Prezydent: W sprawie TK jest pat

Kancelaria Prezydenta/twitter.com

O kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego i polityce obronnej państwa polskiego mówił dziś w wywiadzie udzielonym portalowi WirtualnePolska.pl prezydent RP Andrzej Duda.

Wyraził on szczere zdziwienie zachowaniem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który wpuścił do budynku Trybunału pięciu sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta, wypłaca im pensję, a nie dopuszcza do orzekania.

Gdybym dzisiaj posłuchał tych, którzy chcą, abym zaprzysiągł trzech sędziów (wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji - red.), to złamałbym prawo.

- powiedział Andrzej Duda. 

Mamy pat. To jest pewnym sensie pat konstytucyjny, bo to prezes (Andrzej Rzepliński - red.) nie chce uznać pewnych faktów prawnych. Dziś mamy 15 sędziów TK

- dodał.

Dziennikarze prowadzący wywiad zapytali Andrzeja Dudę o to, czy gdyby podczas debaty ktoś postawił przy nim proporczyk PiS, to czy - podobnie jak Bronisław Komorowski z proporczykiem PO - odstawiłby go.

Postawiłbym proporczyk. Powiedziałbym: podpisuję się pod programem tej partii

- odparł Andrzej Duda.

Prosił także, aby z jego obietnic wyborczych rozliczać go pod koniec, a nie na początku kadencji.

Prezydent mówił także o polityce obronnej państwa i staraniach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Nie uważam, że Polska jest dziś zagrożona, ale patrzę perspektywicznie. Rosja prowadzi politykę imperialną.

- powiedział.

To, czy to będą stałe bazy – w znaczeniu, że będą w nich stale stacjonowali ci sami żołnierze - czy będzie to obecność rotacyjna - to nie ma dla mnie większego znaczenia. Ważne, żeby żołnierze tu byli. Bo to oni zniechęcają do ataku

- dodał.

Źródło: wp.pl,twitter.com,300polityka.pl,niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Szef American Jewish Committee o antypolskim filmie: Jest błędny. To dolewanie oliwy do ognia

/ pixabay.com/CC0/RJA1988

David Harris, dyrektor generalny American Jewish Committee – organizacji zajmującej się obroną Żydów poza granicami USA - ostro skrytykował skandaliczne wideo o "polskim Holokauście" opublikowane na YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów.

- Przedstawiliśmy wystarczająco jasno przyczyny, dla których sprzeciwiamy się nowej legislacji

 - powiedział Harris, odnosząc się do nowelizacji polskiej ustawy o IPN.

- To powiedziawszy, uważam, że klip wideo, który właśnie obejrzałem, daje powody do zmartwień i jest błędny. Jakiekolwiek intencje przyświecały jego twórcom, jedyne, co wnosi to wideo, to pogorszenie i tak złej sytuacji poprzez generalizujące i niestosowne oskarżanie Polski o prowadzenie "Holokaustu" wobec ludności żydowskiej w czasie wojny i wezwanie Stanów Zjednoczonych do zerwania stosunków z tym krajem Europy Środkowej i naszym sojusznikiem w NATO

 - powiedział David Harris.

- Stawiajmy jasno sprawy i zachowajmy trzeźwość myślenia

 - zaapelował Harris, który sam jest dzieckiem ocalałych z Szoah.

- Był Holokaust, który został wymyślony, zorganizowany od strony operacyjnej i który był prowadzony przez nazistowskie Niemcy. To właśnie Trzecia Rzesza sformułowała plany odnośnie "ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej. Nic z tych rzeczy nie jest oczywiste w klipie wideo, o którym mowa. Tak, bez wątpienia, byli tacy Europejczycy, w tym – także Polacy, którzy powodowani różnymi pobudkami, począwszy od nienawiści do Żydów po oportunizm czy pazerność popełniali przestępstwa wobec ludności żydowskiej. Ale byli też jeszcze inni, którzy starali się ratować Żydów i ostrzec świat o realizowanym przez nazistów planie zagłady

 - zaznaczył w swej wypowiedzi Harris.

Dodał też, że wideo opublikowane na youtube jest jednostronne – w przeciwieństwie do historii, która - jak zaznaczył Harris - "zawsze jest złożona i wielopłaszczyznowa".

Klip o polskim Holokauście "jest dolewaniem oliwy do niebezpiecznego ognia, co powinno być ostatnią rzeczą, na jaką powinni pozwalać sobie ludzie zaangażowani w poszukiwanie wyjścia z obecnej sytuacji i patrzący w przyszłość" - wskazał.

W swym oświadczeniu dyrektor generalny AJC przypomniał, że American Jewish Committee otworzył przed rokiem swe biuro w Warszawie w dowód uznania dla roli Polski w umacnianiu kontaktów i budowie większego zrozumienia między narodami Europy Środkowej, Stanami Zjednoczonymi i ludnością żydowską, jaką Polska odgrywa od lat 80. Na jego czele stoi Agnieszka Markiewicz, dyrektor ACJ na kraje Europy Środkowej.

American Jewish Committee (ACJ) został założony w 1906 roku w reakcji na pogromy Żydów w Rosji. Stawia sobie za cele wspieranie i obronę Żydów poza USA. Działa także na rzecz pogłębienia stosunków między amerykańskimi wspólnotami żydowskimi a Izraelem. Główna siedziba ACJ znajduje się w Nowym Jorku.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl