Republika, ale i nieco rebelii i rewanżu

Ocena rządu jest o tyle niełatwa, że trudno oddzielić ją od oceny działań całego obozu politycznego. A tu mamy do czynienia z tzw. 3R, czyli: republiką, rebelią i rewanżem. Republika to troska o dobro wspólne, podejmowanie problemów, które latami leżały odłogiem. Tu przykładem jest program Rodzina 500 + i po raz pierwszy podjęta debata na temat demografii. Rebelia to takie rozumienie spraw, że wszystko, co było złe, jest winą dotychczasowego układu instytucjonalnego i personalnego, zatem rozbijmy go, a będzie dobrze – przykładem Trybunał Konstytucyjny. Choć PiS miało sporo racji, straciło przewagę moralną, a sprawa TK zawisła w próżni. Z kolei likwidacja służby cywilnej zahacza o rewanż – na zasadzie, że skoro inni obsadzali stanowiska wbrew regułom, zlikwidujmy taką możliwość i instytucję. Choć rząd nadaje ton i jest kilka kroków przed opozycją – choćby kolejne odsłony programu Morawieckiego, to kilka obietnic się zawiesiło: likwidacja gimnazjów, kwestia sześciolatków, bo nie wzięto pod uwagę kompetencji samorządów, nie mówiąc o obniżeniu wieku emerytalnego. Oby kolejne sto dni to była tylko republika.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Biskup Pieronek zapisuje się do Al-Kaidy

Gdy walczysz z nazizmem i faszyzmem – wolno ci więcej. To już wiadomo. Wolno ci kręcić biznes na lewych fakturach albo handlować kobietami.

Nikomu nie przeszkadza, że służyłeś zbrodniczej formacji, a zakatowanie niewinnych ludzi nazywasz „kulturalnym wydarzeniem”. Ba, możesz być nawet skazany za morderstwo, być mafiosem albo szantażystą – ważne, że pod Krzyżem walczysz o postęp, szarpiąc staruszki, albo niesiesz znicz ku pamięci ofiary samospalenia. Możesz nazywać bydłem biedniejszych rodaków. Oczywiście wolno ci też być antysemitą. Jeśli tylko służysz dobrej sprawie – nie ma problemu, obrażaj Żydów, instrumentalnie traktuj miliony wymordowanych, eksponuj żydowskie korzenie prawicowego prezydenta jako coś negatywnego. Podobnie możesz obrażać Ukrainki czy też czarnoskórych – byle w imię walki z PiS.

Albo zachwycać się demokracją u Putina. Wolno ci też wyzywać  kobiety, jak się okazało ostatnio, w kontekście plwocin poety Rudnickiego. Wystarczy, że pracujesz w „Wyborczej”, a cały szpaler feministek ruszy cię bronić. I zaraz okaże się, że najbardziej obelżywe określenia i wulgarne propozycje seksualne są objawem ironii i wyższości intelektualnej, której nie pojmą głupie kobiety. Niby to wszystko wiedziałem. Niby ta hipokryzja przestała mnie ruszać. Ale jednak wciąż potrafi mnie zaskoczyć. Na przykład to, co dzieje się po samospaleniu Piotra S. Odezwy, że to bohater, że taki akt należy pochwalać, że tak właśnie trzeba budzić polskie społeczeństwo. Czyli życie ludzkie mniej ważne niż profity polityczne wrogów PiS? Tego się jednak nie spodziewałem. Ostatnio do tego chóru głosów dołączył bp Pieronek, stwierdzając, że podziwia bohatera spod Pałacu Kultury. I dość otwarcie sugerując, że tak właśnie należy się zachować, jeśli ma się ku temu odwagę. Znam kilka organizacji, które w podobny sposób mobilizują swoich członków. Jedną z nich jest Al-Kaida. Gratuluję Biskupowi nowych kolegów i porozumienia ponad religijnymi podziałami.
 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl