​Dzieci Kiszczaka poprosiły, a prokurator się zgodził. I oglądają teczki z szafy ojca

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Już wiadomo, dlaczego dzieci Czesława Kiszczaka uczestniczą w oględzinach dokumentów, które zostały znalezione przez Instytut Pamięci Narodowej w domu ich rodziców. Wystarczyło, że poprosiły o to prokuratora IPN, a ten na to przystał. Zrobił tak, „żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo późniejszego zaskarżenia”.

Kilka dni temu portal niezalezna.pl potwierdził informację Sławomira Cenckiewicza, że w oględzinach dokumentów znalezionych przez IPN w domu Kiszczaków biorą udział m.in. córka i syn Czesława Kiszczaka.

W programie „W Punkt” w Telewizji Republika prezes IPN Łukasz Kamiński tłumaczył, dlaczego do tego doszło. Najbliżsi Kiszczaka robią to… na własną prośbę. – Prokurator prowadzący nie musiał akceptować tej prośby, ale zgodził się, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo późniejszego zaskarżenia – tłumaczył Kamiński dodając, że postępowanie śledczych zostało objęte nadzorem służbowym.

Co ciekawe, w minioną sobotę wysłaliśmy do rzecznik IPN Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak pytania w tej sprawie. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie dokładnie procedury umożliwiają członkom rodziny Czesława Kiszczaka obecność przy przeglądaniu akt, które zostały zabezpieczone w jego domu, a także poznać inne przykłady, kiedy taka sytuacja miała miejsce.

Zapytaliśmy też, czy w innych przypadkach zabezpieczania akt u osób prywatnych, bądź w instytucjach, osoby, które posiadały dokumenty wytworzone przez komunistyczne służby specjalne, były przy opisywaniu tych dokumentów, a jeżeli tak, to kto to był i kiedy taka sytuacja miała miejsce?

Na żadne z tych pytań nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi…
Źródło: telewizjarepublika.pl,niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Najwyższe drzewo w Polsce to daglezja; rośnie w Beskidach i ma 57 m

daglezja / Sweetaholic

57 m mierzy daglezja zielona, najprawdopodobniej najwyższe drzewo w Polsce. Rośnie w paśmie góry Klimczok w Beskidzie Śląskim – podało Nadleśnictwa Bielsko. Dotychczas za najwyższe uchodziły dwa świerki, które od daglezji są jednak niższe o 5,5 m.

„Wszystko wskazuje na to, że daglezja o 5,5 m wyprzedza dotychczasowych rekordzistów, czyli dwa świerki - z Białowieskiego Parku Narodowego oraz z rezerwatu przyrody Śrubita w Beskidzie Żywieckim" – poinformowała Irena Polok z Nadleśnictwa.

Leśnicy podali, że daglezja zielona rośnie w leśnictwie Biła w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew. Niemal każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 m wysokości, a przynajmniej cztery mieszczą się w przedziale 53-55 m. „Daglezja nie wybija się zatem wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona” – wskazała Polok.

Daglezję „namierzył” leśnik z Nadleśnictwa Bielsko Rafał Kozubek, który wykorzystał dane z lotniczego skaningu laserowego zgromadzone przez Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

„Następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego. Uzyskał wynik 56,5 m. Aby mieć całkowitą pewność, co do wysokości drzewa, wynik został zweryfikowany przez Piotra Gacha. Pasjonat określił wysokość na 57 m. Pomiarów dokonał przy pomocy dalmierza z dwóch różnych miejsc. Wynik 57 m to +ostrożna średnia+ z kilkudziesięciu pomiarów, z których ok. 90 proc. mieściło się w przedziale pomiędzy 56,5 – 58 m” - poinformowała Irena Polok.

Wiek daglezji szacowany jest na 115 lat. Zdaniem leśników, wykazuje ona dużą żywotność i może jeszcze urosnąć.

Daglezja jest gatunkiem z rodziny sosnowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym.

Nadleśnictwo Bielsko w południowej części obejmuje m.in. lasy w Beskidzie Śląskim i Małym, rosnące w pobliżu Bielska-Białej. Na jego terenie znajdują się m.in. góry Skrzyczne, Klimczok, Szyndzielnia, Błatnia i Magurka. Północna część składa się z szeregu mniejszych i większych kompleksów leśnych usytuowanych częściowo na terenie równinnym lub pagórkowatym.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl