niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Odkryli dowody zbrodni Sowietów?

Dodano: 09.02.2016 [19:53]
Odkryli dowody zbrodni Sowietów? - niezalezna.pl
foto: Krzyż w Gibach - Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21); http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Na rosyjskim portalu internetowym śledczy z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odkryli dokumenty opisujące przebieg tzw. obławy augustowskiej. "Być może pomogą one w określeniu miejsc masowych pochówków osób zamordowanych przez sowietów w lipcu 1945 roku" - podaje telewizjarepublika.pl

"Historycy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku natrafili na duży zbiór dokumentów 50 amii III Frontu Białoruskiego. Dokumenty te obrazują wojskową część operacji przeczesywania Puszczy Augustowskiej. Zostały one włączone do śledztwa w sprawie Obławy Augustowskiej prowadzonego w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. Są obecnie tłumaczone na język polski. Do analizy odnalezionych dokumentów prokurator powołał zespół historyków z OBEP" – czytamy w komunikacie naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku prokuratora Janusza Romańczuka.

Obława Augustowska to operacja przeprowadzona w lipcu 1945 r. przez oddziały Armii Czerwonej z pomocą 385. Pułku Strzeleckiego Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz wydzielonymi oddziałami LWP i UB. Jej celem było rozbicie, a w efekcie likwidacja oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. W sumie w czasie trwającej kilkanaście dni obławy zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś ich losy nie są znane.

Komunikat Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

"Na podstawie tych dokumentów możemy stwierdzić jakie jednostki Armii Czerwonej uczestniczyły w operacji. (...) Dzięki ujawnionym dokumentom możemy poznać dokładnie zasięg terytorialny obławy, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do jej zasięgu na północy i wschodzie (terytoriów Litewskiej i Białoruskiej SRS). (...)

Dokumenty potwierdzają, że ostateczna liczba zatrzymanych i aresztowanych, a następnie zgładzonych jest większa niż podana w szyfrogramie gen. Abakumowa do Ł. Berii (7049 i 592), która oddawała stan na dzień 21 lipca. Tymczasem np. tylko formacje 124 Korpusu Strzeleckiego w dniach 18-24 lipca zatrzymały 202 osoby, z których aresztowano 48.

Dokumenty wyjaśniają też częściowo los grupy 1685 Litwinów wymienianych w znanym wcześniej raporcie gen. Abakumowa, spośród których aresztowano, a następnie przekazano organom NKWD – NKGB Litewskiej SSR 252 „bandytów”. Okazało się, że wszystkie w/w osoby zostały zatrzymane w dniach 12-18 lipca w strefie działania 2. gwardyjskiego korpusu pancernego, a więc poza terytorium ówczesnej Polski. (...)

Dzięki omawianym dokumentom do listy ofiar obławy można dopisać nowe nazwiska. Potwierdzają one np. dokonywanie aresztowań w Kaletach (Białoruska SRS), o których mówili tamtejsi mieszkańcy.

Na podstawie omawianych archiwaliów poznajemy nowe szczegóły dotyczące bitwy nad jeziorem Brożane (miejsce, czas, przebieg bitwy, straty osobowe). W oparciu o uzyskane dokumenty wiadomo także, że jednostki 50. armii dokonywały aresztowań na mniejszą skalę także w sierpniu 1945 r. Znane są także nazwiska dowódców poszczególnych jednostek wojskowych"
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Za dużo wódki zapodał nieszczęsny ruski historyk(teraz to już chyba katorżnik-tam za błędy płaci się szybko i z putinowską stanowczością)Za ujawnienie tych arcyważnych dokumentów -obojętnie czy świadomie czy też przypadkowo należy mu się "imienna" pamięć, szacunek i polityczne wsparcie Polski (błędy w Rosji kosztują)

Prawda kiedyś wyjdzie na jaw.

A winni tych zbrodni do dziś łażą obwieszeni tym żelastwem na każde komunistyczne święto w Moskwie i innych regionach FR,
nadal wychwalając armię czerwoną pod dowództwem Stalina ,albowiem nikt ,ani nic , ani żadna inna instytucja nie dała by im prawa bezkarnego mordowania aż tylu ,liczonych w milionach ofiar niż KGB i NKWD, przecież oni mordowali nie tylko na terenie Polski ale we wszystkich krajach Bałtyckich i nie tylko a nawet w samym ZSRR wymordowano miliony ,przejmując ich dobytek i mienie. Niektóre mniejsze nacje ,starano się je całkowicie wytępić ,wypędzając ich ze swych domostw a na ich miejsce przysyłano rodziny oficerów rosyjskich , nawet wbrew ich woli ,ale tylko po to aby zatwierdzić iż to było własnością Rosji . Więc nie dziwmy się że wszystkie ale to wszystkie kraje które sąsiaduje z Rosją ,aż tak bardzo nienawidzą rosjan a zwłaszcza właśnie takich aparatczyków!

Gdyby Rosja tak mobilizowała się gospodarczo, jak do wojny. Niestety, nie ma ludzi doskonałych. Im większy naród, tym większe błędy. Najwyższy czas na obudzenie Rosjan.

A co maja z tym wspolnego Rosjanie? Tam rzadzila inna nacja w owym czasie.

Nie chrzań tyle ruski trollu, to że w organach bezpieczeństwa było u was sporo Żydów, to fakt, ale i Rosjan było tam nie mało i oni też mordowali bez wyrzutów sumienia ... Tak więc wszyscy ci mordercy z NKWD, GRU, KGB, FSB powinni odpowiedzieć za swoje czyny!!!

Żołnierzom AK, zamordowanych w obławie augustowskiej w 1945 r.

Letni wiatr cichutko szemrze w gaju,
polne kwiaty kłonią się ku Ziemi, w
taki dzień czujemy się jak w Raju,
któż dojrzy MISTERIUM pośród cieni...

A znajdziesz To w lesie starych drzew,
poczuj jak Twa Dusza się Tym nasyca, a
gdy Serce rozpali smutek, żal i gniew,
poznasz czym jest AUGUSTOWSKA TAJEMNICA !

Cześć i Chwała Bohaterom.

Jeszcze jeden przyczynek do wyjaśnienia spraw związanych z "wieczystą przyjaźnią polsko - radziecką" , którą tak szermowali czerwoni zdrajcy z PZPR. Gwoli wyjaśnienia SLD powstała na bazie "patriotów" z PZPR. Pryska kolejny mit o przyjaciołach sowietach.

Dla kogo byli przyjaciolmi to my wiemy,teraz przyszedl czas na rewizje tamtych czasow,niestety ofiar nie da sie wskrzesic.Chwala NASZYM BOCHATEROM!!!Niech pamiec o nich nigdy nie zaniknie!

No, to jak żeście już się tym publicznie pochwalili to kacapy ani chybi zaraz te materiału usuną, a moje doświadczenie podpowiada, że nasi wspaniali śledczy nie mieli wystarczającej ilości czasu, żeby te materiały skopiować.

na pewno UB albo SB podrzucilo te dokumenty ,
nie powinnismy psuc stosunkow dobrosasiedzkich z rosja nie mozemy wyciagac takich spraw na swiatlo dzienne.
zaloze sie o kilka wiosek ze pojawia sie takie komentarze

Tak szkopy i kacapy dokonali tylu morderstw i gwałtów.

A p.pulkownik Komisarczyk tam nie byl , bo dzienniki nie poszly na przemial. Ot, widiol - ruski solidny czlowiek.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl