niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Na spotkanie z autorami książki „Konfidenci” zaproszono Wałęsę. Przyjdzie czy stchórzy?

Dodano: 14.01.2016 [18:05]
Na spotkanie z autorami książki „Konfidenci” zaproszono Wałęsę. Przyjdzie czy stchórzy? - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Na 15 stycznia w Gdańsku oraz Gdyni zaplanowano dwa spotkania ze Sławomirem Cenckiewiczem, Witoldem Bagieńskim i Piotrem Woyciechowskim – autorami książki „Konfidenci”. Na spotkanie w Gdyni oficjalnie zaproszony został Lech Wałęsa. Czy wystarczy mu odwagi na wzięcie udziału w spotkaniu i rozmowę o przeszłości, do której kilka dni temu na łamach mediów tak ochoczo nawoływał?

Wydawnictwo Editions Spotkania oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni organizują 15 stycznia o godz. 17 spotkanie z Witoldem Bagieńskim, Sławomirem Cenckiewiczem i Piotrem Woyciechowskim, autorami książki „KONFIDENCI. ARCHIWA UJAWNIAJĄ PRAWDĘ”. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, oficjalne zaproszenie na spotkanie otrzymał również Lech Wałęsa. Jego obecność cały czas nie została jednak jeszcze potwierdzona.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Wałęsa sam nawoływał ostatnio na łamach mediów do debaty dotyczącej „TW Bolka”. Były prezydent skierował nawet w tej sprawie list do gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej; wzywa w nim do organizacji takiej dyskusji z udziałem historyków, którzy zajmowali się analizowaniem jego przeszłości.

- Liczyłem na to, że historycy, pisarze dojdą do prawdy. Wygrałem wszystkie sprawy sądowe, ale jest kilka kwestii niewyjaśnionych. Miałem nadzieję, że oni to wyjaśnią, ale okazuje się, że nie. Albo nie potrafią, albo nie chcą. Dlatego włączam się jeszcze raz, żeby udowodnić. Wszyscy moi najgorsi wrogowie - proszę bardzo. Jak Kargul mówię: zapraszam do płotu

– tłumaczył w TVN24 Wałęsa.

Książka „Konfidenci” nawiązuje do wydanej zaraz po obaleniu rządu Jana Olszewskiego w 1993 r. niskonakładowej książki „Konfidenci są wśród nas” autorstwa Michała Grodzkiego (pseudonim Tomasza Tywonka, rzecznika ówczesnego ministra spraw wewnętrznych), ukazującej kulisy wprowadzenia uchwały lustracyjnej z maja 1992 r. Nad ponad 700-stronicową pozycją „Konfidenci” pracowali historycy Sławomir Cenckiewicz, Witold Bagieński oraz ekspert ds. służb Piotr Woyciechowski.

- Ze względu na olbrzymie luki w dokumentacji, prowadzenie badań jest znacząco utrudnione. Nie jest ono jednak całkowicie niemożliwe. Wbrew pozorom nawet ze szczątkowej i rozproszonej dokumentacji można odtworzyć część tego, co próbowano zatrzeć i bezpowrotnie wymazać z historii

- tłumaczy Witold Bagieński, jeden z autorów książki „Konfidenci”.

Spotkanie z autorami książki odbędzie się również w Gdańsku. Spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem, Witoldem Bagieńskim i Piotrem Woyciechowskim połączone z promocją książki „Konfidenci” zaplanowano na 15 stycznia, g. 20, NOT, sala B.
Autor: Źródło: , ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Według mnie to nie jest zły pomysł żeby takie spotkanie zorganizowało IPN. Zastanawiam się dlaczego Lech Wałęsa miałby stawiać się na wezwanie jakiegokolwiek wydawnictwa które na wydawaniu książek zwyczajnie zarabia pieniądze. Zastanawiam się dlaczego brak obecności na promocji takiego wydawnictwa miałoby być odebrane jako tchórzostwo.

nie mysle ze Walesa podejmie sie tej debaty oko w oko. Jak znam zycie , obstawi sie doradcami ktorzy na trudne pytania beda udzielac inteligentnie wykretne odpowiedzi, na tyle cwany jest Boleslaw Walesa.

nie mysle ze Walesa podejmie sie tej debaty oko w oko. Jak znam zycie , obstawi sie doradcami ktorzy na trudne pytania beda udzielac inteligentnie wykretne odpowiedzi, na tyle cwany jest Boleslaw Walesa.

Slyszalem,ze bolek przeznaczyl telewizor na akcje Owsiaka, ten,ktory wygral w totolotka?

Oj Bolek- po co Ci byla ta teczka, dlaczego zniszczyles 2/3 jej zawartosci? Widzisz, nie pomyslales tepaku ze sporzadzono kopie i niedlugo prawda wyplynie. Rewolucji juz nie zrobisz bo twoj mocodawca kiszczak odszedl niedawno na wieki.....

Tekst ukazał się w Rzeczpospolitej 29-11-2008

Żyje oficer, który zwerbował TW "Bolka":

Kapitan SB Edward Graczyk, który zwerbował do współpracy w 1970 roku Lecha Wałęsę, żyje wbrew temu co orzekli

sędziowie Sądu Lustracyjnego lustrujący Lecha Wałęsę. Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego sędzia Barbara Trębska

powiedziała, że informację, że Graczyk nie żyje, sąd dostał z UOP wraz z dokumentami, jakie UOP miał nt.

współpracy Wałęsy z SB. Szef UOP w 2000 r. gen. Zbigniew Nowek powiedział, że nie przypomina sobie, by UOP

dokonywał jakichś sprawdzeń osób na potrzeby Sądu Lustracyjnego. 75-letni dziś Graczyk pochodzi z Olsztyna.

Według ustaleń Cenckiewicza i Gontarczyka w 1970 r. zwerbował Wałęsę do współpracy. W 1971 r. miał mu wręczyć

1500 zł. Zostało to potwierdzone podpisem TW ps. Bolek. - Wałęsy. Według ustaleń Graczyk miał zeznać, że -

z dzisiejszej perspektywy nie uznałby Wałęsy za agenta, a jedyne pieniądze, jakie mu dał, były na bilet

tramwajowy - (1500 zł ! - przejazd tramwajem kosztował wtedy 0,50 zł, a przeciętna pensja 1400 zł).

- Rzeczpospolita- dotarła do Edwarda Graczyka w Gdańsku. Był zdenerwowany, nie chciał rozmawiać. Unikał

jednoznacznych odpowiedzi. Zaprzeczył nieoficjalnym informacjom, że w ostatnim czasie prywatnie próbował

skontaktować się z nim Wałęsa bądź jego współpracownicy. Pytany, czy były prezydent ukrywa kontakty z SB,

mówi: - On nie ukrywa, nie ukrywa. Ja byłem z nim na konfrontacji tydzień temu w IPN w Gdyni - rzuca.

Chwilę później jest bardziej kategoryczny: - On nie współpracował. Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk potwierdza,

że 18 listopada Graczyk został przesłuchany w obecności Wałęsy. Potwierdził, że wypłacił Wałęsie 1500 zł.

Graczyk krył Bolka, ponieważ od swego czasu byli kumplami od kielicha. Wałęsa nawet zapraszał Graczyka na swoje urodziny. To jak Graczyk, odpowiednio poinstruowany miał identyfikować Bolka? Tak to się porobiło.

wałęsa, ty ubecka świnio!

Dobrze, że piszecie przed czasem, ale... gdzie w Gdyni ??? Dlaczego nigdy nie ma informacji ? Gdzie je szukać. Czy nie można napisać. "Ci i ci organizują spotkanie z tym i tym w Gdyni, w .................... o godzinie 17.00, w piątek. Na to spotkanie zaproszono prze-boChatera Bolesława Wałęsę".

Bolek, ty ubecka sobaka, do budy...

nie ma takiej opcji, będzie "jak w ogóle może śmiać się mnie pytać o takie rzeczy... mnie, który sam komunę obalił...blablabla". poza tym, kto ma jeszcze nerwy, żeby słuchać bełkotu bolesława? napluj świni w twarz, powie, że pada deszcz

Co Wy maluczcy chcecie od tego starszego już Pana. Gdzie Wy byliście jak on stał na czele organizacji i gdy tuż obok było KGB i SB i mogli zrobić z każdym co chcieli?
Teraz po paru latach na ubeckich kwitach chcecie zbijać swój kapitał "naukowy"?
Historia to dopiero oceni w przyszłości, gdy jego i nas już nie będzie ...

1. Stał na czele organizacji, bo niestety ludzie (stoczniowcy z Gdańska) mu zaufali. W dosc mądry sposób prowadził rozmowy w sierpniu 1980 r. z ówczesnym wicepremierem Mieczysławem Jagielskim i doprowadził do podpisania Porozumień Sierpniowych (de facto porażka PZPR-u) ale warto pamiętac, że to nie tylko jego zasługa, nie tylko on te rozmowy z ówczesną władzą prowadził (po stronie opozycji był wówczas m.in. Andrzej Gwiazda). Dlaczego dziś nienawidzi Andrzeja Gwiazdę, swojego 8 lat starszego kolegę z lat 70-tych i 80-tych?
2. Wałęsa nigdy nie potrafił odpowiedziec na pytanie kim był "Bolek". W rozmowie z red. Moniką Olejnik w TVN24 kilka lat temu powiedział, że "Bolek" to nie była osoba, tylko centrala telefoniczna, albo coś w tym rodzaju, w każdym razie na pewno nie osoba. W innym wywiadzie (w radiu) stwierdził, że w SB podpisał tylko odbiór sznurówek.
3. Współpraca Wałęsy z SB w latach od grudnia 1970 r. (po spacyfikowaniu przez komunistów protestów na Wybrzeżu) do 1976 r. jest uznawana przez bardzo wielu historyków (również nie związanych z IPN i Cenckiewiczem) za fakt, za prawdę. Wałęsa kilka lat temu podczas swoich urodzin powiedział w TV, że "jest też kapitan Graczyk, który mnie zwerbował".

sks7- prawdziwy walesa to ten z tasm z intrnowania dot.rozmowy z bratem.Rynsztokowy jezyk i jego motywacje zapewnienia dobrego zycia rodzinie.On mial gdzies postulat robotnicze. Co zrobil jak zostal prezydentem ; zlikwidowal zaklady pracy robotnikom, by juz nikt nigdy nie mial mozliwosci strajkowania. Ci wszyscy jego ochraniarze to ludzie ze sluzb.
Te slawetne tasmy powinny byc puszczane w TV czesto , by mlodzi ludzie ocenili kim byl i kim jest ten najsawniejszy szpicel polski !

Nie sposób dziś oceniać realia tamtych czasów, skoro wiemy niewiele o aktywności radzieckich spec-służb( oficjalnie, Rosjanie zaprzeczają działaniom związanym z Solidarnością) . Niemniej, rola Wałęsy wydaje się dwuznaczna. Zapewne, nie jest jeszcze gotowy do rzetelnej dyskusji, bo ujawnienie niektórych faktów, nadal może być niebezpieczne. Co nie zmienia faktu, że do 13.12.1981., kilkakrotnie zachował się jak Prezes przed wyborami w 2011 roku. Zachowanie Prezesa wytłumaczono, a Wałęsa niczego wyczerpująco nie wyjaśnił. Poza tym, chodzi tu o przedsierpniową działalność Wałęsy - szczególnie, w grudniu 1970. To może być temat do dyskusji. Istotne, byśmy nie czuli się stale oszukiwani.

Ja tylko czekam kiedy wrzuci na neta fotki w pełnym negliżu. W gaciach na plaży Miami i jaccuzi już były:) Normalnie maczo z kałdonem jakby połknął piłkę lekarską:)
Czy jego dzieci nie wstydzą się?

Na pewno nie przyjdzie. Zapewne wykręci się sianem w znanym sobie stylu.

PO CO ?
Aby ten prostak czul sie dalej "kims waznym" ?
Dla tego buca najgorsza kara to zpomnienie o nim,wyeliminowanie calkowite jego osoby z zycia publicznego.

NIE NIE NIE
Nie niszczy ostatniego naszego autorytetu!
Atakujmy Komora i Tuska!!!
Tusk podburza Niemców przeciwko!Polsce!
Komór instytut tworzy!
Wałęsa jest b.stary i niegroźny
Co było!to było!

Moim zdaniem Wałęsa przyjść i będzie udawał wariata. Wiele mu nie brakuje..........

Bolek gdzie obiecane 800000 dla każdego..Bolek przypomnij sobie jak opowiadałeś o wyrwanych kartach z twej teczki!

Pokażcie mu w hali Sztoczni na ekranie 20 x 5,5 m film ,,nocna zmiana,,

Panie Wałęsa
mamy już stosowny wiek
i jest nam bliżej niż dalej
/życie przemija/
proponuję
zaprosić Wszystkich kto chce
aby porozmawiać na temat "BOLKA"
przyjmę prawdę
i jaka by ona nie była,
rozgrzeszę Pana !
ale niech Pan powie prawdę jak było,
wiem, że trudne to były czasy,
bo nie mieliśmy całej wiedzy,
teraz wiemy już dużo więcej.

Proszę, niech Pan to zrobi,
bo zrobią to wcześniej czy później inni
a Pan już nie będzie mógł się bronić.

Osobnicy tego typu nie kojarzą słowa prawda...zresztą ja się nie dziwię, przechodzą takie pranie mózgu, że trudno od nich
wymagać czegokolwiek....

Ten bolek to urodził się niepełnosprawnym.

Pewnie tak bo inaczej czemu by go na rękach nosili. Musiało być z tym tw bolkiem naprawdę kiepsko.

Wspaniała, uczciwa, odwazna Pani Anna Walentynowicz szybko sie zorientowala kim jest bolek. Wysmiala pajaca, kiedy jej proponowal stanowisko ministra, zeby ja wyciszyc.

LIST OTWARTY DO LECHA WAŁESY KANDYDATA NA PREZYDENTA RP – ANNY WALENTYNOWICZ
Na naszych oczach przeszłość ulega zakłamaniu i manipulacji. Aby ocalić prawdę, ktoś musi zapytać o fakty. Dopóki jeszcze żyją ich świadkowie. Lata wspólnej działalności nakładają na mnie obowiązek zadania kandydatowi na urząd Prezydenta RP - Lechowi Wałęsie kilku pytani. Oświadczam, ze biorę odpowiedzialność za treść pytań i zawarte w nich sugestie. Życzę sobie przeprowadzenia dowodu prawdy przed sadem.
1.Czy pamiętasz ,jak w styczniu 1971 r. przyznałeś ,ze na zadanie SB dokonywałeś identyfikacji
uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?
2.Dlaczego okłamałeś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej z Gdyni?
3.Jak godziłeś swoja katolicka moralność z głośnymi przygodami, o które żona robiła Ci publiczne awantury w 1980r.?
4. 9 grudnia 1980 r. przyznano "Solidarności" pierwsza nagrodę - 30tys. USD. Co z tymi pieniędzmi?
5.Co zrobiłeś z 60tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, którą miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?
6.Czy mieszkanie przy ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?
7.W jakiej kwocie Baksik i inni biznesmeni finansowali Twoja pierwsza kampanie wyborcza?
8.Czy uważasz za właściwe, ze głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?
9.Czy w 1981 r. byłeś informowany przez Prezydium MKZ, ze M. Wachowski jest kapitanem?
10.Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie zareagowałeś na jego
poczynania?
11.Czy SB szantażowała Cię ujawnieniem wszczętych postępowań karnych o kradzieże przed sadem dla nieletnich i sadem rejonowym, wymuszając pełną współpracę?
12.Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5- tygodniowy pobyt z cala rodzina, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?
13.Czy pamiętasz swoja wypowiedz na Kongresie w USA "lokujcie swoje kapitały w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić", czy nadal tak sadzisz?
14.Z jakiej obietnicy wyborczej się wywiązałeś?
15.Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie Andrzeja Gwiazdy z 1 zjazdu "Solidarności", jak
wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą?
16.Kiedy spełnisz publiczna obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródła, bo Twoje książki przyniosły straty? Podobnie z obietnica wyjaśnienia stosunków z SB?
17.Czy nie dość juz kłamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu?
Anna Walentynowicz

Nieprawdopodobne, jak człowiek z taką niejasną przeszłością może normalnie funkcjonować, pokazywać się w mediach. Ja, jeśli bym się na jego miejscu nie powiesił, jak Judasz, to bym całymi nocami wył i błagał Boga i ludzi o przebaczenie. Bóg przebacza, ludzie też potrafią- na to bym liczył. Co za psychikę on ma?! Czy jest z tytanu zrobiony, jakiś nadczłowiek, że żyje z tym spokojnie, czy po prostu nie umie inaczej? Wyjaśni mi to ktoś mądrzejszy?

p.WAŁĘSA
- 04 06 1992r. - NOCNA ZMIANA – PAMIĘTAMY !!!

CZEGO SIĘ PAN OBAWIAŁ ???

http://www.youtube.com/watch?v...

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl