niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2017

Przepisy o ziemi rolnej. Są kontrowersje

Dodano: 27.02.2016 [13:25]
Przepisy o ziemi rolnej. Są kontrowersje - niezalezna.pl
foto: Navaho; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
W związku z zakończeniem 1 maja 2016 r. okresu ochronnego na nabywanie polskich nieruchomości rolnych przez obcokrajowców, rząd opracował projekt ustawy, który ma zapobiegać masowej sprzedaży ziemi cudzoziemcom Ma ona zastąpić powszechnie krytykowaną ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, uchwaloną przez poprzednią ekipę w 2015 r. Według Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (PTZ), jakkolwiek podjęcie racjonalnych uregulowań w tym zakresie jest niezbędne, to muszą być one zgodne z konstytucją RP i obowiązującym prawem.

„Rządowy projekt takich wymogów niestety nie spełnia, wprowadza bowiem drakońskie obostrzenia przy nabywaniu ziemi i prowadzeniu gospodarstw rolnych, a także dotyczące dziedziczenia nieruchomości” – stwierdza następnie PTZ. Według Towarzystwa ziemia stanie się wówczas „dobrem, którego obrót będzie w istocie zablokowany, niedostępny dla 90 proc. społeczeństwa. Spowoduje to w konsekwencji spadek jej wartości, a tym samym obniżenie wartości zabezpieczenia w przypadku kredytów hipotecznych, jakie rolnicy zaciągnęli w bankach”.

PTZ zwraca uwagę, że projekt ustawy rażąco narusza prawo własności, uzależniając je od arbitralnych decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych, która uzyskała prawo nabywania nieruchomości rolnych, co oznaczać będzie de facto przymusowe wywłaszczenie dotychczasowych właścicieli. „Dodatkowo wyłącznie ziem z obrotu, poprzez uniemożliwienie jej nabywania osobom trzecim, jest rażącym przykładem naruszenia wolności gospodarczej i swobody inwestowania” – uważają Ziemianie.

Towarzystwo zwraca także uwagę na fakt, iż proponowana ustawa pozbawia także spadkobierców dotychczasowych właścicieli prawa pierwszeństwa nabycia nieruchomości rolnych, przejętych komunistycznymi dekretami nacjonalizacyjnymi, zbywanych obecnie przez Skarb Państwa. „Jest to odebranie prawa słusznie nabytego, co stanowi kolejne naruszenie konstytucji. Był to jedyny przywilej przyznany tej grupie, stanowiący jedyną drogę do odzyskiwania bezprawnie przez państwo zawłaszczonego mienia” – podkreśla Towarzystwo.

PTZ zaapelował do rządu o uwzględnienie jego stanowiska i przygotowanie ustawy, która „z jednej strony ochroni polską ziemię rolną przed niekontrolowaną sprzedażą w ręce obce, z drugiej zaś będzie zgodna z prawem i umożliwi prowadzenie działalności gospodarczej na terenach wiejskich”.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

idzie wiosna!

Super ustawa dla cudzoziemcow.Po co taki biedny cudzoziemiec ma biegac po rolnikach i targowac ziemie.wszystko dostanie na talerzu w agencji rolnej.Ostatnio agencja dostala duze srodki
Na zakup ziemi.Przez 5 lat bedzie korzystac z prawa pierwokupu sztucznie obtanionej ziemi a po 5 latach a moze wczesniej bedzie sprzedawac na przetargach nieograniczonych.
Zakaz sprzedazy 10 lat nie dotyczy gruntow kupinych w agencji rolnej.Uwolnienie do 1 ha dotyczy wylacznie gruntow kupionych w agencji rolnej.Jesli ktos nie wierzy prosze zadzwonic do ministerstwa rolnictwa.Jezeli ktos handluje dzialkami placi podatki buduje domy to jest spekulant.Jezeli to samo robi agencja rolna nawet do duzych obszarow to sie nazywa ochrona ziemi.Wystarczylo wydac jeden przepis ze ziemie moze kupic osoba od 10 lat zameldowana w polpolsce.Niestety wyluczyloby to cudzoziemcow i na czym by zarobila agencja rolna?

Wprowadzając przepis o zwrotach gruntów-ziemi był niepotrzebny gdyż znów z Polski zrobili gnojownik. Jeżeli zwroty to trzeba cofnąć się do roku 966 bo jakby inaczej !!! Trzeba nam Króla a nie jakieś idiotyczne stołki, stołeczki, taboreciki !!! Musi wrócić TRON !!! Choćby dlatego że wtedy była dzięsięcina 10/100, a nie progi podatkowe, vat, srat, cit, kit itp. !!!

primo. to projekt rządowy ustawy, z wtorku, przed jakimikolwiek konsultacjami.
segundo, ta ustawa miała zapobiec wykupowi ziemi i zapobiega, rzeczywiscie drastycznie, przez ograniczenie obrotu, ograniczenie powierzchni gospodarstw, uprzywilejowanie dziedziczenia
To że ceny ziemi spadną to chyba dobrze dla chcących kupić i powiekszyc lub zalozyc gospodarstwo. To jak drożej to z definicji lepiej ? Mieszkania i grunty też powinny byc drozsze ?

Konsultacje spoleczne byly kazdy mogl zadzwonic do ministerstwa i zglaszac uwagi.zadna z tych uwag nie zostala uwzgledniona.Sztuczne obtanienie prywatnej ziemi to jest grabiez majatku nic innego..Mozna to nazywac ochrona przed spekulacja jak sie chce ale jest to zwykla kradziez.
Prosze mi wierzyc zajmuje sie obrotem ziemia wiele lat legalnie.zaden rolnik nie kupi tanio ziemi do gospodarstwa.
We wszystkich takich tranzakcjach taniej ziemi agencja skorzysta z prawa pierwokupu.Na to dostala pieniądze duzo pieniedzy.Moze poczatkowo bedzie ja wydzierzawiac rolnikom
Ale w efekcie musi ja kiedys sprzedac na przetargu.
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi.sw pamieci
Andrzej Lepper.

Z tego co ja wiem to faktycznie biorąc wszystkie przepisy i Ustawę o ustroju rolnym przygotowaną przez rządy PO-PSL a podpisaną już przez Prezydenta A.Dudę w sierpniu 2015 r. czyli zaraz po objęciu stanowiska prezydenta RP( co powiem szczerze ja nie bardzo rozumie dla czego - skoro Pan Prezydent twierdzi ze wszystko robi dla ludzi) -Z resztą gro jego wyborców to są ludzie którzy posiadają majątki w postaci ziemi rolnej- prowadzą gospodarstwa rolne o różnej specyfice, są właścicielami jej w całej Polsce czyli w miastach i poza miastami, często są właścicielami od setek lat. Dla mnie to jakiś HORROR jest co więcej obecny projekt PiS nie dość że jest szkodliwy społecznie to na dodatek nie zgodny z wszelakimi normami panującymi na Świecie a i niezgodny z Konstytucją.Nikt nie neguje ograniczeń sprzedaży ziemi Nie Polakom -obcokrajowcom - To jest do przyjęcia ale zakaz dziedziczenia własności przez spadkobierców i szereg nieludzkich ograniczeń to to nie jest DOBRA ZMIANA a GRABIEŻ mienia PRYWATNEGO w imię antyludzkiej ustawy i przepisów jej towarzyszących.No takie przepisy to nawet nie były stosowane w Komuniźmie i w gospodarce KOŁCHOŹNICZEJ to jest po prostu nie normalny świat jaki jest w Polsce. Większość ludzi w Polsce nie wie do tej pory co podpisał Prezydent A.Duda ani co przygotował obecnie PiS- co tez wygląda bardzo dziwnie..To wszystko prowadzi do SKANDALU o bardzo dużym Zasięgu bo takich ludzi co maja własności w postaci Parcel i działek jest w Polsce Miliony. I JEDNOCZEŚNIE SĄ GŁOWNIE WYBORCAMI PiS jak i Prezydenta A. DUDY.

a potem się dziwią,że KOD szaleje!

i za tą ustawę PIS,stracił u mnie poparcie!
wszyscy z moich znajomych głosujących na PO,wiedząc że popierałem PIS,mówią mi i co PISda ci da!!!! zdrada!,już lepiej było za aferałów.

Oj. chyba tak. Ziemia rolna pod budowę domu będzie nieosiągalna, a miałem nadzieję ,na tanie budowanie:-((((

i za tą ustawę PIS,stracił u mnie poparcie!
wszyscy z moich znajomych głosujących na PO,wiedząc że popierałem PIS,mówią mi i co PISda ci da!!!! zdrada!,już lepiej było za aferałów.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie reprezentuje środowiska , które walczą o zwrot ziem zabranych dworom ziemiańskim dekretem PKWN z 1944 roku . Ziemie te o powierzchni łącznej blisko 3,49 mln ha przejęte w latach 1944- 1948 bądź to rozdysponowano pomiędzy chłopów ( ok. 1,2 mln ha ) przebudowując całkowicie charakter polskiej wsi w kierunku gospodarstw małych i średnich , a pozostałe przejęte areały włączono do Państwowych Nieruchomości Ziemskich i Lasów Państwowych , na bazie której to od 1949 roku zaczęto tworzyć w ramach programu kolektywizacji PGR , SKR i Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne.
PTZ nie ukrywa , że walczy o zwrot zabranych ziemianom majątków. Powstaje zatem pytanie kto miałby za to zapłacić bądź oddać swoje ziemie : chłopi bądź Skarb Państwa , który większość ziemi już w latach transformacji rozdysponował - wyglądałoby na to , że przyjmując punkt widzenia ziemian , którzy chcieliby zawrócenia historii ( pytanie tylko do którego króla Polski wstecz ) ponownie koszty winno ponieść całe Społeczeństwo , które już chciał złupić panujący w latach 2007 do 2015 rząd zdrajców Narodu noszący się z zamiarem rozdysponowania Lasów Państwowych jako odszkodowania za odebrane majątki żydowskie i nie tylko. Wydaje się , że każda władza , które wpadnie na pomysł zawracania koła historii i spróbuje obciążyć Społeczeństwo kosztami odszkodowań wobec Związków Ziemiańskich podzieli los dotychczasowych rządów Polski.

Dyskuska się nie rozwinęła? To znaczy, ze na forum niezależnej nie ma rolników? Pewnie sami miastowi i to z Warszawy? Ja z chęcią tyrałbym na swoim gruncie, gdyby ktos mi dał taka szansę. Niestety nie mam ziemi, rodziny, która ma ziemię ( to znaczy mam, ale nie taką która by mi ja zapisała) oraz pieniędzy. A jesli mam byc szczery to wolę byc rolnikiem niz robotnikiem. Mogę sobie wtedy robic przerwy kiedy chce i iść do obory z piwkiem. Aby z głodu nie zdychac i nie miec dlugów, jesli tak jest, to jest gites. A czy tak jest faktycznie na wsi? Kiedyś Pan się martwił o chlopa, a dzis rząd... czy to lepiej? W góle na tym portalu nie jest pruszana filozofia chlopska. Tylko Warszawa i Warszawa. Czasem Poznan i Kraków.

Jak masz pisać takie bzdury to lepiej nic nie pisz.

a pamiętacie jak za "dwa palce" Pawlak poleciał z kosą na Kargula?!
I tego mi się trzymać!!!

Nie było takiego Rzadu , z którym mozna uzgadniać przepisy. Jeżeli cos jest nie tak z tymi przepisami, to nalezy niezwłocznie zmienic.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl