forma pomocy ofiarom zamachu – podkreśla Hambura.

Ostatecznie udało się prawnikowi ustalić termin spotkania. Odbędzie się ono w berlińskim biurze pełnomocnika w środę.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl