Prezydent Litwy: jest porozumienie z Wielką Brytanią. "Dramat zakończony"

Harry Metcalfe; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Dalia Grybauskaitė, litewska przywódczyni, poinformowała na Twitterze: "Jest porozumienie w sprawie warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Dramat zakończony". Doniesienia te potwierdził już przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jest już jednomyślne poparcie dla porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - ogłosił Tusk na Twitterze. Według projektu Brytyjczycy będą mogli ograniczać zasiłki dla imigrantów z Unii przez okres 7 lat.

David Cameron, brytyjski premier, poinformował:

Wynegocjowałem umowę przyznającą Wielkiej Brytanii specjalny status w Unii Europejskiej. Będę ją jutro rekomendował rządowi. Wkrótce konferencja prasowa.


Beata Szydło, premier Polski, tak skomentowała koniec negocjacji:

Dzisiejsze porozumienie to dobra wiadomość dla Europy. Zadbaliśmy o interesy Polaków korzystających ze świadczeń socjalnych w państwach Unii Europejskiej.


Wcześniej źródła w Brukseli potwierdzały nieoficjalnie słowa Grybauskaitė, że propozycja kompromisu, a raczej finalnego porozumienia z Wielką Brytanią została przekazana przywódcom. Euroentuzjaści mogą więc odetchnąć z ulgą.

Wszystkie punkty porozumienia przyjęto bez żadnych zastrzeżeń lub dodatkowych uwag, co oznacza koniec negocjacji.

To ważny, lecz dopiero pierwszy krok do zażegnania groźby Brexitu, czyli wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Możliwy przełomowy szczyt USA - Korea Płn. - Korea Płd.

/ Gage Skidmore; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

"Prezydent Korei Południowej Mun Dze In powiedział, że możliwy jest trójstronny szczyt z Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi" – poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Przeprowadzenie szczytu z udziałem Korei Północnej i USA po spotkaniu obu Korei jest samo w sobie historycznym wydarzeniem. W zależności od ich wyniku (rozmów) może doprowadzić do trójstronnego szczytu z udziałem Korei Południowej, Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych – poinformował Mun.

Zdaniem Muna zaplanowane spotkania powinny mieć na celu "całkowite zakończenie" kwestii nuklearnych i pokojowych na Półwyspie Koreańskim.

Na prośbę północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una w kwietniu ma się on spotkać z prezydentem Munem w Panmundżomie, w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw, a w maju odbędzie rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W 2017 roku Korea Płn. przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada ubiegłego roku reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl