niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Szef MON wystąpił o awans generalski dla R. Kuklińskiego. "To wzór dla polskiej armii" - mówi A. Macierewicz

Dodano: 09.02.2016 [15:58]
Szef MON wystąpił o awans generalski dla R. Kuklińskiego. "To wzór dla polskiej armii" - mówi A. Macierewicz - niezalezna.pl
foto: Wojciech Korkuc
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wystąpił dzisiaj do prezydenta Andrzeja Dudy o awans generalski dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

- To się należy pamięci pułkownika, to należy się też polskiej armii, która musi mieć wzory jasne i odróżniać co jest dobre, a co jest złe. Żołnierze muszą wiedzieć kiedy mają do czynienia ze zdradą, a kiedy z bohaterstwem -
powiedział portalowi niezalezna.pl minister Antoni Macierewicz uzasadniając swoją decyzję.

Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie. Jego ojciec, robotnik, zginął w niemieckim obozie Sachsenhausen. Podczas niemieckiej okupacji Ryszard Kukliński kolportował ulotki konspiracyjnej organizacji "Miecz i Pług". W 1947 r. rozpoczął służbę w Wojsku Polskim, wstępując do Oficerskiej Szkoły Piechoty we Wrocławiu. W związku z ujawnieniem jego pracy dla "Miecza i Pługa" został zdegradowany. Wkrótce jednak zaczął awansować, służąc w jednostkach liniowych m.in. jako dowódca batalionu.
 
W 1963 r. rozpoczął pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Doszedł do stanowiska zastępcy szefa zarządu operacyjnego i szefa oddziału planowania strategiczno-obronnego. Był oceniany jako wybitnie zdolny sztabowiec. Pełnił również faktycznie funkcję sekretarza delegacji polskiej na spotkaniach przedstawicieli państw-członków Układu Warszawskiego. W 1971 r. podjął z własnej inicjatywy współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Było to wynikiem jego przemyśleń po udziale polskiego wojska w interwencji państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i strzelaniu przez wojsko do robotników na Wybrzeżu w 1970 r. Miał pseudonim Jack Strong. Za przekazywane informacje nie brał od Amerykanów wynagrodzenia.
 
Gen. Wojciech Jaruzelski uznawał go za zdrajcę i dezertera. Kukliński uważał natomiast, że oficer nie ma obowiązku być lojalnym wobec dowódcy, który nie jest lojalny wobec swojej ojczyzny. W wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" z 1994 r. stwierdził, że jego dylemat polegał nie na wyborze: komunizm czy kapitalizm, ale służba narodowi lub czerwonemu imperium. Kukliński przekazywał plany strategiczne Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego, w tym plany ataku na państwa NATO. Gen. Jaruzelski twierdził, że pułkownik nie miał do nich dostępu. William Casey, dyrektor CIA, powiedział natomiast po zakończeniu wywiadowczej misji Kuklińskiego, że w ciągu ostatnich 40 lat nikt tak nie zaszkodził komunizmowi jak on.
 
Płk Kukliński przekazał Amerykanom informację o planowanym wprowadzeniu stanu wojennego - brał udział w opracowaniu związanych z nim dokumentów. Twierdził, że ostrzeżenie Solidarności mogłoby zostać potraktowane jako prowokacja. A jeśli uwierzono by w nią, mogła przyczynić się do zorganizowania oporu, co doprowadziłoby do wielkiego rozlewu krwi. Brak takiego ostrzeżenia ze strony Amerykanów bądź nacisku z ich strony na władze Polski Ludowej, propaganda PRL uważała za milczącą akceptację Stanów Zjednoczonych dla wprowadzenia stanu wojennego.
 
W nocy z 7 na 8 listopada 1981 r. płk Kukliński został wraz z żoną i dwoma synami potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych Kukliński został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu. Otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i wysokie odznaczenie CIA. W 1984 r. został skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i zdegradowany.
 
W 1986 r. władze PRL ujawniły działalność Kuklińskiego na rzecz wywiadu Stanów Zjednoczonych. W rok później udzielił on obszernego wywiadu paryskiej "Kulturze", poświęconego jednak wyłącznie przygotowaniom do wprowadzenia stanu wojennego. Na temat działalności na rzecz wywiadu USA ukazał się w 1992 r. artykuł w "Washington Post". Podano w nim, że płk Kukliński przekazał Amerykanom 35 tys. stron dokumentów.W 1994 r. zginęli w Stanach Zjednoczonych dwaj synowie Kuklińskiego. Okoliczności ich śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione. Pojawiły się opinie, że mogła być to zemsta sowiecka na pułkowniku. W 1994 r. Kuklińskiego przyjął papież Jan Paweł II.
 
O rehabilitację płk Kuklińskiego zabiegali m.in. prof. Zbigniew Brzeziński (nazwał go pierwszym polskim oficerem w NATO), a także grono intelektualistów m.in. Czesław Bielecki, Marek Nowakowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jacek Trznadel w specjalnym apelu oraz - w liście do prezydenta Lecha Wałęsy - Zbigniew Herbert. Lech Wałęsa niejednoznacznie oceniał Kuklińskiego. W 1995 r. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła wyrok ciążący na Kuklińskim. W tym samym roku podjęto ponownie śledztwo w jego sprawie. Zostało umorzone przez Naczelną Prokuraturę Wojskową w 1997 r. Kukliński został uniewinniony. W tym samym roku Solidarność zaapelowała do władz państwowych o jego awans na stopień generała i nadanie mu najwyższego odznaczenia. Według Leszka Millera rehabilitacja Kuklińskiego - do której się przyczynił - była nieoficjalnym amerykańskim warunkiem członkostwa Polski w NATO.
 
Kukliński odwiedził Polskę w 1998 r. Wygłosił w Sejmie przemówienie do posłów i senatorów. Dostał honorową szablę oficerską od premiera Jerzego Buzka. Otrzymał kilka tytułów honorowych, w tym honorowe obywatelstwo Krakowa i Gdańska, a także tytuł Honorowego Górnika od załogi kopalni "Wujek". W latach 2002-2004 Kukliński przyjeżdżał do Polski. Chciał zamieszkać na stałe w kraju. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Ceremonia żałobna odbyła się na amerykańskim cmentarzu narodowym Arlington. Płk Ryszard Kukliński pochowany został w Alei Zasłużonych na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Bravo As Macarevitz!!!

Już czas AGENCI NA COKOŁY

W TYMKRAJU

Brawo Panie Ministrze. Dawno to trzeba było zrobić. Polacy oddawali hołd naszemu BOHATEROWI na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Jako patrioci docenialiśmy Jego odwagę, bohaterstwo. Dzięki Bogu mamy Pana i zostanie nasz NIEZŁOMNY uhonorowanym najwyższym stopniem wojskowym na jaki zasłużył sobie jak nikt inny. Dziękujemy!

Właśnie wczoraj skończyłem czytać "Atomowego Agenta" Cenckiewicza. Kukliński to niewątpliwie bohater narodowy. Poświęcił większość swojego życia i jak się później niestety okazało życie swoich synów w obronie wolnej Polski. Cześć i chwała Bohaterom! Śmierć wrogom Ojczyzny!

Piekna inicjatywa na ktora czekali patrioci przez ostatnie kilka lat. Byl rowniez pulkownikiem armii USA. Byc moze w czasie uroczystego otwarcia sesji NATO kilka slow beda chcieli dopowiedziec Amerykanie. Dzieki plk.R.Kuklinskiemu nie musimy sie czuc w NATO jak biedni krewni, ktorzy wiecznie szukaja pomocy, lecz Ci ktorzy maja duzy wklad w idee pokoju na swiecie.

Polkownik Ryszard Kuklinski jest dla mnie bohaterem,ktory zatrzyml bolszewikow przed inwazja na wolne kraje zachodnie,dzieki jego bohaterskiej walce byc moze mozemy ogladc slonce na niebosklonie zamiast sowieckich grzybow atomowych!,dzieki Ci polkowniku za oszczedzenie swiata przed zaraza sowiecka,kiedys Sobieski,pozniej Pilsudki,a ostatnim wielkim Polakiem ktory uratowal swiat przed zaglad byl Pan polkownik Ryszard Kuklinski!!!!!!!,dzieki Ci polkowniku za ten bohaterski czyn,byl Pan jednym z najwieksych Polakow w historii naszego kraju i synow dumnego narodu polskiego z tradycjami,kochajacymi ponad wszystko wolnosc,choc bolszewiki zamordowali pana 2 synow zaplacil pan najwieksza cene ,rodzine!,to cos niewyobrazalnego dla innych,jest pan bohaterem dla Polakow,pragne byc pana nasladowca,dziekuje za wszystko i mam nadzieje ze dobry Bog zadbal o pana i pana rodzine po tamtej stronie,i ze powinien pan zostac marszalkiem polskiej armii za pana bohaterskie czyny

Minister A.Macierewicz - pomysłodawca nazwy Komitetu Obrony Robotników) jest NIEZAPRZECZALNIE BOHATEREM NARODOWYM i człowiekiem niezłomnej ODWAGI i walki o WOLNOŚĆ i DEMOKRACJĘ! Bity, wielokrotnie więziony, poniżany NIGDY się nie ugiął i nikogo nie zakapował jak to wielu znanych i ważnych teraz person w przeszłości zrobiło!Vide Niesiołowski! I nie zapominajcie, że wcześniej SB-cja ZAMORDOWAŁA Mu Ojca - prof.U.Warszawskiego... A jak za to wszystko POLACY podziękowali w ostatnich dekadach temu Wielkiemu Polakowi??? Smutne i żenujące! Hańba! WSTYD mi za to, że jestem Polakiem! TFU! Nadzieja tylko w tym, że tak jak HISTORIA zapewne sprawiedliwie oceni BOHATERSKĄ DROGĘ ŻYCIOWĄ i dokonania Antoniego Macierewicza! OBY!

Ale ad rem-oczywiście , należy pośmiertnie wynagrodzić płk.Kuklińskiemu jego tragedię życiową i mianować Go na GENERAŁA RP - którym by i tak z pewnością i łatwością został- pozostając w LWP! To się Mu NALEŻY od POLSKI i POLAKÓW Część Jego Pamięci! Ku Chwale Ojczyzny Panie Generale! PS. Jako stary już człek, życzę polskiej młodzieży aby Polska Rzeczypospolita miała więcej takich BOHATERÓW jak w/w! Dbajcie o to-proszę!Nie opluwajcie tych, którzy walczyli o to właśnie...abyście WY teraz tak bezkarnie PLUĆ mogli...PAMIĘTAJCIE o tym!

„To wzór dla polskiej armii”.
Bardzo nieostrożne stwierdzenie. Bo jeśli „przykład” z płka Kuklińskiego (szpiegowanie dla „drugiej strony”) wezmą nasi oficerowie, pełniący służbę w strukturach dowodzenia NATO...

Ale bęcwał!!! :-) :-) :-)

Puknij się w bańkę ruska onuco ! Na tym polegała perfidia ruskiej swołczy, że rosyjskie "Ludowe Wojsko Polskie"
było de facto najgorszym sortem TWOJEJ armii czerwonej, który był przeznaczony na "natychmiastowe zużycie" ! Tak samo

jak cała Polska i Naród Polski. To Polska miała być poświęcona w pierwszy uderzeniu po którym ewentualnie mogły
kacapy zawrzeć błskawiczny pokój z usa ! Pozaty łżesz jak stara qrva anodina :) bo Kukliński nie wziął ani jednego

centa od Amerykanów ! i ciagle podkreślał, ze robi to dla ratowania swojej ojczyzny Polski. I za to go Polacy
szanują, honorują i czczą jego pamięć !

a postawić mi przed trybunałem stanu donaldu tusku.
Jak trybunał jeszcze nie gotowy to go wymienić.

Bohater narodowy,poświęcił dobro rodziny dla ojczyzny.

hm czyli wszystko co wychwala polityk z nowej partii musi być wspaniałe ,hm

popieram całkowicie,ocalił świat od czerwonej zarazy kosztem utraty całej rodziny.zdegradować wszystkich awansowanych PO zbrodni smoleńskiej

Powinno się pośmiertnie awansować Płk. Kuklińskiego i oczywiście degradować zdrajców i wówczas "POWIEJE NORMALNOŚCIĄ". NO BO CZY TO SIĘ GODZI ABY GEN. BYLI I KUKLIŃSKI I ZDRAJCA JARUZELSKI??

bardzo dobra decyzja. Pan Kuklinski to autorytet dla calego swiata.

To błąd Pana Macierewicza. W pierwszej kolejności powinien zdegradować spawacza i kwiszczyka. Dopiero w drugiej - wystąpić o awans dla Pułkowinika KUKLIŃSKIEGO. A tak zdrajcy i BOHATER będą w równym stopniu..... generałami.

Zgadzam sie z Toba,najpierw ich -jaruzela i tego drugiego zdegradowac do szeregowca,albo jeszcze lepiej wprowadzic nowy stopien wojskowy-szwej.Bo szeregowiec to jest normalny zolnierz.A nastepnie awansowac KUKLINSKIEGO do stopnia generala.Pozdrawiam

Spokojnie ! to przecież dopiero 3 miesiące, a już Tyle rządzcy Polską Polacy POsprzątali PO sowieckim POlsze-
wickim łajnie ! Przyjdzie też czas na degradację sowieckiego zbrodniczego g... typu ruso-żydokomuniści jaruzelow,

kiszczakow, dukaczew itp. ! Trudno przecież wyobrazić sobie Wolną, Demokratyczną Polskę obciążoną workiem z sowieckim
i PO-PSL-SLD-Nowosfołcznym g...em ! Tutaj nie może być kompromisów - zdrajcy, sowieccy zbrodniarze i szpiedzy muszą

zostać spłukani do szamba historii !

Popieram. Pierwszy żołnierz NATO powinien być w randze generała WP.

Cześć Jego Pamięci. Bohater podobny do tych , których w USA uważają za wielkich bohaterów - Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego. A my w Polsce nareszcie mamy Ministra Obrony Narodowej z prawdziwego zdarzenia. W porównaniu z kierowcą "słońca Peru" na tym stanowisku to zmiana niesamowita. Przedtem moralne zero , a teraz Polak Patriota. A to się doczekałem zmian. Dziękuję w swoim imieniu Panie Ministrze Najjaśniejszej Rzeczpospolitej za Pana wystąpienie do Pana Prezydenta o nadanie stopnia generaskiego Wielkiemu Polskiemu Patriocie - Ryszardowi Kuklińskiemu. Cześć Jego Pamięci.

Kościuszko i Puławski zdradzili ojczyznę, by przejść na stronę aktualnego wroga, tylko dlatego że im mieli inny światopogląd?

Po pierwsze: nie "Puławski" tylko Pułaski. Po drugie: Pułaski zginął pod Saratogą i cholera nie rozumiem, kiedy Kościuszko i Pułaski zdradzili ojczyznę. Źródła proszę, a nie siać tutaj jakąś propagandę nie wiadomo skąd.

Wspaniala decyzja Panie ministrze ale bedziemy oczekiwac decyzji nastepnej a moze powinna nastapic rownolegle dotyczaca degradacji zdrajcow i zbrodniczego gangu Jaruzelskiego. to musi nastapic, Tak Gen Kuklinski to wielki bohater wiec odpowiedz kto jest zdrajca nasuwa sie sama.

Co za wspaniała wiadomość! Pan minister Antoni Macierewicz jest jak zawsze niezawodny.

Na ubeckim osiedlu gdzie mieszkal Kijowski: emerytowany ubek mowi do kolegi jesli uznac Kukilnskiego za bohatera to kim my bedziemy jesli go uznalismy za zdrajce?

Na robotniczym osiedlu w pierwszej lepszej miejscowości słychać - jeżeli byłem żołnierzem LWP i składałem przysięgę deklarując obronę ojczyzny nawet za najwyższą cenę, a Kukliński jest bohaterem, to kim ja jestem?

Zgadzam się z z tobą ponieważ też służyłem w LWP a ci co ujadają to nigdy w wojsku nie byli , karabin widzieli na filmie z Rambo i się podniecali. Wartości wyniesione z wojska są bezcenne - przyjaźń lojalność odwaga a nie szczanie w gacie na widok byle fiuta

Gdyby nie Kuklinski, w razie W, wg doktryny Ukladu Warszawskiego Polska zostalaby doslownie zaorana i to dlatego ten czlowiek byl bohaterem.

Jestes kims kto ma szalenie ograniczona perspektywe

Dziękuję panie Ministrze .

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl