​Prezydent do harcerzy: Zawsze staliście na straży ojczyzny

twitter.com/prezydentpl

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość objęcia honorowego protektoratu nad polskim ruchami harcerskimi przez Andrzeja Dudę. – Harcerze zawsze stali na straży ojczyzny i nigdy nie bali się stanąć w jej obronie – podkreślił prezydent.

Ta chwila jest ważna nie tylko dla Rzeczypospolitej Polskiej, jako kontynuacja tradycji. Harcerstwo walczyło o Polskę, która jest niepodległa, wolna i suwerenna. Dziękuję za możliwość objęcia protektoratu. Protektorat prezydenta nad harcerstwem jest również symbolem jedności, a harcerzem jest się do końca życia – mówił prezydent.


fot. twitter.com/prezydentpl

Harcerze zawsze stali na straży ojczyzny i nigdy nie bali się stanąć w jej obronie. To jedna z jego największych wartości – dodał Andrzej Duda.

Harcerstwo to jedna z najpiękniejszych rzeczy, która przydarzyła mi się w młodości. Niech ten ogień będzie symbolem latarni wskazującej ciepło i przyjazne miejsce – powiedział prezydent, odnosząc się do płonącej watry. – Pamiętajcie, że w Pałacu Prezydenckim jest ten, który jest wam przyjazny i pomoże we wszelkich sprawach. Czas zawsze się znajdzie – zapewnił na zakończenie Andrzej Duda.


fot. twitter.com/prezydentpl

W niedzielę meldunek o gotowości do przyjęcia honorowego protektoratu Prezydenta RP złożyli: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami kraju, Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, Harcerstwo Polskie na Ukrainie, RZH na Białorusi, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”, Skauci Europy Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” oraz Federacja Skautingu Europejskiego.


fot. twitter.com/prezydentpl
Źródło: prezydent.pl,niezalezna.pl,telewizjarepublika.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym z podpisem prezydenta

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Zmiany w przepisach dotyczących skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych przewiduje nowelizacja ustaw o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Uchwalona przez Sejm 10 maja i przyjęta przez Senat 16 maja nowelizacja - której projekt zgłosili posłowie PiS - przewiduje m.in., że skarga nadzwyczajna do SN na prawomocne wyroki polskich sądów, które uprawomocniły się przed jej wejściem w życie, będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obecnie złożyć może ją - także w odniesieniu do wyroków uprawomocnionych przed wprowadzeniem nowych przepisów - osiem podmiotów m.in. RPO, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Finansowy i prezes UOKiK.

Do zbioru przesłanek uzasadniających złożenie skargi nadzwyczajnej, dodano "wstępny warunek". Jak pisano w uzasadnieniu, "w myśl zmienionego przepisu, skargę nadzwyczajną będzie można wnieść niezależnie od zaistnienia bardziej szczegółowych przesłanek (...) tylko wtedy, gdy będzie to absolutnie niezbędne z punktu widzenia zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej".

Nowela wprowadza też zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych dotyczące mianowania asesorów sądowych. Zgodnie z ustawą, miałby dokonywać tego nie - jak obecnie - minister sprawiedliwości, lecz prezydent. Zgodnie z nowelizacją, Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła wyrazić sprzeciw wobec kandydata na stanowisko asesorskie na etapie procedury poprzedzającej mianowanie asesora sądowego przez prezydenta.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl