niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 czerwca 2016

Salon broni „Idy”

Dodano: 29.02.2016 [14:16]
Salon broni „Idy” - niezalezna.pl
foto: mat. pras.
Andrzej Wajda, Małgorzata Szumowska, Wojciech Smarzowski podpisali się pod listem do prezesa TVP Jacka Kurskiego. Oburzyło ich, że przed emisją filmu „Ida” (TVP2 w ubiegły czwartek) wyemitowano planszę z informacją, iż to Niemcy, a nie Polacy, mordowali Żydów.

Treść komunikatu, jaki pokazała TVP:
   
Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945. Niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów. Wielu Polaków ukrywało Żydów, pomimo że w okupowanej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów Niemcy karali śmiercią nie tylko tego, który ukrywał, ale też całą jego rodzinę. Karani tak byli także ci, którzy wiedzieli, że ktoś ukrywa Żydów, a nie donieśli Niemcom. W ten sposób zginęły tysiące Polaków oddających życie za sąsiadów i współobywateli Rzeczypospolitej - prześladowanych Żydów. Legalne władze Polskiego Państwa Podziemnego, uznawane przez Aliantów, z całą surowością karały śmiercią przypadki prześladowania Żydów przez tych z Polaków, których zdemoralizowała okrutna i bezwzględna okupacja niemiecka. Instytut Yad Vashem najwięcej tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznał Polakom.

Reżyserzy zrzeszeni w Gildzie Reżyserów Polskich – Związku Zawodowym Reżyserów Polskich napisali: „Po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób rozumienia”.


Artyści podpisani pod listem nie zastanowili się najwyraźniej, czy prawda historyczna nie jest słusznym sposobem myślenia?
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
DZIAŁ:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

"Reżyserzy zrzeszeni w Gildzie Reżyserów Polskich – Związku Zawodowym Reżyserów Polskich"

W gildii, na litość Boską. Gildia. "Gilda" to tytuł takiego filmu.

Patrzcie Państwo, salon. A ja dotąd sądziłem, że Wajda, Szumowska czy Smarzowski to znani reżyserzy z jakimiś tam sukcesami. A tu nagle w opinii pani redaktor - bywalcy salonów.

andrzej fajda niech już przestanie fajdać. W niejednym swoim filmie takim jak kanał czy ziemia obiecana musiał umieścic jakiś nieadekwatny do epoki i sytuacji porno komercyjny "moment".dla uatrakcyjnienia dzieła

https://www.youtube.com/watch?v=NoYji-YNI8g

Warto rowniez przypomnie amerykanski dramat z 1982, w rezyserii Alan Pakula.” Sophie’s Choice “( Wybor Zofii )
Film o Polce Zafii Zawistowskiej, corce profesora uniweryytetu, ktory jest sympatykiem nazizmu.
Czy film jest warty do obejrzenia?
Trudno mi na to pytanie odpowiedziec

Ludzie, film to film, pokazał kawalątek okruszynkę, akurat tą która nas najbardziej boli, ale jak się zna historię, to film nie wpłynie na jej postrzeganie.

niech protestują przeciw komentarzom do Mein Kampf

Procesy biologiczne są nieubłagane, dlatego panie wybacz mi, że liczę na szybkie zejścia z tego padołu zatwardziałych bolszewików wrogów POlski.

Oglądalem ten film rok temu.
To paszkwil antypolski.
Polecam ten film !!
https://www.youtube.com/watch?v=wucJOkplHbg

historyk

Tego śmiecia waidę prześwietlić to bolszewik.

Wajda i bolszewik? Przeczytaj sobie biografie i sprawdź jakie filmy kręcił zanim zaczniesz wypowiadać się w ten sposób.

nie wiem czy bolszewik ale na pewno zdRadziecki POmiot - i mówie to na podstawie jego filmów jak i tego jak sie zachowuje

Przecież w Idzie i Pokłosiu chodzi o to żeby dowalić Polakom.

Ida i POkłosie
nie są filmami dokumentalnymi ani nawet paradokumentalnymi
to kłamstwa wymyślone z nienawiści

dlatego należy stanowczo podziękować aktorom i całym ekipom produkcyjnym tych beznadziejnych filmów i wyje**ć na zbity pysk z życia publicznego w kraju. A za jakikolwiek zakrzywiony choćby minimalnie film, który wyprodukują te szumowiny karać srogo finansowo. Jeśli to nie pomoże likwidować specsłużbami:) GONIĆ LEWACTWO - GONIĆ!!!!!

Wajda ze swoim piekielnie drogim uśmiechem .Smarzewski czyli gówno z moczem na talerzu .Szumowska też nie lepsza.Tylko Sztura tam brakuje.

W życiu liczą się proporcje. Proporcjonalnie to Polacy najmniej zaszkodzili Żydom. Mało tego, sami byli ofiarami pomocy im. Proporcjonalnie najczęściej w Europie. Dlatego cała Gildia nie zachowując proporcji zakłamuje rzeczywistą historię Polski.

Niestety drodzy artyści, niewątpliwe walory artystyczne filmu, narzucają punkt widzenia być może Was satysfakcjonujący, lecz niezupełnie zgodny z historią. Natomiast przynoszącym niewątpliwe szkody obrazu Polaków w świecie.
Dlatego Polacy mają prawo do obrony swojego imienia.

A oni myśleli, że było odwrotnie? To coś nowego. Wajdzie może już coś się tentego z racji kalendarza, ale ta reszta powinna lepiej znać historię.
W zasadzie Polakom taki napis jest niepotrzebny, ale dla obcych jak najbardziej.

Lepiej było w ogóle nie wyświetlać za publiczne pieniądze. Niech idzie do kin, tam publiczność zapłaci albo nie, okaże się, czy film wzbudzi zainteresowanie. Niech GW wydrukuje reklamy.

Nikt nie jest idealny.
Polacy w czasie wojny też nie byli święci.
Musimy z tym żyć, nie da się zakłamywać rzeczywistości.

A skąd to wiesz? Coś taka pewna. Zawsze najciemniej pod latarnią.

A po co tvp w ogóle to tfu "dzieło"emituje? Kto chciał mógł iść do kina. A tak to proszę, nie dość, że nakręcona za polskie pieniądze, emitowana za polskie pieniądze, to i tak źle. Niema lepszych filmów?

Sami jesteście zrzeszeni w "Gildzie". Rany Boskie...

Już pisałem o tym niżej... lecz "ałtor" tego niusa :-) chyba nie wie o co chodzi.

Faktycznie, jakoś mi umknęło. Przepraszam za plagjad :D

Powinna być jeszcze wyemitowana plansza informująca, że to Żydzi, którzy przyszli z armią czerwoną i obsadzili się w Polsce przy władzy wymordowali polskich patriotów, żołnierzy wyklętych. Potem wrzucili ich do dołów na cmentarnych śmietniskach aby nie mieli swoich grobów. Potem ew można było wyświetlić film o zwolińskiej.

Tylko GNIDY bronią IDY !!!

W tym brat ministra Glińskiego?

A co ma piernik do wiatraka? Gnida to gnida i nie zmieni tego żadna IDA.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl