niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 maja 2016

2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Uchwały przyjęte jednogłośnie

Dodano: 29.02.2016 [20:12]
2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Uchwały przyjęte jednogłośnie - niezalezna.pl
foto: premier.gov.pl
19 lutego polski Sejm, a dziś Zgromadzenie Narodowe Węgier przyjęły jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Wkrótce minie 60 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca i węgierskiej rewolucji antykomunistycznej 1956 roku.

- Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier, przekonane o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń dla wspólnej historii obu Narodów, ustanawiają rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej - czytamy w uchwale.

W dokumencie podkreślono, że „bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”. - Wzajemna solidarność i pomoc naszych Narodów w 1956 roku stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić - brzmi uchwała.

8 czerwca 1956 roku w Poznaniu robotnicy Zakładów im. Stalina rozpoczęli strajk generalny pod hasłem „Chleba i wolności” i wyszli na ulice. Był to pierwszy masowy bunt robotniczy w PRL. Według Instytutu Pamięci Narodowej w wyniku starć zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset zostało rannych, a około 700 aresztowano.

Powstanie węgierskie 1956 roku zapoczątkował zorganizowany 23 października wiec studentów w Budapeszcie w geście solidarności z czerwcowym zrywem Polaków. Demonstracje przerodziły się w rewolucję, a potem w walkę z sowiecką okupacją - brutalnie przerwaną i utopioną we krwi oraz fali represji.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Gdyby niedoinformowane społeczeństwo wiedziało

Wiedza o 1956 roku w polskim społeczeństwie jest bardzo powierzchowna. Prawda jest, ze dużo informacji politycznej przeciętny Polak dostaje z „polskich” mediów, które w większości są w rękach koncernów zagranicznych. Jednak by je obrobić trzeba pewnego wysiłku i pewnej wiedzy. Stad wiele informacji jest przyjmowanych „jak leci”.

Jest początek roku 1956 - na Ziemi Świętej powstaje plan opanowania należącego do Egiptu kanału Sueskiego i półwyspu Synaj. Jednak na przeszkodzie stoi Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich utrzymujący z Egiptem owocne kontakty. Z wielką pomocą przychodzą wtedy „własne wtyczki” z partii komunistycznych ZSRR i Węgier. Skutecznie doprowadzono do konfliktu dwóch koszernych komunistów Jánosa Kádára (właśc. János Csermanek) oraz Imre Nagya (właśc. Imre Groß).

W 1956 roku w Sevres pod Paryżem, odbyła się tajna narada przedstawicieli rządu Wielkiej Brytanii, Francji i USraela. Podpisano tzw. protokół z Sevres, w którym zaplanowano, że USrael dokona inwazji na półwysep Synaj i opanuje kanał Sueski.

Poznański czerwiec 1956, pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne w Poznaniu, gdzie zginęło ponad 70 osób, kilkaset zostało rannych, prawie 700 aresztowano został „załatwiony” przez polskich komunistów bez znacznego udziału wojsk radzieckich.

Wydarzenia węgierskie z października 1956 odwróciły uwagę publiczną świata zajętą konfliktem Bliskowschodnim, z którego skutecznie wyłączono wojska ZSRR broniące komunizmu na Węgrzech.

Ogółem w walkach zginęło ponad 2.500 Węgrów (w tym jedynie 250 żołnierzy) , a 20.000 zostało rannych. Sowieci stracili ponad 660 zabitych i 2.000 rannych. W ramach represji popowstaniowych, w latach 1957-1960 skazano ponad 16 tysięcy osób, w tym 600 na karę śmierci.

János Kádár do roku 1989 był wynoszony na piedestały w pralniach medialnych, a obecnie przypisuje się mu odpowiedzialność za zbrodnie. Dla Imre Nagy do roku 1989 przypisywano odpowiedzialność za zbrodnie, a obecnie w pralniach medialnych jest wynoszony na piedestały i jest bohaterem socjalistów i liberałów węgierskich.

polskieradio.pl/39/156/Artykul/189958,Kazn-Romanowow

Do dnia dzisiejszego nie osądzono jeszcze żadnego zbrodniarza odpowiedzialnych za tragedię miliona rodzin węgierskich lat 1956-1960. Wszelkie próby szukania prawdy w „sądach” zakończyły się fiaskiem a planowane wcześniejsze odesłanie na emerytury „zasłużonych w okresie komunizmu” sędziów zostało zakwestjonowane przez Unię Pieniężną (po polsku Unię Europejską).

W polityce nie ma przyjaciół tylko interesy. O ile Polska ma interes w tym,aby zatrzymać import nieasymilowalnych nachodźców,w tym nachodźców stanowiących potencjalne zaplecze terroryzmu i mafii - to Węgry powinny mieć w Polsce sojusznika.Jednak o ile Węgry zamknęły swoje granice i wzmocniły je wojskiem,to w Polsce wciąż obowiązuje POprawność polityczna:otwarte granice,komorowska ustawa o "małym" ruchu granicznym ,ustawa o "bratniej pomocy" i ustalenia Program2020' Sikorski/Ławrow. Jeżeli chodzi o tzw.współpracę gospodarczą,to nie do uzasadnienia jest długotrwała,wręcz stała linia Orbana polegająca na uzależnianiu węgierskiej energetyki,a co za tym idzie całej gospodarki,od reżimu putina:od sprzyjania gazpromowi (ostatnio potwierdzona w czasie kolejnej wizyty Orbana w Moskwie czy też w jego najnowszej wypowiedzi optującej za budową southstreamu) oraz oddaniu węgierskiej energetyki atomowej w te same "rosatomowe łapy"; taka polityka energetyczna Orbana nie leży w interesie polskiej suwerenności energetycznej.

**** DO INTERNAUTY *jacob42* ***** Szanowny Panie Internauto . Chyba Pan zauważył, że mój komentarz ma charakter LISTU OTWARTEGO do Pani Premier Beaty Szydło w sprawie Polaków poza granicami Polski posiadających pełnoprawnie drugie obywatelstwo. Jesteśmy POLAKAMI i ze swoimi Rodzinami NIGDY NIE ZRZEKNIEMY SIE OBYWATELSTWA NASZEJ OJCZYZNY!!!. Pan wogle nie rozumie zaistniałej sytuacji. Tylko komuna może utrudniać kontakt Obywateli ze Swoją OJCZYZNA!. Jeżeli ja jadę do Polski na paszporcie polskim to facet służby granicznej informuje mnie, że muszę się zgłosić do swojej Komendy Miejskiej *MO*(sic?). Ja go informuje, że nigdy nie byłem karany więc po co mam iść na Milicje?. Następnym razem przyleciałem do Polski z paszportem USA i nie miałem żadnych problemów . Ale obecnie służba graniczna posługuje się ustawami wrogiego rządu PO-PSL i wymusza posiadanie polskiego paszportu. Wybraliśmy Naszego Prezydenta dr.Andrzeja Dudę i w Wyborach Parlamentarnych oddaliśmy Polskę w ręce Patriotycznego ugru powania *PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC* dlatego mamy prawo być tra ktowani jako Pełnoprawni Obywatele Rzeczpospolitej Polski!.Konstytucja RP zezwala na posiadanie Obywatelowi Po lski drugiego obywatelstwa więc obowiązującym prawem jest Konstytucja czy wrogie ugrupowania *PO-PSL*?. Wierzymy, że razem z Panią Premier Beatą Szydło *DAMY RADE* przywrócić w Polsce oczekiwaną praworządność!. SZCZESC BOZE!.

w pełni Pana popieram.

Dobry kierunek wspolpracy miedzynarodowej. Dbalosc o przyjazn wiecej daje korzysci, bo przekonywanie wrogow to strata czasu i energii.

Mam sadysfakcje,ze wtedy w czerwcu, we Wroclawiu bylem
przez dwa dni na ulicy razem ze studentami,od Uniwersytetu
do PDT-u i Gmachu TPPR-u.Ale to byla tylko namiastka tego
co w Poznaniu.W 57-mym,na autostopie spotkalismy Wegrow,
uczestnikow pazdziernika 56.Duzo dyskutowalismy,oni znali
troche polski jezyk.

Oby ta solidarnosc przedrwala caly 2016 rok.
Bo ze ztrony Polskiej bywalo roznie, nawet na tych stronach Orban byl agentem Putina.

jednogłośnie !!!!!!!!!!!!1

Piękna sprawa.

Kopaczowa nigdy nie miała takich relacji z Orbanem..Pani Premier Szydło jest bardzo mądrą i sympatyczną kobietą,świetnym politykiem broniącą sprawy Polski i Polaków..dzięki niej i Prezydentowi Dudzie wizerunek Polski został uratowany w Grupie Wyszahradzkiej i widać przyjaźń kwitnie..to może tylko cieszyć..

Do POgarda- To na pewno dzięki Pani Premier ale i dzięki MĄDRYM WĘGROM, którzy rozumieli jaki mieliśmy rząd w Polsce , dzięki Bogu już były rząd ! Te 8 lat to był KOSZMAR , kiedy na czarne mówiono białe , a na białe czarne? To były zakłamane lata , zmarnowany szmat czasu , stracony czas niszczący Polskę!

Orban , a właściwie jego partia , Fidesz, tworzyła koalicję w PE z ....PO , a nie z PiSem. EPP , czyli Europejska Partia ludowa rządzi w PE , mając 218 (PiS jest w koalicji ECP - 73 posłów. (Fidesz – Węgierska Partia Obywatelska)

I powiadasz, że jego partia w EU głosowała za przyjęciem na Węgry islamskich imigrantów? Pierwsze raz słyszę. Nie ważne jest gdzie siedzą ale jak głosują. Chyba każdy się zawiódł na EU, ja też myślałem, że to miodem płynąca kraina a tu się okazała dyktaturą Merkel.

Tak, to prawda, impulsem do powstania węgierskiego był bunt poznańskich robotników, jakże pięknym symbolem był wtedy 14 letni Romek Strzałkowski, który tak jak młodzi harcerze z powstania warszawskiego, zginął z polską biało-czerwoną flagą, zabity przez tych, których interesów bronią teraz kodowcy - obrońcy demokracji!

Droga Redakcjo,
do jassssssssssnej chollllllllery, co to za "poznański czerwiec", co to za komunistyczna nowo-mowa???!!!
W Poznaniu, w czerwcu 1956r, miało miejsce POWSTANIE POZNAŃSKIE a nie jakiś "poznański czerwiec" (termin wymyślony przez komuchów dla zaciemniania Sprawy)!!!

https://www.youtube.com/watch?v=YrgBJsa23OQ

******* LIST OTWARTY DO PREMIER BEATY SZYDŁO **** Przepraszam Panią Premier,że nie kieruje tego listu do Ministra Spraw Zagranicznych gdyż problem jest arcy poważny a Pani jest Prezesem Rady Ministrów czyli kompetentną osobą do rozwiązania tego wstydliwego problemu. Otóż Jesteśmy Polakami i bardzo kochamy Naszą Ojczyznę POLSKE. Skorzystaliśmy z prawa posiadania drugiego obywatelstwa nie z powodu utraty szacunku do Polski ale drugie obywatelstwo skutecznie chroni Nas przed komuną do dzisiaj zawłaszczającą Naszą Ojczyzną!. Obecnie ku wielkiemu zdziwieniu na polskim lotnisku wymagany jest polski paszport od obywateli USA czy Australii (sic?). Ambasady i Konsulaty nie pomagają Polakom bo przepisy są z 2009 i 2013 roku czyli gdy rządy w Polsce utrzymywali PO i PSL a Oni są reprezentantami tych wrogich Polsce rządów . Dlaczego wymusza się na Polakach wydawanie pieniędzy na polskie paszporty?. Nie możecie zdobyć innych źródeł fina nsowania tej zbytecznej armi urzędasów dyplomatycznych?. Po co Polakowi polski paszport gdy On jedzie tylko z wizytą do Ojczyzny?. Dzieci urodzone poza Polską nie wypuszcza się z Polski bez polskiego paszportu mimo, że dziecko posiada pa szport USA czy Australii (sic?). To są Nasze polskie dzieci ale zgodnie z prawem mogą mieć obywatelstwo miejsca urodze nia. Prosimy Panią Premier o skuteczną interwencje pomocy Polakom i Ich dzieciom. Z wyrazami szacunku .

Szanowny Panie Sylwester,
Też wiele lat pracowałem i przebywałem poza granicami kraju, nie wiem jaka jest cena tego paszportu, ale co do mnie to z przyjemnością wydałbym te 1000 USD, aby mieć polski paszport, nawet gdybym nie mógł przyjechać do swojej Ojczyzny.

Jacob ależ z ciebie kompletny leming - przecież on nie atakuje PiS-u tylko pokazuje kolejną bzdure POwalonego wcześniejszego rządu, bo Polacy powinni mieć możliwość swobodnego przyjazdu do Polski, a ty w imię (chorego pojmowania "nie czepiania się PiS-u") byś szczuł na każdego, kto chciałby powrotu do normalności w Polsce i do faktycznie dobrej zmiany

Szanowny Panie sbsfbd,
Przede wszystkim nie jestem z Panem na ty, to po pierwsze, po drugie to moim zdaniem dzisiaj Polacy nie maja żadnych ograniczeń w podróżach do Polski w odróżnieniu od lat 70 tych i 80 tych, kiedy im odmawiano wjazdu do kraju. Wtedy niestety mieli tylko jedno wyjście, zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, było to bardzo bolesne, ale skutkowało tym, ze mogli odwiedzać swoich bliskich w kraju, ale już jako obywatel obcego państwa.

Kolejne uchwały powinny być podjęte Rokiem Współpracy z Czechami Słowacją, Szwecją, Norwegią,Finlandią,Turcją,Bułgarią, Rumunią,Grecją,Danią i Wielką Brytanią w celu Budowania Koalicji przeciwko polityce Imigracyjnej Niemiec

Czy to w ramach solidarnosci Wegry przepuszczaja rosyjskie ciezarowki, ktore nie maja przejazdu przez polske ?

Widocznie solidarnosc z Putinem nie moze byc naruszona !!!

Jak zwykle Pan Student troluje.

Co ty studiujesz? Ukraińskie stosunki banderowskie?
Puknij się w kapustę i spadaj na Ukrainę ze swoimi prowokacjami darmowy studencie - pasożycie!

Wstydze sie za rzad polski , najlepiej to niech juz jedzie na
spotkanie do Putina, tam mu najblizej.
Odcina sie od najwyzszych wartosi, jaka jest wolnosc i
demokracja .

ty wracaj do książek, tobie się coś pomyliło z rządem Tuska. My dumni jesteśmy z tego rządu i Prezydenta. Musisz wrócić do swoich czyli swołoczy resortowej KOD.
Henia i Danka wołają cię.

a ja wstydzę się za ciebie człowieku!!!
spadaj do KOD-u albo zmądrzej!

U Putina już siedzą nowocześnie PO-KODowani

"Demonstracje przerodziły się w rewolucję, a potem w walkę z sowiecką okupacją - brutalnie przerwaną i utopioną we krwi oraz fali represji." - a teraz Orban wspiera Moskwę i sowietów.

Nie tyle wspiera, co stawia interesy Węgrów ponad antyrosyjską histerią. Zresztą kto wspiera Ruskich bardziej, niż Niemcy z Nordstreamem?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl