niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
22 lipca 2017

Poważny problem zostawiła Platforma. Koszmarnie zaniedbane rezerwy strategiczne

Dodano: 13.02.2016 [19:15]
Poważny problem zostawiła Platforma. Koszmarnie zaniedbane rezerwy strategiczne - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Przez kilka lat poprzednia ekipa nie znalazła czasu, aby zgodnie z przepisami ustawy z 2011 r. stworzyć Rządowy Program Rezerw Strategicznych. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że program stanowiący kluczowy element systemu zabezpieczeń, określający zasady tworzenia tych rezerw, nie powstał do chwili zakończenia kontroli w sierpniu ub.r.

Z powodu wspomnianych zaniedbań odpowiedzialna za strategiczne zapasy Agencja Rezerw Materiałowych w latach 2013–2014 wydała na utrzymanie rezerw strategicznych trzykrotnie więcej niż przyznawane jej w budżecie dotacje celowe. Zbyt niskie dotacje w relacji do potrzeb miały związek z limitami wydatków ustalonymi przez ministra finansów, pomimo corocznie składanych przez ministra gospodarki wniosków o wyższe wsparcie z budżetu. W efekcie w 2014 r. ARM zaciągnęła kredyt w wysokości 90 mln zł, a na 2015 r. zaplanowała pożyczkę w wysokości 16,2 mln zł.

– Raport ujawnia sprawę niezwykle bulwersującą, szczególnie w obliczu dzisiejszej sytuacji w Europie, gdzie posiadanie odpowiednich rezerw państwowych powinno być sprawą priorytetową i zabezpieczoną finansowo – mówi „Codziennej” poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. – Wiele razy zwracałem uwagę na ten problem, jednak poprzednie rządy wolały się koncentrować na działaniach piarowych, zamiast rozwiązywać konkretne problemy istotne dla bezpieczeństwa państwa – przypomina parlamentarzysta PiS-u.

– W efekcie wieloletnich zaniedbań ponieśliśmy z budżetu dodatkowe koszty, bo Agencja Rezerw Materiałowych musiała zaciągać kredyty, aby sfinansować niezbędne zapasy. Teraz nowy rząd musi wchodzić do stajni Augiasza, a porządku w niej nie da się zrobić w kilka tygodni – podsumowuje poseł Polaczek.


Rezerwy strategiczne tworzone są na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej. Mają służyć złagodzeniu zakłóceń w ciągłości dostaw służących funkcjonowaniu gospodarki, zaspokojeniu podstawowych potrzeb obywateli, ratowania ich życia i zdrowia oraz wypełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski.

Jak wynika z danych NIK-u, Rządowy Program Rezerw Strategicznych na lata 2013–2017, określający zasady tworzenia tych rezerw, w tym ich rodzaj i wielkość, nie został przyjęty przez Radę Ministrów, bo minister finansów zakwestionował poziom finansowania rezerw z budżetu państwa w skali proponowanej przez ministra gospodarki. Jednocześnie nie określił akceptowalnego poziomu finansowania.

Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Ustawa o nieprzedawnianiu przestępstw gospodarczych az się prosi o uchwalenie.

Nowy Rząd powinien teraz wyegzekwować te pieniądze od partii opozycyjnych, PO, PSL, a nawet od Pierdu i KOD-u, bo to oni przepiepszyli majatek narodowy, a teraz najglosniej drą mordy... Zabrać im dotacje dofinansowujące działalniość partyjną i kwita.

A na co był PO fundusz strategiczny , jeśli oni oddawali suwerenność Polski na rzecz Niemiec? Lepiej było te pieniądze gdzieś tam tylnymi drzwiami rozdać swoim , " BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ " !

Dlaczego kopacz jeszcze nie siedzi a za tuskiem nie wysłano listu gończego?

jak powiedziała Bieńkowska "jedli,pili lulki palili" u nich państwo istniało teoretycznie i zostawili ch...dupa i kamieni kupa, zajmowali się kręceniem lodów.

Zgadzam sie calkowicie z opinja Mochera.

Nie można przechodzić od tak ważnych spraw do porządku dziennego.To jest podstawowe niedopełnianie obowiązków za które brali naszą kasę i domagamy się rozliczenia.Zamiast trwonić kasę na nienależne nagrody czy wyjazdowe posiedzenia (z meblami) ,trzeba było stworzyć te rezerwy wszak to decyduje o funkcjonowaniu Państwa.Prosimy redakcję o powiadomieniu w jaki sposób zostaną ukarani i ile kasy nienależnie rozdanej wróci,wszak na tym polega odpowiedzialność i każdy mianowany to powinien mieć zakodowane . Nieodpowiedzialny człowiek nie powinien zajmować żadnego stanowiska .

Rozumiem ,że zostaną osą(a)dzeni ci winni tego bajzlu.wręcz żądamy tego by winni zostali ukarani

Winni zaniedbań powinni zostać osądzeni i skazani. Ale wg nowego kodeksu, nie tego, który sami sobie uchwalili.Nie wiem, czy nie byłoby celowe przywrócenie kary śmierci za zdradę stanu.Bo tak zdewastować państwo i zaniedbać własny naród...

Dwa lata temu Tusk mówił pozytywnie o programie 500+.
http://wpolityce.pl/polityka/2...

zaniedbanie bezpieczenstwa kraju to to samo co jego zdrada, wiec pluton egzekucyjny. Ale najpierw proces oczywiscie przy swietle kamer by widac bylo jak sie Kopaczowa i jej mocodawca Tusku poca pod pachami i nie potrafia logicznie skonstruowanego zdania powiedziec.

Czyzby "najlepszy minister finansow Wincenty" ? Stwierdzil pewnie po co tam jakies rezerwy. GW jest wazniejsza.

Te posuniecia maja swoich autorow,wiec po skonczeniu wszystkich audytow,czas na rozliczenia z przeszloscia.
Trzeba bedzie dac zarobic robotnikom budowlanym,bo obecne
pokoiki sa juz przepelnione.Ale ich lokatorowie,musza ciezko
pracowac,nawet na mrozie,zeby im czas szybciej lecial i zeby
nie zarli z podatkow spoleczenstwa.Wszystkie ich oszczednosci
do pomocy niepelnosprawnym dzieciom,aby ulzyc ich doli.

Ponad 250 ludzi z wierchuszki PO ma tajne konta w Szwajcarii a na nich łącznie 6 mld euro! aby PIS się nie dorwał do tego, GTW planuje na wiosnę wojnę domową w Polsce!

http://www.bankier.pl/forum/te...

1. Afera hazardowa,
2. Afera lekowa,
3. Afera z kupowaniem głosów w Wałbrzychu,
4. Afera Senatora Misiaka (ustawione przetargi),
5. Afera ministra Grada (firma jego żony przypadkowo wygrywa przetargi dla ministerstwa którym kieruje Grad...),
6. Afera ministra Grabarczyka,
7. Podsłuchiwanie dziennikarzy przez ABW,
8. Zakup samolotów Bryza bez przetargu,
9. Podwyżka podatku VAT,
10 .Podwyżka podatku gruntowego,
11. Benzyna w górę,
12. Gaz w górę,
13. Kredyty w górę,
14. Żywność w górę,
15. Podwyżka energii,
16. Wzrost cen biletów komunikacji miejskiej ,
17. Upadek stoczni (katarscy inwestorzy którzy nie istnieli), 18.Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia w NFZ-cie brakuje 600mil., 19.Od 4 lat brak nawet PROJEKTU poprawy stanu służby zdrowia ,
20. Brak odpowiedniego przygotowania i bezpieczeństwa polskich żołnierzy w Afganistanie,
21. Skandaliczne szkolenie wojska - 4 katastrofy lotnicze (Bryza, Casa, Mi-24, Tu-154),
22. Minister sportu na stanowisko dyrektora mianuje swojego prywatnego fryzjera,
23. Pierwszy raz w historii ministrem sprawiedliwości została osoba bez wykształcenia prawniczego
24. Asystent Komorowskiego Roman Kuźniar publicznie deklaruje że Katyń nie był ludobójstwem
25. Usilnie twierdzą że w Polsce niema kryzysu i jesteśmy zieloną wyspą a dług publiczny wynosi ponad 800 miliardów,
26. Wzrost bezrobocia do 13%, 3.2 mln dzieci w Polsce żyje na skraju nędzy,
27. Wzrost liczby bezdomnych,
28. Obietnica wybudowanie do końca 2008 3 000tyś km autostrad (nie wybudowano nawet 1 km),
29. Nowo oddana trasa S8 której 1km kosztował 200mln. nadaje się już do generalnego remontu!
30. Wstrzymanie budowy autostrady A2,
31. Według raportu NIK Połowę polskich dróg należałoby zamknąć z powodu stanu technicznego a przyzwoitych jest tylko 0,5 procenta, 32.Wstrzymano wiele inwestycji drogowych,
33. Za poparcie PO w wyborach w 2007 roku Gronkiewicz Waltz dofinansowała stadion piłkarski Legii za ok 500mln,
34. Rząd do końca 2009 miał przyjąć 269 projektów (przyjął 74),
35. Ciągłe próby sprywatyzowania strategicznych polskich firm (Lotos, Orlen, WBK, SPEC, LOT,),
36. Coraz więcej opóźnień w przygotowaniach do EURO 2012 (brak autostrad, nowych lotnisk, dworców, hoteli, opóźnienia w budowie stadionu w Warszawie i Wrocławiu, problemy z murawą stadionu w Poznaniu która była już sześciokrotnie wymieniana)
37. Zabrali 1,5mln dla niewidomych,
38. Brak reakcji rządu na krytykę Polski w Parlamencie Europejskim przez holenderskich Eurodeputowanych,
39. Brak reakcji Polskiego rządu na oskarżenia Eriki Steinbach o to że Polska jest współwinna wybuchowi II Wojny Światowej,

powazny problem zostawila platforma
Najgorsze co zostawila to wielki dlug, ktorego beda splaczc nesze wnuczkowie, co dzien jest sciagane od setki, cos okropnego. A ci na zdjeciu, to zaprzyjaznili sie jauz tak na fest na strajku pielegniarek,(Biale miasteczki), tam zaczeli juz lody krecic i jak widac nie moga sie odczepic, bo jeden drugiego sie boi.

Jak to Powiedzieć Polska została ogołocona z jakiejkolwiek ochrony dóbr osobistych zwykłych Polaków po penetracji przez osiem lat ich mózgów przez obcą agenturę głównie Rosyjską. I to bynajmniej nie chodzi o szósty zmysł bo niektóre rzeczy widać gołym okiem a inne słychać. Dlaczego ciągle prowadzi się mechanizmy rozszyfrują co drugą strone tzn Prawo i Sprawiedliwość, oskarża się nie winnych tych co mówią jak jest np Paweł Kukiz a mafia trzyma się nieźle i może opluwać każdego czemu dalej zbrodnie i fałszerstwa przed lat nie są wyjaśnione a winni nie osądzeni tylko ściga się np Redaktora WS. Czy może łatwo było doprowadzić do celowych zaniedbań z czego zginali ludzie 10 kwietnia 2010 roku i pod Szczekocinami i oskarżyć pilotów i dróżników i maszynistów którzy nie zryją bo łatwo się oskarża tych co nie ma i tych co się nie mogą bronić a takie sprawy jak ART-B,FOZZ, korupcja i fałszerstwa gdzie skarb Państwa i finanse cierpią najbardziej. Kluczem do sukcesu jest uszczelnienie Polskich mechanizmów obronnych bo nie wiadomo czy ma się z jakim agentem do czynienia i dla jakiego wojska on pracuje. Bo to agent podpowiada takie rzeczy weź kredyt we frankach itp... z tym i przede wszystkim z takim czymś trzeba walczyć... a nikosiować tych co defakto bronili Polskiej racji stanu i wolności słowa i przejrzystości działania co powinno być fundamentem Polskiej dekoracji a ten fundament zostało zniszczone w 2007 roku... Prawo tworzone po 2010 trzeba napisać od nowa a fragmenty Aneksu opublikować... Notabene jak PSL zarzuca Pawłowi K że go nazwą go mafią to ja przypomnę jaki hejt stosowało PO-PSL przed wyborami samorządowymi 2014 r.. i tu i przede wszystkim tu powinny się posypać oskarżenia.

Sprawa jest prosta.
Pospolite Oszustwo należy zdelegalizować a jej funkcjonariuszom skonfiskować majątki i pozamykać ich na długie lata. Taka kopara, ryży oszust, bul,radek zdradek czy rostowski nie powinni mieć prawa korzystać z owoców swoich przekrętów.

Niech ktoś mi wytłumaczy???? Dlaczego magazynier, jak ma niedobor towarów, lub ubytki w kasie, musi zwracać pieniądze, a jeszcze do tego idzie do wiezienia.
A tutaj???!!!! prezydent KRADNIE, NIErzad KRADNIE, i nic się nie dzieje???? NISZCZA EWIDENTNIE PANSTWO, i NIC??????

A widzisz! Gdybyś była starsza, to byś wiedziała - uczyli tego w szkole. Na tym polega słynna marksistowska teza, że ilość przechodzi w jakość.

Prawda o PO
Czy to ten, który naciągnął Skarb Państwa na jakieś 8 zł? U was by dawno wyleciał z hukiem, no chyba, żeby ukradł 8mln zł wtedy byłby szacownym i szanowanym politykiem a może nawet autorytetem moralnym.

A niedawno temu po wyborach POpartancy mówili, że PiS nie będzie w stanie po nich rządzić. Pewnie myśląc, że po tym syfie nikt nie będzie w stanie tego okiełznać.

po tych wielu audytach świadczących o niegospodarności a nawet działania na szkodę Państwa przez poprzedni rząd PO , Minister Skarbu powinien wypuścić takie SPEC-obligacje Skarbu Państwa a właściwie takie SPEC-czeki i kosztami 8-mio letniej działalności tej mafii łobuzów obciążać konto PO - ściągając pieniądze z ich dotacji na działalność partii.

ponad 250 ludzi z wierchuszki PO ma tajne konta w Szwajcarii a na nich łącznie 6 mld euro! aby PIS się nie dorwał do tego, GTW planuje na wiosnę wojnę domową w Polsce!

Te osoby na fotografii nie powinny tak często gościć na portalu niezalezna.pl Po ośmiu latach sza!! Aż strach otwierać portal, bo za każdym razem jakaś ichnia gruba afera, albo ichnie pyskowanie i wrzaski w Sejmie. Wielkie dzięki PiS-owi za 500+, a niedołęgi platformiane - buzia do wiaderka.

Fiat!!!

POlszewiki ze spolek skarbu panstwa zrobili sobie krolestwa i dojna krowe zadluzajac na niebotyczne kwoty.

Skonczy sie osmioletni bal III RP nienazartych swin liberalnych.

teraz aferzysci wrzeszcza o lamaniu "demokracji liberalnej" czyli dyktatury liberalnej i podporzadkowaniu sobie ciemnego ludu.

POlszewiki narobili dlugu na ponad bilion zlo i samych odsetek, obslugi dlugu musimy placic zachodnim bankierom okolo 45 mld.zl nie wspominajac o wiekszym deficycie (skadce unijnej 50 mld zl).

czerwone ryje od koryta w wiekszosci odciete!

Zaslona dymna postawiona nad skandalicznym wykupem wegla na haldach przez rzad PiS pod pretekstem "tworzenia rezerw strategicznych". Poszlo na to miedzy 1 a 2 mld zl. Dokladna suma jest utajniona wlasnie dlatego, ze to "rezerwy strategiczne".

I po diabła wypisujesz takie bzdury, kiedy to niby PiS wykupił hałdy węgla ,no kiedy cwaniaczku?

To jakieś nieporozumienie: wymagać od złodzieja polisy ubezpieczeniowej.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl