niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Mali podatnicy - tylko 15 proc. CIT!

Dodano: 25.02.2016 [14:23]
Mali podatnicy - tylko 15 proc. CIT! - niezalezna.pl
foto: jarmoluk (pixabay)
Ok. 90 proc. podatników CIT będzie mogło skorzystać z obniżonej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych! Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy obniżającej obciążenia podatkowe małych przedsiębiorców (podatników CIT). Jest to realizacja zapowiedzi zawartej w expose premier Beaty Szydło.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami niższa stawka podatku CIT obejmie podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Preferencja ta będzie dotyczyła także podatników rozpoczynających działalność.

Zmiany mają być wsparciem podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa. Wpisuje się to w strategię Ministerstwa Finansów budowania warunków dla wzrostu firm. W perspektywie długookresowej działanie to powinno wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych - twierdzi resort.

Projekt został skierowany do konsultacji. Przewiduje on, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Zmiany będą neutralne dla sektora finansów publicznych, gdyż ubytek spowodowany mniejszymi wpływami wynikającymi ze stosowania 15-procentowej stawki podatku, w wysokości ok. 270 mln zł rocznie, będzie skompensowany dodatkowymi dochodami wynikającymi z uszczelnienia systemu podatku dochodowego.

„Uproszczenie i uszczelnienie to zasady, którymi będziemy się kierować, tworząc prawo podatkowe. Dlatego obniżamy stawki dla rozpoczynających działalność, jednocześnie zamykamy luki podatkowe, którymi wyciekały pieniądze”

- argumentuje minister finansów Paweł Szałamacha.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Albo się ma jaja, albo sie udaje, że się je ma.Wyglada na to drugie.Pudrowanie nosa nie spowoduje tego, ze katar minie.
Albo przywraca sie ustawe Wilczka, zmienia i upraszcza system podatkowy (powszechny podatek obrotowy}, obniza koszta pracy {ZUS placony jako procent od przychodu, co pozwoli przetrwac firmom na dorobku}, albo ciagłe majstrowanie przy podatkach, biurokracja i represja i ucieczka młodych na Zachod w poszukiwaniu "normalnosci" i spokoju.Jak na razie panstwo, politycy, urzednicy i uznaniowe przepisy sA NAJWIEKSZYM HAMULCOWYM ludzkiej przedsiebiorczosci.Żadne 500 zl nie zwiekszy dzietnosci u mlodych ludzi, gdy nie ma pracy i perspektyw na nia w obecnym otoczeniu gospodarczym.Objecie wladzy przez PIS wiazalo sie z ogromna nadzieją na odejscie od antypolskiej polityki Platformy w sferze spolecznej, ale takze gospodarczej.Wiekszosc rzadowa i swój prezydent to opatrznosc boska, nie trafia sie czesto i trzeba z niej korzystac na maksa.

Kierunek w dobrą stronę, ale w ciąż za mało, Polska potrzebuje przebudowania całego systemu podatkowego, przeniesienia ciężaru podatkowego z pracy na konsumpcję i wprowadzenia więcej wolności gospodarczej, przydał by się wrócić do ustawy wilczka i zreformować system emerytalny. PiS ma do tego możliwości, pełna większość - więc może i musi podjąć odważne kroki. Bo inaczej nas czeka załamanie systemu emerytalnego. ZUS jest już bankrutem, trupem, który jest sztucznie utrzymany przez życiu z naszych podatków.

PiS to niech się weźmie do roboty, a nie pudruje trupa. To jest działanie propagandowe, praktycznie bez znaczenia dla całokształtu gospodarki. Bez znacznego obniżenia VAT, ale przede wszystkim obciążeń ZUS-owskich nic się nie ruszy i dalej będzie marazm i emigracja. Co, nie ma "woli politycznej"? Połowa ludzi i to fachowców wróciłaby z wygnania i budowała siłę kraju, jeśli tylko zlikwidowanoby zabójcze obciążenia fiskalne i dano wszystkim podmiotom równe szanse.
Oczywista oczywistość, ale do rządu to jakby nie dociera. I zmiany nie od przyszłego roku, tylko od już!

Przede wszystkim należy zmusić szemrany polski biznes by płacił ludziom tyle co w Europie. Nikt by wtedy nie wyjeżdżał, wpływy z PIT wzrosłyby co najmniej dwukrotnie. Nie mówiąc o Vat-płaci przecież końcowy nabywca. No ale wtedy polscy "bizmesmeni" musieliby wymieniać mercedesy nie co 3 ale co 5 lat. Tfu-komuna.

Jedyny sposób by pracodawca dbał o pracownika to wprowadzenie wolności gospodarczej, obniżenia i uproszczenia podatków, wprowadzenie - prostego prawa i zniesienie/ znaczne zmniejszenie opodatkowania pracy. W tedy i tylko wtedy, powstanie szereg nowych firm - małych, średnich, które będą się starały pozyskać jak najlepszego pracownika, by być konkurencyjne, a pracownik ze swojej strony musi oczywiście dać - doświadczenie, umiejętności, wiedzę itp. im lepszy pracownik, tym cenniejszy dla pracodawcy. Nie ma drogi na skróty, możemy wprowadzać pensje minimalne, ale to prowadzi do bezrobocia, chorych wymagań pracodawcy - typu, by sprzedawać zapiekanki, trzeba znać biegle 2 języki i mieć wyższe wykształcenie, oraz zbyt dużej liczby absolwentów, którzy zaniżają poziom. - https://www.youtube.com/watch?...

Dlaczego siejecie propagandę? Jestem rencistą, pobieram rentę CHOROBOWĄ w wysokości 560 zł miesięcznie do ręki. W skali roku pobrano ode mnie 360 zł 'podatku dochodowego". Za co się pytam? Za zasiłek chorobowy (rentę) od chorego człowieka? Znaczy według pisowskich tak wzmożonych społecznie działaczy zarabiających powyżej 10 tys. zł miesięcznie ja dostaję za dużo od państwa za moją chorobę i należy mnie opodatkować? Sami się opodatkujcie Krezusy. Wara wam od biedaków. Tfu-komuna.

Nie wiem kto tu kłamie, ale jak pieprznę w ten rudy pysk, to straci świadomość której zresztą i tak już nie ma. Jeśli nie jesteś zweryfikowany, to o co Ci chodzi. Trzeba było chodzić na ulicę i wrzeszczeć za poprzedniego rządu. To Ty siejesz propagandę. Przypuszczam, że jesteś taki sam biedny jak ten z KOD-u, co zarabiając ok 8000tys. nie miał z czego zapłacić biedaczyna alimentów. Jeżeli tak narzekasz, to stań w pierwszym szeregu, może oni zapłacą. Nie chcę więcej pisać, bo mógłbym Ci naubliżać. Tylko nie pluj na co dopiero wybrany rząd, bo sobie brodę splujesz.

Wyjdź stąd i nie wracaj - ośmieszasz ludzi popierających nowy polski rząd. Chamie ty jeden.

Żadnych argumentów nie podajesz, tylko wyzywasz człowieka i zarzucasz mu kłamstwo. Bandyctwem jest karać ludzi za pracę, choćby nawet w postaci podatku dochodowego, a co dopiero gnębić rencistę czy emeryta. Podatek dochodowy nie jest wymysłem PiSu, ale Prezydent, a później Premier obiecywali podnieś kwotę wolną od podatku do 8 tys. to przynajmniej został by zdjęty obciążenia podatkowe z ludzi, którzy swoje dla kraju już zrobili. 100 dni minęło, a rząd nic. A ma do tego bardzo dobre warunki, pełną większość i orzeczenie TK, że kwota wolna od podatku dochodowego jest za mała. Nic tylko ułatwić ludziom życia.

Mogę powiedzieć tylko tyle: głupi buc. A jak chcesz się lać po mordach-proszę bardzo. Stanę gdzie chcesz na terenie RP. Nie wiem gdzie ty byłeś jak komuna mordowała ludzi i torturowała na komisariatach. Pewnie głabałeś od nich wszystko: pieniążki, przywileje i talony, głupi bucu.

To ja jestem jakiś gorszy???

Bo moja firma płaci PIT. Jak znakomita większość innych drobnych przedsiębiorców.

Znaczy, że na Dobrą Zmianę mam czekać do 2018 roku lub później? O ile mnie podatki i daniny nie wykończą do tego czasu.

a w anglii zus+nfz za pracownika 70 złotych/m-c a prezes duzej spolki zus+nfz 210 złotych/m-c , na vat wchodzi sie dopiero po przekroczeniu 68 tys funtów rocznie obrotu tzn okolo 380 tysiacy polskich zlotych a rozliczenie z podatku 1 raz na rok i to dopiero we wrzesniu następnego roku, odpis budowy i budynku firmy nie na 40 lat po 2,5% jak w polsce tylko natychmiastowy i inne koszty tez odpis natychmiastowy . W anglii zwykły analfabeta zakłada firme i zyje jak pan a w polsce wszyscy jak dziady... co miesiac zeznanie pit,vat, cit, zus , PODATEK OD POWIERZCHNI HANDLOWEJ a jak nie zaplacisz to wielka afera na całe życie, komornicy sądy itp. polska to kraj niewolniczy dla polakow a RAJ DLA ZACHODNICH FIRM KTORE SA ZWOLNIONE ZE WSZYSTKICH TYCH PODATKOW LUB MOGA JE ŁATWO OBEJŚĆ!!! O TAKE POLSKE WALCZYŁ BOLEK I WYWALCZYŁ .....

Ale firmy rozliczają się w 90% w PIT.
Obniżenie CIT niewiele pomoże, ale można odhaczyć, że wypełniło się obietnicę z kampanii.

co za problem zacząć się rozliczać w CIT ?

widać ,ze nie masz pojęcia o prowadzeniu firmy .Lepiej się nie wypowiadaj.

trzeba zmienić osobowość prawną firmy a to czas i duże koszty

skoro będzie niższy podatek to warto poświęcić czas , więc chyba to wielki problem nie jest ?

Nie wiesz o czym mówisz,koszty prowadzenia firmy jako osoba prawna-CIT są nieporównywalnie większe niż osoby fizycznej-PiT,to tak jakbyś się przesiadł z malucha do tira

Podatnikiem podatku CIT jest osoba prawna (np. sp. z o.o.), właścicielami tej osoby prawnej są często osoby fizyczne. Spółka wypłacając swoim udziałowcom (właścicielom)
dywidendy, pobiera od tych wypłat podatek (19%). Czyli zamieniając działalność gospodarczą osoby fizycznej na działalność w formie np. sp. z o.o. zamiast jednego PIT, zapłacisz CIT+PIT. Ale niewątpliwie ulga w CIT przyda się wielu przedsiębiorcom.

Male i mikro firmy zabija ZUS. Jeśli tu coś rząd nie zrobi to obniżania podatków nic nie dadzą. Zróbcie proporcjonalny ZUS to firmy będą powstawać jak po deszczu i płacić podatki.

Nie wiem czy dalej tak jest ale kiedyś był dla rozpoczynających działalność był ZUS coś ok 200zł rzez dwa lata. Wiele mikro firm wtedy powstawało. Jednak po upływie dwóch lat. Firmy się likwidowały lub były przepisywane na kogoś innego.

ZUS to główny hamulcowy dla małych firm.

Świetnie. No to idąc za ciosem - kiedy ryczałt dla podatników mających działalność gospodarczą, w której nie przekraczają np 10.tys na rok? Bardzo by się to przydało, bo wiele osób pracuje na etacie (gdzie odprowadzane ma wysokie podatki), a dorabia jakimś zajęciem zarabiając np 500 złotych na miesiąc. Od tego ZUS KRADNIE takiemu podatnikowi prawie 300 złotych zdrowotnego! Czy MF wie o tych praktykach? Wie - więc niech coś zrobi dobrego w tym kierunku. Zamiast zaniżać dodatkowy dochód, albo zawieszać działalność kilka razy w roku, spokojnie zapłaci OD KAŻDEJ TRANSAKCJI kilka procent ryczałtu.

Dlaczego wartość przychodu jest wykazana w "jewro", rozliczenia będą też w "jewro", czy w POLSKIM złotym?.
Coś mi to wygląda, że ktoś próbuje nas już do tej gównianej waluty, małymi kroczkami przyzwyczajać, Wynagrodzenia za pracę dostajemy w zł, to i rozliczenia i wszystkie inne opłaty i progi, powinny być wyrażane w zł. Znów jakaś schizofrenia urzędniczej bandy.

CZEKAMY NA - ZUS proporcjonalny !!!

Cicha podwyżka aż o 100 proc.! Borys Budka, zanim odszedł z ministerstwa, zdążył znacząco podnieść koszty związane z postępowaniem sądowym

22 października 2015 r., czyli tuż przed odejściem z Ministerstwa Sprawiedliwości, Borys Budka podpisał dwa rozporządzenia: w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz w sprawie opłat za czynności radców prawnych. Rozporządzenia te aż dwukrotnie podwyższyły minimalne stawki wynagrodzenia adwokatów i radców wypłacane przez Skarb Państwa. Warto to odnotować, bowiem nie często zdarza się jednorazowa podwyżka jakiejś usługi aż o 100 proc.

(4/02/2016)

Ok, tylko znakomita większość małych przedsiębiorców rozlicza się wg stawek pit

jak CIT będzie 15% to większość będzie się rozliczać w CIT :) w pierwszym progu PIT jest 18% , więc jak się nie przekracza I progu to lepiej się rozliczać w PIT

"...270 mln zł rocznie, będzie skompensowany dodatkowymi dochodami wynikającymi z uszczelnienia systemu podatku dochodowego. ..."

Oj, nie wiem czy przedsiębiorcy na tym zyskają...

Masz na myśli przedsiębiorców, czy "zaradnych" byznesmenów?

Szkoda, że Minister przeoczył, iż gros małych podatników to osoby fizyczne, a nie CIT-owcy.

dokładnie. co z tego, że 90% przedsiębiorców CITowych obejmie ta ustawa skoro CITowców w ogóle jest mało.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl