Prezydent: W sprawie TK jest pat

Kancelaria Prezydenta/twitter.com

O kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego i polityce obronnej państwa polskiego mówił dziś w wywiadzie udzielonym portalowi WirtualnePolska.pl prezydent RP Andrzej Duda.

Wyraził on szczere zdziwienie zachowaniem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który wpuścił do budynku Trybunału pięciu sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta, wypłaca im pensję, a nie dopuszcza do orzekania.

Gdybym dzisiaj posłuchał tych, którzy chcą, abym zaprzysiągł trzech sędziów (wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji - red.), to złamałbym prawo.

- powiedział Andrzej Duda. 

Mamy pat. To jest pewnym sensie pat konstytucyjny, bo to prezes (Andrzej Rzepliński - red.) nie chce uznać pewnych faktów prawnych. Dziś mamy 15 sędziów TK

- dodał.

Dziennikarze prowadzący wywiad zapytali Andrzeja Dudę o to, czy gdyby podczas debaty ktoś postawił przy nim proporczyk PiS, to czy - podobnie jak Bronisław Komorowski z proporczykiem PO - odstawiłby go.

Postawiłbym proporczyk. Powiedziałbym: podpisuję się pod programem tej partii

- odparł Andrzej Duda.

Prosił także, aby z jego obietnic wyborczych rozliczać go pod koniec, a nie na początku kadencji.

Prezydent mówił także o polityce obronnej państwa i staraniach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Nie uważam, że Polska jest dziś zagrożona, ale patrzę perspektywicznie. Rosja prowadzi politykę imperialną.

- powiedział.

To, czy to będą stałe bazy – w znaczeniu, że będą w nich stale stacjonowali ci sami żołnierze - czy będzie to obecność rotacyjna - to nie ma dla mnie większego znaczenia. Ważne, żeby żołnierze tu byli. Bo to oni zniechęcają do ataku

- dodał.

Źródło: wp.pl,twitter.com,300polityka.pl,niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

List papieża na 600-lecia prymasostwa w Polsce

Katedra gnieźnieńska / By Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19079830

Ojciec Święty napisał list do kard. Vincenta Nicholsa, którego już wcześniej mianował swym specjalnym wysłannikiem do Gniezna na uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce. Odbędą się one 29 kwietnia.

- Pragnę – pisze Papież - przy tej okazji przypomnieć św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który pełen prawdziwie apostolskiego ducha, niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił

Franciszek przypomina, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas Soboru w Konstancji. Prymasa Anglii i Walii prosi, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu umiłowanemu narodowi polskiemu. Poleca mu także, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła, że mają się radować, bo choć teraz muszą jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak, kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy.

Misję kard. Nicholsa w Polsce Franciszek zawierza wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, św. Jana Pawła II i wszystkich świętych i błogosławionych, którzy słowem i czynem świadczyli o Chrystusie Odkupicielu.

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl