​Zaproszamy na Społeczny Kongres Oświaty Polskiej

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Zapraszamy na Społeczny Kongres Oświaty Polskiej z udziałem Minister MEN Anny Zalewskiej. Kongres odbędzie się w poniedziałek 15 lutego w Sali Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na Foksal 3/5 w Warszawie.
Program Kongresu:

10.30 – 11.00 rejestracja Gości
11.00 – 11.05 otwarcie Kongresu
11.05 – 11.35 wystąpienie Pani Minister Anny Zalewskiej
11.35 – 12.35 godzina pytań do i odpowiedzi Pani Minister


12.40 – 18.00 debata nad filarami oświaty: 
13.00 – 13.30 1 - Cel polskiej szkoły - jaki ma być absolwent (aksjologia)
13.30 – 14.00 2 - Ustrój szkoły (gimnazjum?), prawo oświatowe
14.00 – 14.30 3 - Ocenianie ucznia - egzaminy przed-i po-szkolne, testy
14.30 – 15.00 4 - Uprawnienia rodziców w szkole (zasada pomocniczości)
15.00 – 15.30 5 - Normy szkolne - obowiązki i prawa, nagrody i kary (zasada równoważności)
15.30 – 16.00 6 - Nauczyciel przedmiotowy (kształcenie i kompetencje), psycholog i pedagog w szkole, poradnie PP
16.00 – 16.30 7 - Dwa modele szkoły (miasto i wieś), właściciel szkoły, finansowanie (bon oświatowy czy budżet państwa)
16.30 – 17.00 8 - Podstawa programowa czy jednolity program, rozkład materiału,podręczniki (bezpłatne?)
17.00 – 17.50 9 - (wolna dyskusja)

17.50 – 18.00 - przedstawienie następnych działań i zamknięcie Kongresu.
 
Organizator Kongresu Józef Orzeł z Klubu Ronina zaleca, aby przy rejestracji wpisywać numer zespołów (1-8), do których uczestnicy chcą się zapisać. Zespoły będą pracować po Kongresie nad filarami oświaty i współpracować z MEN. W pozycji 9 można wpisywać nazwy zespołów, które nie mieszczą się w podziale (1-8)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ambasada w USA uczciła 100 lat niepodległości

/ twitter.com/PolishEmbassyUS

  

Przyjęcie wydane w Waszyngtonie przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka uświetniło we wtorek (dzisiaj czasu polskiego) obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przyjęcie zgromadziło przedstawicieli władz federalnych, korpusu dyplomatycznego i oficerskiego oraz Polonii.

Ponieważ zaproszonych gości było zbyt wielu jak na możliwości zarówno polskiej ambasady, zakupionej w 1920 roku przez Kazimierza Lubomirskiego, pierwszego polskiego ambasadora (wtedy „posła” ) w Waszyngtonie, jak i rezydencji ambasadora RP, przyjęcie odbyło się w przestronnych salach modernistycznej siedziby Instytutu Pokoju Stanów Zjednoczonych (USIP). Instytut, którego siedziba oddalona jest o zaledwie kilka kroków od Departamentu Stanu, powstał w 1984 roku w celu wypracowywania i promowania pokojowych metod rozwiązywania konfliktów.

Tablice informacyjne wywieszone podczas przyjęcia w USIP przedstawiały historię zmagań Polaków o odrodzenie ich ojczyzny i rolę, jaką w tych wysiłkach odegrał plan pokojowy prezydenta USA Woodrowa Wilsona i uwielbiany przez Amerykanów wirtuoz, kompozytor i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.

Podczas uroczystości, poprowadzonej przez mającą polskie korzenie Luizę Chwialkowską Savage - szefową działu komentarzy portalu informacyjnego Politico, obok ambasadora RP Piotra Wilczka wystąpili m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa w Waszyngtonie z oficjalną wizytą na zaproszenie szefa Pentagonu Jamesa Mattisa, a także pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders oraz ze strony władz amerykańskich Wess Mitchell - asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiedzialny za kształtowanie polityki zagranicznej USA wobec Polski i innych państw regionu.

Przyjęcie w Instytucie Pokoju wzbogacił koncert fortepianowy w wykonaniu specjalizującego się w interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina Briana Gentza, występy wokalistki Magdaleny Wór oraz jazzowe interpretacje starych polskich szlagierów w wykonaniu mieszkającego w Nowym Jorku Kuby Cichockiego. Specjały kuchni polskiej, na czele z pierogami, cieszącymi się niezmiennie popularnością wśród Amerykanów, przygotował kuchmistrz ambasady RP w Waszyngtonie Jan Górszczyk-Kęcik.

W środę (czwartek czasu polskiego) po Waszyngtonie rocznicowe obchody odbędą się w Nowym Jorku, gdzie w renomowanej sali koncertowej Carnegie Hall odbędzie się koncert Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Głosy gór”, przedstawiający wpływy muzyki i folkloru góralskiego na polskich kompozytorów takich jak Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki, Mieczysław Karłowicz czy Wojciech Kilar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl