niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
22 czerwca 2017

Prorocze słowa polskiego wieszcza

Dodano: 24.02.2016 [01:57]
Prorocze słowa polskiego wieszcza - niezalezna.pl
foto: Karol Beyer
23 lutego 1859 roku w Paryżu zmarł Zygmunt Krasiński, jeden z „trójki wieszczów” polskich, poeta, dramatopisarz, prozaik, filozof, autor „Nie-Boskiej komedii", „Irydiona”, „Psalmów przyszłości”. 

O władcach Rosji pisał przenikliwie:

„Otóż w dziejach ruskich matką bierną zachowawczość bizantyńska – ojcem zapładniającym łono napad tatarski – a synem spłodzonym, rosnącym, na olbrzyma wyrosłym, rząd moskiewski. Sprzeczne też obojga rodziców znamiona sprzęgł i zlał razem w harmonię potworności. Wyrachowany jak starzec, widzimiśny jak dziecko, namiętnie srogi i chłodno podstępny, układny, chytry przed potężnymi, mściwy, nieubłagany dla słabszych, gwałtownik i kłamca, zdrajca obcym, swoim ujarzmiciel”.


Jego słowa zdają się spełniać i dzisiaj, wręcz z przerażającą dokładnością:

„Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom. Podłość będzie nagradzana orderami lub zaszczytami. Lud ogłupiać będą wódką lub innymi elementami, elity szlifami i stanowiskami, a za głowę tych, co będą stawiać opór, wystawi się watahy, cenę, aby się rozprawić z nimi w stosownej chwili”. 


Pisał te słowa syn Wincentego hrabiego Krasińskiego i Marii z Radziwiłłów. Jego ojcem chrzestnym był sam Napoleon Bonaparte. Jednak Wincenty Krasiński, generał napoleoński, po klęsce cesarza niespodziewanie rozpoczął uległą służbę u cara Rosji. Szykował też syna na swego następcę na dworze carskim, zmuszając go do odcinania się od wszelkich ruchów patriotycznych. Krasiński, podporządkowywał się jego woli, szukając jednocześnie możliwości wyjścia z rodzinnej matni. Po powstaniu listopadowym, w którym Wincenty zakazał mu udziału, wyjechał zagranicę, by uciec spod despotycznych skrzydeł ojca. Zmarł trzy miesiące po nim, w wieku 47 lat.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Zainteresowało mnie, że ojcem chrzestnym Zygmunta Krasińskiego był Napoleon. Zastanawiam sie, jaki z tego ojca "strażnik" i wychowawca chrześcijańskich wartości...

"Przyjdą takie czasy...." i przyszły. Nawet po zmianie kierownictwa w TVP, nieprawdopodobne chamstwo króluje. Nie da się spokojnie oglądać i słuchać niektórych audycji. Wczoraj po dwudziestej w TVP1 był taki harmider jak w podrzędnej knajpie. Nic niemożna było zrozumieć co kto mówi. Prym w tym wiodła, zresztą jak zawsze, szczekaczka ta od Petru z partii, o ironio, zwaną Nowoczesną. Gdzie ta przemądrzała się wychowała ? Na jarmarku ? Kto toto do sejmu wybrał ? Błagam ! Nie wpuszczajcie takich do telewizji by chamstwem nie zarażać młodych ludzi.

Co do wrzaskliwości tej posłanki z Nowoczesnej to racja, kompletnie nie zna wariatka reguł dyskusji, ale co do życzeń, by TVP nie zapraszała lemingów, to nie zgodzę się, bo musi TVP organizować debaty, zderzanie się racji, na tym polega pluralizm poglądów.

to była myszka-agresorka :)

TVP finansowana jest w większości z abonamentu, który płacą ludzie o różnych poglądach politycznych i światopoglądach, więc jest rzeczą naturalną dopuszczanie do wypowiedzi w tej telewizji przedstawicieli tych ludzi. Chociaż nie jestem zwolennikiem PO i .N (kurna, kropka po lewej???)), to jednak czułbym się nieswojo, gdyby przedstawiciele partii zasiadający w sejmie nie mogli się wypowiadać w telewizji publicznej. Wprowadzenie takiego zakazu w państwie demokratycznym byłoby wielką wodą na młyn dla opozycji.

wzorem dla WRZASKLIWEJ byli Mazowiecki, Gieremek i Kuroń.

JK-świetnie ujęte nie dosyć ,że wszyscy wiedzą kto zacz "nowoczesna" to jeszcze ujawnia się publicznie sny nieszczęśników -a kogo to obchodzi co im się śni.Rzeczywiście kto kieruje TVP1 to skandal.

na TVP Info znów to samo. Te same trolle.

Krasinski byl geniuszem literackim ("Nie-Boska Komedia", "Przedswit"). Byl tez romantycznym kochankiem, w dlugim zwiazku z pieknoscia epoki, Delfina Potocka. Przedstawil ich oboje (pod innymi imionami) Slowacki w "Fantazym".

Gdzies czytalem, szkoda, ze sobie tego nie odnotowalem.Czy to nie tworca "Nie-Boskiej komedii"w swoich listach do ekonomow na swoich folwarkach na Ukrainie pisal aby nie zalowali bata na co bardziej buntowniczych chlopow pracujacych na jego wlosciach?

Krolowo Polski, Krolowo aniolow,
Ty, cos na swiecie przebolala tyle,
Gdy Syn Twoj zstapil do ziemskich padolow,
Skroc umeczonej Polsce Twej mak chwile!

Krolowo Polski, Krolowo aniolow,
Roztocz ponad nia tecze Twej opieki,
Odwiaz jej rece od katowskich kolow,
Badz jej aniolem teraz I na wieki!

Krolowo Polski, Krolowo aniolow,
Lilio bez zmazy, Ty gwiazdo poranna,
Mieczem bolesci siedmiokrotnie ranna,
Wiesz, co rozpaczy wrzacy w sercu olow,
Co krzyz i gwozdzie, i rany, i ciernie,
Wiesz, co krwi ziemskiej i lez ziemskich cieki,
I jak konania bol boli niezmiernie ....
Badz nam aniolem teraz i na wieki!

Krolowo Polski, Krolowo aniolow!
Lecz wiesz zarowno, jakim blaskiem plonie
Ukrzyzowany-wniebowziat po zgonie:
Nie daj nas sieciom piekielnym na polow!
Niesmiertelnymi na smierc zbrojna leki,
Wykaz znow smierci na nas, ze jest niczem,
Wskrzes nas, o Pani przed swiata obliczem,
Badz nam aniolem teraz i na wieki!

Krolowo Polski, Krolowo aniolow!
Ten swiat sie rozpadl i rozdziera siebie-
Lecz zadna z jego rozerwanych polow
Juz sie nie modli, o Mario, do Ciebie.
My jedni tylko, palac sie na stosie,
Wciaz slemy modly w Twoj bezmiar daleki-
Poznasz, Krolowo, poddanych po glosie:
Badz nam aniolem teraz i na wieki!
Zygmunt Krasinski

Zagranica,Ok,razem,ale wyjechal za granice.

Włodziu, jeżeli już piszemy po polsku to powinieneś Canada napisać przez K. Powodzenia w tym pięknym kraju.6

Psalmy Przyszłości: Psalm Dobrej Woli
Zygmunt Krasiński

"Wszystko nam dałeś, co dać mogłeś, Panie,
Z skarbu wiecznego miłościwej łaski!
Tysiącoletnie dałeś panowanie,
Ubrane w śnieżne, przechrześciańskie blaski
Nadeuropejskiej cnoty! -Twego Syna
Dałeś nam pierwszym w świeckie wpoić dzieje -
Z Polski - ojczyzna w przeszłości jedyna,
Co z piersi miłość, a nie rozbój, sieje;
Co mieczem - tylko świat ewanieliczy,
Gardzi grabieżą - nie garnie zdobyczy -
Spaja się z braćmi - a dumnych roztrąca,
Lecz i tych jeszcze w jawnym świetle słońca!
Teraz gdy rozgrzmiał się już sąd Twój w niebie.
Ponad lat zbiegłych dwoma tysiącami,
Daj nam, o Panie, świętymi czynami
Śród sądu tego samych wskrzesić siebie!"

"Polsko moja! Polsko święta!
Nad zwycięstwa stoisz progiem;
Kres to męki twój ostatni!
Niechaj tylko uwydatni,
Żeś wszechzłego wiecznym wrogiem!
Potem prysną śmierci pęta
I ty będziesz wniebowzięta,
Bo aż w śmierci byłaś z Bogiem!"
Z.K.

Krasiński - ulubiony poeta Papieża JP II

"carisma"(01:32) Dziekuje za przypomnienie jego poezji.
Pozdrawiam!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl