niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
23 czerwca 2017

Tak zakończyło się Powstanie Wielkopolskie

Dodano: 16.02.2016 [23:47]
Tak zakończyło się Powstanie Wielkopolskie - niezalezna.pl
foto: wikipedia.org
16 lutego 1919 r. w Trewirze zawarto rozejm pomiędzy Ententą i Republiką Weimarską, który kończył Powstanie Wielkopolskie. Mimo przegranej w I wojnie światowej Niemcy nie byli w stanie odpuścić sobie ziem Wielkopolski, a część ich oficerów mówiła wprost o podboju całej zachodniej Polski.

„W obecnej chwili Niemcy zachowują janusowe, podwójne oblicze: na zachodzie mówią o pokoju, a na wschodzie przygotowują wojnę. Wojsko na froncie zachodnim uznaje swoją porażkę, ale oddziały, które są skoncentrowane na froncie wschodnim, marzą jeszcze o podbojach; zdają sobie doskonale sprawę z tego, co utraciły na zachodzie, ale chcą utrzymać – jeśli to możliwe – pójść dalej na wschód, aby zabezpieczyć sobie penetrację Rosji” – mówił Roman Dmowski.

Planowano ofensywę przeciwko II Rzeczypospolitej o kryptonimie „Wiosenne słońce”. Polski wywiad szybko zawiadomił o tym Ententę i Marszałek Ferdynand Foch postawił ultimatum: albo Niemcy porzucą projekt ataku albo o warunkach pokoju z Ententą i Polską będą następnym razem rozmawiać, kiedy wojska marszałka dotrą do Berlina. Republika Weimarska wolała nie ryzykować bezpośredniego starcia z silną armią francuską, więc zgodzono się na rozejm.

„Niemcy muszą niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskim i we wszystkich innych okręgach” – brzmiał jeden z jego punktów.

W 1921 r. Piłsudski symbolicznie uhonorował Focha, przypinając mu zdjęty z własnego munduru własny krzyż Virtuti Militari. Dwa lata później Francuz został drugim, po Józefie Piłsudskim, marszałkiem Polski.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Artykuł ciekawy, bardzo dobrze, że się pojawił, jest jednak spore nagięcie faktów...

Operacja "wiosenna" była planowana już po powstaniu wielkopolskim. Była bezpośrednim rezultatem przeciągających się negocjacji (a raczej dzielenia trupa Cesarstwa) w Wersalu. Zakładano właśnie walkę na Wschodzie i odzyskanie Wielkopolski (z niemieckiego punktu widzenia - Provinz Posen) przy stacjonarnym oporze na Zachodzie. Drugi raz plan podniesiono w czerwcu 1919, w rezultacie kryzysu związanego z podpisaniem Traktatu Wersalskiego. Mobilizowano nawet i przerzucano związki kawalerii w Prusach Wschodnich. I tu i tu plany rozbiły się o to samo - Niemcy miały wystarczająco sił, by pokonać Polskę, ale spowodowałoby to wojnę z Ententą, a na to szans nie było.

Powstanie Wielkopolskie, jak chyba żadne inne polskie powstanie narodowe, osiągnęło wszystkie cele wojskowe i polityczne. Paradoks naszej polityki historycznej polega na tym, że najbardziej świętujemy przegrane zrywy.

Polecam zwiedzanie malego muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie ,kolo Poznania.Zalozonego przez Panstwa Anne i Jozefa Grajkow,fantastyczni ludzie,piekni POLACY!,na dodatek powiem,ze nie sa historykami a emerytowanymi wykladowcami matematyki.W zbiorach sa materialy archiwalne gen.Dowbor-Musnickiego,ktorego corka(pilotka)zostala zamordowana w Katyniu.Fantastyczny przyklad umilowania Ojczyzny!

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!!
CHWAŁA BOHATEROM !!!!!

Oprócz Powstania Wielkopolskiego, uważanego błędnie za jedyne zwycięskie było jeszcze III powstanie śląskie (maj-lipiec 1921r.) także zwycięskie, gdyby nie to powstanie to w plebiscycie odnośnie Górnego Śląska mogło być różnie, a tak część znalazła się w granicach Polski.
Część i chwała bohaterom walczącym za Polskę.

Bohaterom walczacym o POLSKE ... wieczna czesc & chwala !!!!

ENDE

Polskie władze współczesnej Zielonej Góry honorują Powstańców Wielkopolskich odznaczonych wieloma medalami między innymi likwidując ich groby krzyżami Virtuti Militari likwidując ich groby za to zachowują groby zasłużonych działaczy komunistycznych nie tylko z UB i MO.

A coś taki zdziwiony "jak kocur z LWP" ??? Przecie wybrali sobie resortowego Kubickiego z dziada - pradziada z PO-chodzenia komuchowskiego, no to teraz mają !!!!!!!

Skwierzyna, Miedzyrzecz i Wschowa to prastare ziemie wielkopolskie. Niestety w dniu dziejszym nic nie pozostało w tych miejscowościach z Wielkpolski.

To jest chyba jedyne Powstanie jakie zakończyło się zwycięstwem.

byly cztery zwycieskie powstania:
"Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski." https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Nie jedyne, było jeszcze III powstanie śląskie (maj-lipiec 1921r.) także zwycięskie, gdyby nie to powstanie to w plebiscycie odnośnie Górnego Śląska mogło być różnie, a tak część znalazła się w granicach Polski.

Wszystkie były zwycięskie bo gdyby ich nie było nie byłoby Polski.

Powstańcy Wielkopolscy dysponowali w lutym 1919 roku prawie 150,000 doskonale uzbrojonych i wyszkolonych żołnierzy. Niemcy nie byli w stanie wykonać uderzenia strategicznego na Wielkopolskę. A ze Zbąszynia do Berlina jest mniej niż 100km. I szkoda, że nie wykonano tego uderzenia. Nie mielibyśmy dzisiaj problemu z muzułmańską dziczą szykującą się do nowego Drang Nach Osten.
Ta wielkopolska armia odegrała ogromną rolę w wojnie polsko-sowieckiej rok później. Nie zapominajmy o tym!

Przepraszam, ale co to za bzdura... Z całym szacunkiem dla Wielkopolan, dowodzonych przez Dowbora-Muśnickiego, postać darzoną przeze mnie naprawdę wielką sympatią notabene, to jednak nawet to, co pozostało z armii Cesarstwa wystarczyło na taką przygraniczną awanturę. Kolega zsumuje siły Tymczasowej Reichswehry, Freikorpsów, Grenzschutzu i doda do tego bazę mobilizacyjną w postaci weteranów. Rzecz w tym, że w przeciwieństwie do innych powstań to wielkopolskie nie tylko wybuchło we właściwym czasie - ale i we właściwym czasie się zakończyło. Wtedy, gdy zdobyto w zasadzie to, co można było zdobyć, a dalsze walki mogły wykończyć Wielkopolan. I chwała za to decydentom.

Tak zakończyło się zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, w którym uczestniczył mój stryj.Chwała wielkopolskim bohaterom, którzy pokazali, jak zwyciężać mamy. Praca od podstaw czeka nas również dzisiaj. Wspomagajmy nasz rząd, siebie wzajemnie i wszystkich ludzi dobrej woli.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl