niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Akcja "Adolphus" - 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych w Dębowcu

Dodano: 15.02.2016 [09:02]
Akcja "Adolphus" - 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych w Dębowcu - niezalezna.pl
foto: Muzeum Wojska Polskiego/folder "Wojska aeromobilne i jednostki specjalne WP 1918-2006"
Dzisiaj mija 75 lat od pierwszego zrzutu Cichociemnych, który miał miejsce w Dębowcu (obecnie województwo śląskie). W uroczystościach, które odbyły się 13 lutego przy dębowieckim obelisku, wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a prezydent RP Andrzej Duda przesłał list, w którym napisał m.in.: „(…) Dzisiejsza uroczystość jest poświęcona tym spośród nich, którzy zasłużyli na miano elity Cichociemnych. (…) Zrzut, który miał miejsce w Dębowcu zainicjował szereg operacji, w ramach których na terytorium Polski wylądowało 316 Cichociemnych. Zasłynęli swoim żołnierskim kunsztem i zaangażowaniem w licznych akcjach bojowych i wywiadowczych, a także jako instruktorzy wojskowi (...)”. 

75 lat temu, w nocy z 15 na 16 lutego, mieszkańców niewielkiego Dębowca obudził warkot samolotu. Wyrwani nagle ze snu, byli przekonani, że zaraz rozpocznie się bombardowanie. Jednak nic takiego się nie stało, a samolot wkrótce odleciał. Na ciemnym niebie zajaśniały białe czasze spadochronów i Cichociemni – Józef Zabielski ps. Żbik, mjr Stanisław Krzymowski ps. Kostka i kurier polityczny Czesław Raczkowski ps. Włodek – wylądowali.

Była to pierwsza, eksperymentalna akcja nazwana nomen omen Adolphus, która miała sprawdzić, czy jest możliwe przeprowadzenie zrzutu ludzi i zaopatrzenia na tereny okupowane przez Niemców. Skoczków pożegnał na lotnisku w Newmarket gen. Władysław Sikorski, który życząc im powodzenia, powiedział:


„Idziecie jako straż przednia do kraju. Macie udowodnić, że łączność z Polską jest w naszych warunkach możliwa”.


Cel zrzutu wyznaczono we Włoszczowie pod Kielcami, jednak po minięciu Cieszyna, a więc wciąż na terenach ówczesnej III Rzeszy, angielski dowódca z Eskadry do Zadań Specjalnych RAF z przerażeniem stwierdził, że zaczyna brakować paliwa. I tak, dzięki jego decyzji o wcześniejszym zrzucie, Dębowiec przeszedł do historii. W 1991 r. staraniem XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy odsłonięto w centrum miejscowości obelisk upamiętniający tamto wydarzenie. To właśnie przy nim zebrały się w tym roku rodziny Cichociemnych, kombatanci, harcerze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, aby oddać hołd tym, którzy wylądowali w Dębowcu jako „straż przednia”.

Słowa prezydenta uzupełniło wystąpienie ministra Macierewicza, w którym przypominał o nieustającym obowiązku, także i w czasach współczesnych, przekazywania wartości patriotycznych przez żołnierzy sił specjalnych oraz o walce, jaką musieli stoczyć Cichociemni z drugim okupantem:


„Ale przecież trzeba pamiętać także o tych, którzy walki nigdy nie zaprzestali. O tych, którzy po latach okupacji hitlerowskiej musieli się zmierzyć i skutecznie się zmierzyli z okupacją sowiecką. Z okupacją sowiecką, która o tyle była trudniejsza, że często w tył głowy strzelał żołnierz ubrany w mundur przypominający mundur polski. Co najmniej dziesięciu z nich, z tych 316, którzy wylądowali na polskiej ziemi, zostało zamordowanych przez sowieckich okupantów. Wśród nich Komendant Główny Armii Krajowej Niedźwiadek Leopold Okulicki”.


Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod obeliskiem.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jednym z nich był major Adam Trybus -"GAJ", żołnierz AK, cichociemny, żołnierz wyklęty, męczennik ubeckiej bandy, wielki patriota, aresztowany w czasie stanu wojennego w stanie ciężkiej choroby, ale i nauczyciel humanista. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pośmiertnie odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, wcześniej wieloma odznaczeniami wojennymi. W Piotrkowie Trybunalskim są 2 ronda obok siebie: Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i majora Adama Trybusa - Gaja. Cześć jego pamięci!

czyj interes reprezentowali legendarni cichociemni? Mieli na polecenie Churchilla zapalać Polskę na zapleczu niemieckim, bynajmniej nie w interesie Polski tylko zwycięstwa koalicji z Teheranu/Jałty

Ta formacja podlegała tylko rządowi RP i wykonywali zadania dywersyjne, szkoleniowe, oraz wywiadowcze i kurierskie. Elita spośród elit. Dla Jałty pracowała bierutowska bezpieka i stalinowskie spec-służby.

Czesc i Chwala Polskim Bohaterom!!! Najmezniejszym z Meznych!!! Wygnanie i Przesladowania Zdrajcom i Zlodziejom!!!

Dębowiec, gmina w powiecie Cieszyński, województwo śląskie

Tak, jak Powstańcy Styczniowi walczyli o to, by Polska była wolna (i bedzie!):

http://www.polskacanada.com/ja...

Uczyc o tych wydarzeniach w szkolach puki jeszcze nie jest za pozno i mozna uczyc polskie dzieci prawdziwej historii Polski. Odwieczni wrogowie szykuja sie do nastepnej wrogiej napasci i coraz mniej staraja sie to ukryc. Czescia sily Narodu jest pelna swiadomosc i wiedza historyczna.

Puki, puki.... Þóki nie jest za późno radziłbym zacząć naukę od ortografii.

Od czasów pierwszej książki o nich są moimi idolami.

Niemcy z Rosją mają pomysł na reformę UE - w jej wyniku Polska zostanie okrojona do 40 proc. swojego terytorium - poza tym - o planach na powstanie Wielkiego Kalifatu w Europie - spotkanie z prof. Marczakiem i Kornelem Morawieckim

http://pomniksmolensk.pl/news....

słucham

absolutnie ważne sprawy, to co mówi prof. Marczak każdy powinien posłuchać.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl