niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Polska pamięta o każdym rodaku za granicą - zapewnia Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta

Dodano: 24.02.2016 [18:24]
Polska pamięta o każdym rodaku za granicą - zapewnia Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta - niezalezna.pl
foto: Igor Smirnow/Gazeta Polska
Jeśli Polakom gdziekolwiek na świecie będzie groziło niebezpieczeństwo, to Polska przyjdzie im z pomocą i zapewni bezpieczeństwo – z Adamem Kwiatkowskim, szefem gabinetu Prezydenta RP odpowiedzialnym za kontakty z Polonią i Polakami za granicą, rozmawia Sabina Treffler.

Jak wygląda na co dzień praca biura ds. kontaktu z Polonią i Polakami za granicą?
To biuro działające jak każde inne w całej Kancelarii Prezydenta, ale zajmujące się tylko sprawami związanymi z naszymi rodakami żyjącymi za granicą. To m.in. korespondencja, która spływa do nas od Polaków z całego świata, w której opisują oni problemy, z jakimi się borykają. Statystyki mówią, że za granicami kraju mieszka 20 mln Polaków lub osób polskiego pochodzenia. Sporo jest więc problemów do rozwiązania. Biuro przygotowuje również propozycje nowelizacji aktów prawnych oraz poprawek do ustaw i samych ustaw, które w ramach inicjatywy ustawodawczej może zgłosić pan prezydent. Kolejny aspekt naszej pracy to utrzymywanie stałych relacji z Polakami za granicą.

To chyba najbardziej widoczny wymiar pracy biura?
Tak, to prawda. Utrzymujemy kontakty z organizacjami i instytucjami zajmującymi się sprawami Polaków za granicą i tutaj, w Polsce, jak np. Fundacja Wolność i Demokracja, Wspólnota Polska i wiele innych. Również za granicą działa wiele podmiotów, które gromadzą Polonię i Polaków wokół siebie, na czele z Radą Polonii Świata. Obejmuje ona swoją działalnością wszystkie wspomniane organizacje. Patrząc globalnie, najwięcej naszych rodaków gromadzi się wokół kościołów, misji katolickich oraz przy polskich szkołach. Są również organizacje społeczne, jak kluby „Gazety Polskiej” czy Rodziny Radia Maryja. Relacje zbudowane z organizacjami, w których działają nasi rodacy, owocują szczególnie w trakcie podróży zagranicznych pana prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda przy okazji wyjazdów zagranicznych chętnie spotyka się z Polonią i Polakami. Wielu jest zainteresowanych takimi spotkaniami?
Zainteresowanie spotkaniami jest ogromne. Bardzo często do proponowanych przez ambasadę czy konsulat list gości dopisujemy kolejne nazwiska osób z niedocenianych lub niedostrzeganych do tej pory środowisk. Słyszymy potem od nich, że mimo iż od lat aktywnie pracują na rzecz Polski i Polonii, nigdy nie zaproszono ich do polskiej placówki. Przy okazji wizyt zagranicznych bardzo często prezydent wręcza odznaczenia niedocenionym i pomijanym do tej pory ludziom, którzy za swoje zasługi dla Polski zasługują na wielkie podziękowanie. Muszę przyznać, że to są bardzo wzruszające momenty.

Czy utkwiły Panu ministrowi w pamięci jakieś szczególne sytuacje związane z tymi spotkaniami?
Nie uczestniczę we wszystkich wyjazdach zagranicznych prezydenta, ale zapamiętałem kilka wyjątkowych chwil. W większości wypadków słyszymy, że „jeszcze nie było tutaj takiej uroczystości” czy „jeszcze nie było tylu ludzi w ambasadzie czy konsulacie”. Choćby wizyta w Kijowie, gdzie ambasada nie była w stanie pomieścić wszystkich zaproszonych gości, więc wynajęła dużo większe pomieszczenie. Bardzo często ludzie przybywają z całego kraju, by spotkać się z prezydentem kraju swojego pochodzenia. Polacy z Bukowiny jechali na spotkanie w Bukareszcie prawie siedem godzin w jedną stronę. Największe dotychczas spotkanie z Polonią miało miejsce podczas wyjazdu do Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2015 r. i odbyło się po mszy św. na nowojorskim Greenpoincie. Kilka tysięcy Polaków zebrało się w parku. Wyjątkowym wydarzeniem była też wizyta w Stolicy Apostolskiej na początku listopada 2015 r. Wtedy na prośbę prezydenta Dudy na spotkanie w polskiej placówce zostali zaproszeni wszyscy Polacy pracujący w Watykanie. Przybyli na nie zarówno kardynałowie, jak i ci, którzy na co dzień wykonują prace fizyczne.

Oprócz spotkań i odznaczeń prezydent odwiedza też miejsca związane z historią Polski w danym państwie.
Tymi sprawami także zajmuje się nasze biuro. Staramy się zaplanować wizyty w miejscach szczególnych. Prezydent swoją obecnością podkreśla rolę tych miejsc i instytucji jako ważnych dla historii Polski. Na przykład Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytut Władysława Sikorskiego w Londynie czy Instytut i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu. Często pan prezydent przywraca pamięci miejsca nieco zapomniane, jak choćby tablicę poświęconą Solidarności w Paryżu.

Warto również wspomnieć o symbolicznych spotkaniach, które wielu zapadną w pamięć.
Szczególnym momentem było spotkanie pary prezydenckiej z wnuczkami Jana Baczewskiego, współzałożyciela Związku Polaków w Niemczech, w ich domu. Dla pana prezydenta i jego małżonki szczególnie ważne jest nauczanie języka polskiego. Podczas wizyty w Londynie towarzyszyłem Pierwszej Damie w spotkaniu ze środowiskiem nauczycielskim w Ognisku Polskim. Panią prezydentową interesują problemy polskiej młodzieży.

Jaki jeszcze wkład ma biuro w przygotowanie wizyt zagranicznych prezydenta?
Staramy się dostarczać informacje dotyczące problemów, z jakimi mieszkający w danym kraju Polacy mają do czynienia. Często prezydent wspomina o tym podczas rozmów dwustronnych z gospodarzami spotkań. To najczęściej kwestie nauczania języka polskiego czy – jak w wypadku Ukrainy – temat zwrotu trzech polskich kościołów.

Biuro ds. Polonii i Polaków za granicą uczestniczyło również w ewakuacji Polaków z Mariupola.
Miałem przyjemność i zaszczyt współpracować z prezesem Stowarzyszenia Polaków w Mariupolu Andrzejem Iwaszką. To w dużej mierze jego determinacja doprowadziła do tej ewakuacji. Już po sprowadzeniu Polaków z Ukrainy do Polski odwiedziłem ich w ośrodku Caritas w Rybakach. Wręczyliśmy drobne upominki dla dzieci i młodzieży przekazane przez pana prezydenta. To był wyraźny sygnał: jeśli Polakom gdziekolwiek na świecie będzie groziło niebezpieczeństwo, to Polska przyjdzie im z pomocą i zapewni bezpieczeństwo. Będzie z nimi solidarna.

Pokazanie, że się dba o swoich rodaków również za granicą, to także budowanie prestiżu Polski w oczach obcokrajowców i obcych rządów. Czy biuro wykonuje zadania, które można zaliczyć do sfery dyplomacji?
Staramy się wspierać polonijne inicjatywy upamiętniania polskich rocznic obchodzonych za granicą. Pan prezydent bądź ja, w zależności od rangi wydarzenia, jeśli nie możemy udać się gdzieś osobiście, wysyłamy list, który jest czytany podczas takich uroczystości. To gesty, które powodują, że nagle Polacy przestają być dla władz lokalnych anonimowi. Pokazuje się, że Polska liczy się ze swoimi obywatelami na całym świecie i docenia ich działalność. Budujemy relacje na różnych poziomach. Przez ostatnie pół roku gabinet, w którym siedzimy, odwiedziły setki ludzi. Nie zawsze są to prezesi organizacji. W miejscu, w którym siedzi pani redaktor, ostatnio siedziała nauczycielka języka polskiego z Kazachstanu. Gościłem również Polaków i osoby identyfikujące się z Polską, które zasiadają w parlamentach krajowych państw, w których mieszkają.

Jakie są najbliższe plany biura?
Oczywiście przygotowujemy kolejne spotkania z Polakami za granicą, do których dojdzie już niebawem. W kancelarii trwają także prace nad propozycjami inicjatyw ustawodawczych pana prezydenta. Ponadto w tym roku w Polsce będzie miało miejsce kilka wyjątkowych międzynarodowych wydarzeń. Szczególnym momentem będą Światowe Dni Młodzieży, na które do Krakowa przyjadą również młodzi ludzie pochodzenia polskiego z całego świata. Wśród nich będzie wielu, którzy odwiedzą Polskę po raz pierwszy. To będą bez wątpienia bardzo wzruszające spotkania.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Piłeczka jest krótka!
Testem lakmusowym na jakiekolwiek, jakościowo pozytywne zmiany dla Polonii, może być wg. mnie odwołanie z flagowej placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie jej, pożal się Panie Boże, ambasadora Ryszarda Schnepfa.
Ten polskojęzyczny wróg wszystkiego co nawet odlegle tylko, wiąże się z takimi pojęciami jak Bóg, Honor i Ojczyzna, jest tylko potwierdzeniem, że dotychczasowe, w sumie jakże pozorne zmiany, to lipa i pudrowanie syfa.
Panie ministrze!
Ostatnie merdialne przekaziory o Wałku-Bolku i feta, jaką zgotowało mu koszern Maiami, dowodzi tylko tego, kto tak naprawdę miesza w kociołku i decyduje o tym, co się działo, dzieje i nastąpi w polskiej polityce zagranicznej.

Z cala pewnoscia mozna powiedziec, ze duzo sie zmienilo we wzajemnych stosunkach. Ludziska sa dumni z Prezydenta ktory o nas pamieta. Ta obopolna radosc ze spotkan jest budujaca, bo daje nadzieje na normalnosc, na zmiane realiow, na powroty. Obecnie niewielka czesc Polakow decyduje sie na przesiedlenie sie . To nie jest latwe. Wyjezdzalismy z jedna walizka, a teraz trzeba wszysto posortowac, czesc wyrzucic a sporo sie tego nazbieralo przez lata. 75% rzeczy ktore mam w domu musze wyrzucic. Droga prze ocean jest kosztowna. Jak na razie zdecydowalem sie na rekonesans w Polsce w przyszlym roku. Jestem ostrozny poniewaz wszystkie dotychczasowe zmiany byly niekorzystne dla emigrantow. Obecna sytuacja nie wyglada stabilnie. Uwazam, ze powinienem poczekac, aby nie dorabiac sie po raz nty od poczatku.
Co mysle o realich? Uwazam, ze cala polityka emigracyjna przynosi straty Polsce i emigrantom. Nie jestesmy bogaci, ale stac nas na marnotrastwo. Nie spodziewam sie, ze nagle zmadrzejemy.

Może i pamięta o każdym rodaku za granicą, ale nie pamięta o obywatelach w kraju. W grudniu 2015 r. złożyłem pismo do Pana Adama Kwiatkowskiego - Sekretarza Stanu w Kancelarii RP do tej pory nie ma odpowiedzi - pismo dotyczyło mojej prośby interwencji u Komendanta Głównego Policji. Niezależnie czy była to właściwie skierowana prośba, to powinienem dostać jakąś odpowiedź.

Nawet PO zawsze odpowiadało, że nie miało uprawnień, że wniosek jest skierowany do niewłaściwego organu itd. ale przynajmniej była odpowiedź, lepsza niż żadna.

Jak chcecie cos zrobic dla Polonii to nalezy najpierw oczyscic ambasady i konsulaty -dyktature !

Pan Adam Kwiatkowski jest bardzo czarujacy gosc co wynika z artykulu ale na wszelki wypadek nich przestanie czarowc i zabiera sie za robote bo para z kotla uchodzi .Usun terrorystow z NRA ,natariuszy i prezesow sadu i zacznij od Gdanska i zrob to szybko .

Panie Kwiatkowski jestem za granica od 31 lat i pomocy od Ambasady
nie dostalam zadnej.A zachowanie sie naszych rodakow w Ambasadzie
to skandal oni sa dla nas dlatego maja te posady.Intruzem jestesmy
dla nich pylkiem ktory zabiera drogocenny czas.Dla kazdego polaka
nie ma nic gorszego jak isc do wlasnej Ambasady .

W ciagu 27 lat byłem w Consulacie tylko 3 razy, 2 po paszport i raz na spotkaniu z Maksem Kolonko..... reszta balang była dla "samych swoich....."

Adam dlaczego zakazałeś wstępu na powitanie Pana Prezydenta 28.08.15 .w ambasadzie w Berlinie mnie i innym członkom Klubu Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg.Ale Pan Prezydent najpierw przywitał się z nami tymi przed ambasadą po przyjeździe z Rangsdorfu,zanim poszedł do ambasady.To jest klasa człowieka,rozeznanie,kultura.Gdzie Tobie do Niego!Co myśmy Tobie złego uczynili i co uczyniliśmy złego Twojej koleżance Dorocie?Dlaczego nieodpisujecie na listy,to nawet bulu odpisywał?Pamiętasz jak Ciebie odebrałem z Hauptbahnhof w Berlinie i po ok.0:15 18.09.11.przywiozłem do państwa Gabrysi i Jej męża Bogusia P. i Elżbiety B. w Rangsdorfie,Ty ich wogóle nie znałeć,nawet nie wiedziałeś nic o ich dziadku Janie Baczewskim.Prosiłem ich o nocleg dla Ciebie i mówiłem Gabrysi ,że Pan Bóg ich za to wynagrodzi.Tak się stało,Pan Prezydent był u nich.Dnia 18.09.11 robiliśmy Tobie kampanię w Berlinie,pamiętasz?.A jak już jesteś ministrem to w podziękowaniu zakazałeś wstępu nam do ambasady-ładnie to tak???Anka z Hamburga cynicznie śmiała się i nie tylko ona ,że nas tam nie było.Wiem kto w ambasadzie pracuje,tam nawet sprzątaczka zapewne musiała i musi mieć odpowiednie referencje,zaprosił mnie konsul generalny na 28.02.16.ogłosiłem to facebook.Tyle narazie do reszty jeszcze wrócimy!!!

U pana Kwiatkowskiego taka "wdziecznosc" to norma :) Wygral wybory w USA dzieki Panu Januszowi Sporkowi z Nowego Jorku, a dzis pan posel, sekretarz Prezydenta juz Pana Sporka nie poznaje. Malo tego udaje, ze go w gole nie zna, nie widzi... To, ze Pan Kwiatkowski jest odpowiedzialny za przekazanie listu inrterwencyjnego w/s komisji wyborczych w Brukseli ludziom niepowolanym, przez co osoba, ktora interweniowala dla dobra PiS'u, dla dobra owej lacznosci z Polonia dzis jeszcze ma pogrozki, to takze "osiagniecie" Pana Kwiatkowskiego. Rzec by sie chcialo Panu Prezydentowi - przyjazn przyjaznia, ale powierzenie spraw Polonii Kwiatkowskiemu, to powierzenie jej komus, kto dla wlasnej kariery dobro ludzi poswieci i jedynie tam gdzie ma interes wykazuje zainteresowanie :'( Szkoda naszej Polonii!

Pani redaktor Sabina to koleżanka łysego,a ten ma obecnie "parcie na szkło"!Pali się pod czterema literami nie tylko łysemu,ale i innym za fałszowanie wyborów w ZPwN T.z.(arbitralne wyznaczanie delegatów na WZ,sfałszowanie uchwały Rady Naczelnej z dnia 20.09.2014,antydatowanie)i minister Adam takich polecił do komisji wyborczych w czasie wyborów prezydenckich,parlamentarnych !!!

Takie sobie gadanie pana Adama, ale przez te wszystki lata zdążyliśmy się przyzwyczaić do podobnej narracji...

Prawie pięknie. Ale jak długo jeszcze antypolskie, goebbelsowsko-stalinowskie kanalie, sznep-fuu, itd.,specjaliści od opluwania Polski i Polaków będą urzędować w polskich konsulatach i ambasadach.

Panie Adamie Kwiatkowski , rozumie że to błahy przykład ale to przykład ,dostaję mandaty w Szwecji tylko z powodu że mam Polskie tablice rejestracyjne ! posiadam dowody mojego prześladowania w Szwecji .

P.S.
dotyczy parkowania 24 h dla nie wtajemniczonych w Szwecji obowiązuje przestawianie auta co 24 godzin choć o 30 cm byle nie stało w jednym miejscu .

To są tylko słowa i tylko słowa a nic więcej!!!
Pytam się co się dzieje z powrotem Polaków ze Wschodu????
Do jasnej ciasnej-Wy politycy przestańcie mówić i latać po stacjach radiowych i telewizyjnych, także redakcjach gazetowych/niektóre to nadają się jako papier toaletowy/ a weżcie się do roboty!!!!!Korzystając że jak już piszę to i to napisze że Pani owo mianowana na dwie funkcje w Rządzie pani Premier Beaty Szydło i jeszcze trzecia zapewne będzie funkcja jako Senator- pani Anna Maria Anders zapewne nie ze Wschodu będzie sprowadzała do naszej Ojczyzny repatriantów i ich rodzin tylko jak czuję jak znam i jak przyjęta jest forma teraz!!! ta zakłamana polityka będzie sprowadzać nie ze Wschodu tylko szczególnie z ZACHODU!!!!!Powtarzam z ZACHODU i to myślę że każdy Myślący Samodzielnie Polak się domyśli KOGO??????To tyle i zacznijcie co robić z tym problemem Polacy-Rodacy!!!!!!
Szczęść Wam Boże Polacy-Rodacy-Patrioci!!!!
P.ś. Świat pełen kłamstw,fałszu i obłudy gdzie POZÓR jest tylko CZYSTY!!!!!

To wstyd panie ministrze wspominac tu Polonie Swiata,samozwancza organizacje oparta na agenturze, sam przewodniczacy Scytowski powinien natychmiast podjac rezygnacje i wstydzic sie wystepowac jako reprezentant Polonii Swiata , nawet raz nie zabrali glosu w sprawie Smolenska , to wstyd i hanba dla tych ludzi. Rzecz pierwsza , ambasady i konsulaty musza byc totalnie wymienione, nawey ci mlodzi to narybek postkomunizmu, to powinien byc poczatek budowania nowej silnej Polonii. to saemrane towarzystwo nalezy roawalic z hukiem!!!!!

Proszę najpierw uruchomić numer do policji w Polsce bo z zagranicy nie działa. Skandal.

Żeby nie używac słów niecenzuralnych to leekie ściemnianie i wybieranie z kim się opłaca współpraca.
Poświęciłem "parę" lat życia w PRL, w końcu wyemigrowałem
a na propozycję woluntariatu dla polonii otrzymałem z kancelarii Prezydenta odpowiedź, że cieszą się z zainteresowania i dziękują. W związku z tym ja też dziękuję.
Widocznie nie ten schemat.

Panie Ministrze, przy najbliżej okazji stawiam w NYC kawę, pogadać jest o czym....., jestem "jednym z każdych Polakow...."

sikorski potrzebowal pieniedzy na osmiorniczki,wiec m.in. sprzedal konsulat w Montrealu.Jest teraz pokoj wynajmowany
w muzeum,sluzacy jako niby konsulat,ale nie maja pieczatek.
W pazdzierniku ub.roku musialem jechac do Ottawy 220km
w jedna strone,zeby uzyskac niezbedny podpis z pieczatka.
Tlumacza,ze nie moze byc dwoch pieczatek,a kiedy istnial
ten sprzedany konsulat,pieczatki byly tu na miejscu i tam
w Ottawie.Czyzby nie mieli zaufania do obecnej w Montrealu
pani konsul?W lipcu tego roku,czeka mnie kolejna jazda po
pieczatke,czy to jeszcze Bareja,czy breja?Pisalem o tym juz
dwukrotnie,moze tym razem ktos kompetentny zainteresuje sie
sprawa i sprawdzi moja informacje,choc telefonicznie.
Najlepiej,gdyby sie "pochylil",tylko tak,zeby nie zaryc
nosem.Chcialem byc nowoczesny,a nie zlosliwy,bo teraz
co chwile slysze o pochylaniu,zamiast zajeciu sie tematem.

Najwieksze niebezpieczenstwo grozi osobom urodzonym w polsce gdy zatesknia za krajem urodzenia i powroca z emigracji .Przychylnosc wymiaru sprawiedliwosci do tych co zalozyli spolki z kapitalem zagranicznym i zmagaja sie z terroryzmem kryminalnym w sadach jest niedoceniona .Skoncentruj sie na tej robocie i wyznacz sobie to wyzwanie jako najblizsze plany ,bo jest co do naprawienia .

Prosimy o duza miotle,ktora wymiecie smieci PO z ambasad
i konsulatow.Juz samo to poprawi kontakty Polakow z krajem.

Panie ministrze! Bez zmian personalnych w ambasadach i konsulatach polskich Państwa praca będzie w wielu przypadkach torpedowana lub co najmniej utrudniana. Polska powinna być reprezentowana przez takich ludzi, którzy mają ją w sercu. Wtedy będzie reprezentowana w sposób godny.W związku z balowaniem pana Wałęsy na salonach amerykańskiej ambasady, wiele było na portalach informacji o tej placówce.

dzięki panie Adamie za pamięć wygnany za rządów PO Kassel
Niemcy.

Byc moze wzorem Francji moglibysmy umozliwic Polonii w jej duzych skupiskach glosowac na swoich poslow. Francuzi posiadaja az 11 okregow wyborczych poza granicami kraju (od wiekszych krajow europejskich do Ameryki Polnocnej).
Umozliwienie Polonii w USA czy Wielkiej Brytanii wyboru wlasnych poslow, tak skutecznie blokowane przez poprzedni rzad, pozwoliloby na prawdziwe zcementowanie wiezi z Ojczyzna milionow Polakow na swiecie...

Pamięta??? Tu nie chodzi o pamięć. To może referendum: czy wolimy 7 tyś imigrantów czy repatriantów? Referendum chyba niepotrzebne,bo jego wynik oczywisty. No więc!?
Ciekawe co myślą sobie ci wszyscy Polacy którzy marzą o powrocie do Ojczyzny ale niemoga a słysza że mamy przyjąć 7 tyś muzułmańskich pasorzytów?

Oto następna , bardzo liczna i wciąż narastająca cześć młodych Polaków , PO PO POwypędzanych ze swojej OJCZYZNY , za którą ich przodkowie krew przelewali !
POwyrzucani
z braku planowego pozbawienia ich jakichkolwiek perspektyw , na zasadzie....prędzej , czy póżniej zrobi sie lużniej !
Dla kogo ?! Dla kogo ?!
Wyjechać do tyraniny zmuszeni byli ci , którzy nie mieli tzw, pleców...., tylko ci !
Reszta , czyli znakomita większość siedzi w "ten kraj" , jak pączusie w masełku , odbierając comiesieczne sowite wynagrodzenia niejednokrotnie za pozorowanie pracy , za puszczanie gazów w stołki .
Ich rówieśnikom za granicą nikt absolutnie nie da nawet
1 centymetra dachu nad głową za darmo , ani całej reszty , tak niezbędnej do egzystencji . Za wszystko muszą płacić słono własnym trudem i potem , poniewierką .
To oni zasilają biednych członków swoich rodzin w kraju , bo nie mogą patrzeć na biedę , na niedostatki wypełzajace z każdego kąta ........
Kolejne pokolenie straceńców...

Za wcześnie , za wczesnie już tylko o nich pamiętać !

W ich miejsce wtłoczeni mają być specyficzni , "niezwykle pracowici" , "cywilizowani" i jakże "pomocni" goście
p. Merkel.....No , ile się da ! Jak najwiecej !
O nich to trzeba nam bedzie pamietać codziennie , jak
o przerosniętych oseskach , by zagłuszyć ich żądania i igraszki !
Już nawet początki będą żałosne , bo ci rzekomo zagrożeni ludzie o nic nie proszą , oni z krzykiem biorą !
Jak swoje !
Dziadkowie , babcie , wujkowie !
Do roboty !
"Goście" jadą !

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl