niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
23 czerwca 2017

Szef MON: Wspominając Cichociemnych, pamiętajmy i o tych, którzy polegli pod Smoleńskiem

Dodano: 14.02.2016 [09:47]
Szef MON: Wspominając Cichociemnych, pamiętajmy i o tych, którzy polegli pod Smoleńskiem - niezalezna.pl
foto: mjr Robert Siemaszko/mon.gov.pl
– Gdy dzisiaj patrzę na żołnierzy sił specjalnych (…) to myślę nie tylko o waszym wspaniałym wyszkoleniu bojowym, ale także o obowiązku jaki na was spada. Obowiązku przekazywania najwyższych wartości patriotycznych – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających pierwszy zrzut Cichociemnych w Dębowcu.

Uroczystości rozpoczęły się przed kamieniem upamiętniającym wydarzenie. Rodziny cichociemnych reprezentowali Marta Święcicka (przewodnicząca gliwickiego Klubu „Gazety Polskiej”), córka Antoniego Żychiewicza „Przerwy” i Janusz Zabielski ze Szwecji, syn Józefa Zabielskiego „Żbika”. Wśród zaproszonych był m.in. dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut, dowódcy jednostek wojskowych, harcerze oraz kombatanci.

Podczas uroczystości odczytano  list od prezydenta Andrzeja Dudy.

II wojna światowa i okupacja Rzeczypospolitej to czas, kiedy nasz naród oraz byt państwa polskiego znalazły się w obliczu śmiertelnego zagrożenia. A jednak to właśnie wtedy, w skrajnie trudnych warunkach żołnierze i funkcjonariusze formacji zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego zapisali jedne z najchwalebniejszych kart w historii polskiego oręża, wykazali się niezwykłą odwagą i dyscypliną. Uroczystość jest poświęcona tym spośród nich, którzy zasłużyli na miano elity Cichociemnych. (…) Zrzut, który miał miejsce w Dębowcu zainicjował szereg operacji, w ramach których na terytorium Polski wylądowało 316 Cichociemnych. Zasłynęli swoim żołnierskim kunsztem i zaangażowaniem w licznych akcjach bojowych i wywiadowczych, a także jako instruktorzy wojskowi (...)

– napisał w liście do uczestników uroczystości Andrzej Duda. Prezydent  przekazał  szczególne podziękowania dla kpt. Aleksandra Tarnawskiego: „Panie kapitanie, proszę przyjąć wyrazy głębokiego  szacunku i z serca płynące wyrazy wdzięczności za pańską ofiarną służbę”.


fot. mjr Robert Siemaszko/mon.gov.pl

W czasie uroczystości głos zabrał Antoni Macierewicz, szef MON.

Przed chwilą odegrano „Hymn Cichociemnych”. Jego słowa są jednym z najbardziej poruszających wezwań dla każdego Polaka, które powtarzaliśmy przez dziesiątki lat. „O Boże skrusz ten miecz, co siekł nasz kraj. Do wolnej Polski nam powrócić daj. By stał się źródłem naszej siły, nasz dom, nasz kraj”. Ta pieśń oddaje marzenia, myśli, dążenia tych, którzy się nigdy nie poddali, tych, którzy z bronią wyszli z Polski by dalej walczyć o niepodległość. Tych, którzy potem do niej wracali różnymi drogami. Ale tak jak ci, których dzisiaj wspominamy – pierwszych Cichociemnych – tych, którzy wraz z bronią uzyskaną na Zachodzie skakali na spadochronach, by współtworzyć opór w ojczyźnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. (…) Ale przecież trzeba pamiętać także o tych, którzy walki nigdy nie zaprzestali. O tych, którzy po latach okupacji hitlerowskiej musieli się zmierzyć i skutecznie się zmierzyli z okupacją sowiecką. Z okupacją sowiecką, która o tyle była trudniejsza, że często w tył głowy strzelał żołnierz ubrany w mundur przypominający mundur polski. Co najmniej dziesięciu z nich, z tych 316, którzy wylądowali na polskiej ziemi, zostało zamordowanych przez sowieckich okupantów. Wśród nich Komendant Główny Armii Krajowej „Niedźwiadek” Leopold Okulicki

– mówił minister.

Gdy dzisiaj patrzę na żołnierzy sił specjalnych, tych, którzy przyjęli zaszczytne miano „Cichociemnych”, tych, do których przecież odnosi się także uchwała Sejmu RP czyniąca z roku 2016 rok Cichociemnych, to myślę nie tylko o waszym wspaniałym wyszkoleniu bojowym, nie tylko o tym, co już zrobiliście, ale także o obowiązku jaki na was spada. Obowiązku bojowym, ale także obowiązku przekazywania najwyższych wartości patriotycznych, bo przyjęliście na siebie imię z imion w Polsce najwspanialszych, imię bohaterów, imię tych, którzy nigdy się nie poddali nie tylko w boju. Nigdy nie zrezygnowali z przekazywania tradycji niepodległościowych. Ona nie w mundurze tylko się zawiera, ona nie w umiejętnościach bojowych tylko się zawiera, ona się zawiera przede wszystkim w duchu walki o niepodległość i w duchu przeciwstawienia się każdej trudności jaka na drodze do niepodległości się piętrzy. Bez względu na to czy działo się to lat 75 temu, 50, 15, czy teraz. A mówię to, bo wspominając bohaterstwo tych, którzy tu wylądowali, musimy przypomnieć bohaterstwo tych, którzy polegli w ciągu późniejszych lat walki o niepodległość, także tych, którzy polegli pod Smoleńskiem. Bo oni też nieśli w sobie przekaz niepodległości RP i ich pamięć jest kontynuacją pamięci tych, którzy wtedy w nocy niemieckiej okupacji zdecydowali się na to, by orężem walczyć o niepodległość

– podkreślał minister obrony narodowej.


fot. mjr Robert Siemaszko/mon.gov.pl

Myślę także o tym, ze względu na imię pana płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wierzę głęboko, że rychło generała, który jest dobrym symbolem żołnierza polskiego, który się nigdy nie poddał i w najgorszych warunkach umiał wykorzystać swoją wiedzę, ale także swoją odwagę do przeciwstawienia się sowieckiemu zaborcy i ratowania ojczyzny w najgorszych sytuacjach. Ten przekaz wyrasta z tamtej nocy, z 15 na 16 lutego 1941 roku. To przekaz polskiego, żołnierskiego ducha, który się nigdy nie poddaje, który jest nieulękły, który trwa w was, ale i w całym narodzie polskim. I trwać będzie, bo jesteśmy to winni naszym przodkom, ale przede wszystkim jesteśmy to winni narodowi polskiemu, bo jego obrona jest naszym głównym zadaniem, jego pomyślność jest naszym przede wszystkim obowiązkiem, jego przyszłość jest naszą nadzieją

– zaznaczył Antoni Macierewicz.

Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców przed kamieniem – pomnikiem upamiętniającym pierwszy zrzut Cichociemnych.


mjr Robert Siemaszko/mon.gov.pl

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim miało miejsce pierwsze lądowanie Cichociemnych w kraju, które było jednocześnie pierwszym zrzutem spadochroniarzy do okupowanej Europy. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych byli desantowani do Polski w celu prowadzenia nieregularnej walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia w kraju polskiego ruchu oporu.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pod tym pomnikiem byłem wiele razy. W zeszłym roku w sierpniu byłem w Dębowcu z żoną. Pokazałem jej to niezwykłe, choć skromne, miejsce upamiętniające Cichociemnych. Sam Dębowiec jest coraz ładniejszą wioską. Odpoczywaliśmy przy tężni solankowej tuż za pomnikiem. Zachęcam do zwiedzenia tego miejsca. Po drodze z Dębowca do Iskrzyczyna jest też miejsce upamiętniające marsz śmierci jeńców obozu koncentracyjnego. Prowadzi do niego alejka do brzegu lasu. Łatwo jednak można je przeoczyć. Dlatego trzeba powoli jechać samochodem.

POLEGLI? PO-LE-GLI??? Czyli tam jakas bitwa byla w ktorej oni wszyscy walczyli? No to jak juz wiadomo CO sie stalo to po jakiego chooya ta nowa komisja? Tylko zeby dac zatrudnienie i ciezki szmal kulezkom i saluzonym dla PIS?? Jak tak mozna postepowac, pytam sie?

Jak czytam taki tekst to się zastanawiam skąd się takie bałwany biorą ?!

niestety ale w samolocie każdy może zginąć, pod Smoleńskiem nie było poświęcenia ani bohaterstwa, porównywanie ich z cichociemnymi jest dla mnie nie na miejscu

Ladna uroczystosc. Piekne przemowienie. Tylko te polowe kubraczki nie pasuja. Chlopcom trzeba skroic jakies ladniejsze mundurki noszone w czasie swiat.

"... wspominając bohaterstwo ... tych, którzy polegli pod Smoleńskiem"

Smoleńsk 1941

- W dniach od 10 lipca do 10 września 1941 -wojska sowieckie straciły 486 171 zabitych i wziętych do niewoli. Straty niemieckie na całym froncie wschodnim od 22 VI do 10 IX 41 r. wyniosły 98 000 zabitych, 21 500 zaginionych, 340 000 rannych.

Trzeba wszystkich poległych pod Smoleńskiem ekshumować i z godnością pochować na polskiej ziemi. Cześć i chwała bohaterom spod Smoleńska!!!

Cześć i Chwała Bohaterom , spośród których wielu złożyło Ojczyźnie dar z tego co mieli najcenniejsze , czyli z życia.

Macierewicz powoduje bezsenne noce na Kremlu.

Nie bezsenne noce tylko głośny rechot...

Nie szczędzili dla Polski...potu...krwi i własnego życia!!!!!
CHWAŁA BOHATEROM !!!!!

"polec - zginąć w walce,bitwie itp."

Panie Antoni kiedy nastąpi ekshumacja osób które zginęły pod Smoleńskiem?

Krociowe emerytury za tuszowanie katastrofy smoleńskiej

skandal!

http://www.pomniksmolensk.pl/n...

Wygląda na to,że śp.Lech K. będzie wkrótce patronem CICHOCIEMNYCH.Wszakże już jest stawiany na równi z NIMI.Czekam na Kraków i Światowe Dni Młodzieży , ciekawe co pan Antoni wymyśli bo coś na pewno.

W odróznieniu od Cichociemnych, ty jesteś tylko ciemna, ale hałaśliwa i wredna kwoka z fermy Bula na Mazurach. Salmonella z tobą.

Błogosławieni miłosierni albowiem oni itd.Gratuluję języka

Co ćpałeś??? Nie czaj! Napisz. Wystąpimy o wpisanie tego środka na listę zakazanych dopalaczy.

Jaki inteligentny wpis, he he he. Pasujesz tu Tumek jak ulal. Ale od dawna wiadomo jakie tlumoki i nieokrzesani prostaczkowie tutaj trabia swoje zale i frustracje na caly swiat.

tomek 579-Jesteś już nudny, nic merytorycznie tylko o ćpaniu. Uruchom drugą półkulę i odpal w końcu coś nie zgranego.

@ ABC,jezdeś bardzo nudne, jak flaki komucha.

kokoszu, jesteś pacanem, że nic nie rozumiesz albo ci płacą, żebyś nie rozumiał

Może i pacan .Ale co mają wspólnego uroczystości ku czci cichociemnych i katastrofa w Smoleńsku?A swoją drogą od dzisiaj należy mówić ,że generał Sikorski poległ w Gibraltarze?

Bawi cię skunksie psucie powietrza. Skunksy tak mają.

Proszę zauważyć,nikogo nie obrażam ,więc domyślam się ,że ten skunks to tuż po komunii świętej.Gratuluję

Faryzeusze, zawsze uważają, źe są doskonali i podziwu godni . A te jadowite wątki religijne, obsesyjne u czerwonych chazarów, to kula w płot!

Chazar? A ty jesteś miłosiernym samarytaninem?Zrobiłem ten sam numer jak przy prowokacji dziennikarskiej .Faktycznie dużo nie trzeba żeby kogoś wręcz przekląć.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl