Niemcy spuszczają z tonu? Media podgrzewają atmosferę. Jutro decyzja ws. nadzoru nad Polską

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Podczas gdy szef niemieckiego MSZ zapewnia, że trudne sprawy na arenie międzynarodowej powinny być omawiane między głównymi zainteresowanymi, niemieckie media nadal podgrzewają atmosferę przed jutrzejszym posiedzeniem Komisji Europejskiej, która będzie decydować o wprowadzeniu procedury nadzoru praworządności w Polsce.

W rozmowie z internetowym serwisem spiegel.de minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier odnosi się do ostatnich napięć na linii Warszawa-Berlin. Twierdzi on, że mimo wszystko kwestie sporne należy omawiać między sobą i opowiada się za rezygnacją z wykluczenia Polski z tego grona.

– Nie wykluczamy wcale kwestii budzących kontrowersje, ale rozmawiamy o nich tak, jak powinno się rozmawiać z przyjaciółmi – w zaufaniu – mówi szef niemieckiej dyplomacji.

Frank-Walter Steinmeier wezwał do poszanowania wspólnego zaufania i przyjaźni między Polską a Niemcami i stwierdził, że Polska „powinna pozostać na pokładzie”, ponieważ w Europie nadal jest sporo pilnych kwestii do rozwiązania, a głos Warszawy będzie w nich istotny.
 
Tymczasem niemieckie media nadal podgrzewają atmosferę przed jutrzejszym posiedzeniem Komisji Europejskiej.
„Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” już wprost informuje, że choć posiedzenie KE i debata nad procedurą nadzoru nad praworządnością w Polsce rozpoczyna się dopiero jutro, decyzje w tej sprawie zostały już podjęte.

Z informacji niemieckiej gazety wynika, że Komisja Europejska uruchomi procedurę nadzoru. Byłby to pierwszy tego typu przypadek w historii.


Do kwestii ingerencji Komisji Europejskiej w sprawy Polski odniosła się dziś na antenie RMF FM szefowa Kancelarii Premiera.

- Niektórzy wysocy urzędnicy, komisarze w tym przypadku, w Unii Europejskiej myślę, że się mocno zagalopowali w kwestii dotyczącej krytyki tego, co się dzieje w Polsce. W Polsce demokracja nie jest zagrożona, wypowiedzi są skrajnie nieobiektywne, by nie powiedzieć: krzywdzące. W tej sytuacji myślę, że propozycja pani premier Beaty Szydło, idąca w kierunku obrony dobrego imienia Rzeczpospolitej, a także naszej suwerenności, wskazuje na to, że dobrze byłoby, żeby razem z opozycją nad pewnymi kwestiami się pochylić - sprawami zagranicznymi generalnie - mówiła w kontrwywiadzie RMF FM szefowa KPRM Beata Kempa.

Tymczasem, jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, spore zainteresowanie zagranicznych mediów wzbudził transparent kibiców Pogoni Szczecin „Chrońcie swoje kobiety – nie naszą demokrację”. Właśnie dzięki całej sprawie, dziennikarze zwracają uwagę na wyjątkową aktywność Niemiec na polu krytyki polskiego rządu.

„Milczenie niemieckiej policji i mediów na temat ataków na tle seksualnym ubiegających się o azyl emigrantów pokazuje, że to Niemcy a nie Polska, mają problem z wolnością i różnorodnością mediów oraz funkcjonowaniem demokracji” – napisał francuski „Nouvelles de France”, relacjonując piątkową akcję kibiców Pogoni Szczecin w Berlinie.

 
Źródło: RMF FM,niezalezna.pl,spiegel.de,faz.net

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Skandal! Sędzia oskarżony o kradzież 50 zł ze stacji benzynowej – został uniewinniony

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Dziś Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie wiceprezesa Sądu Rejonowego w Żyrardowie, któremu za kradzież 50 zł na stacji paliw wymierzono karę złożenia z urzędu. SN uniewinnił sędziego. Tym samym SN zmienił wyrok sądu dyscyplinarnego I instancji, który usunął Topyłę ze stanu sędziowskiego w związku z tym zarzutem.

Sędzia Sądu Rejonowego w Żyrardowie Mirosław Topyła został obwiniony o to, że w dniu 3 marca 2017 r., na stacji paliw w okolicy Sochaczewa ukradł z lady banknot 50-złotowy starszej kobiety, w momencie gdy ta odwróciła się.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak sędzia skradł 50 zł na stacji benzynowej. Zobacz NAGRANIE z monitoringu

Sprawa trafiła na wokandę Sądu Najwyższego w 2017 roku. Mogła zostać rozstrzygnięta już w październiku, lecz odroczono rozpoznanie sprawy. Uwzględniono wniosek obrony o dopuszczenie opinii biegłego psychologa, dla ustalenia profilu psychologicznego i cech osobowości obwinionego.

Podczas ostatniej rozprawy odtworzono monitoring z kradzieży, na którym widać, jak sędzia rozgląda się, a następnie wyciąga rękę, by sięgnąć po pieniądze, które wyłożyła wcześniej na ladę starsza kobieta.

Sąd Apelacyjny – Sąd Dyscyplinarny w lipcu ub. roku uznał obwinionego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył sędziemu karę złożenia z urzędu. Uznał jednocześnie, że przez dopuszczenie się kradzieży pieniędzy sędzia stracił nieodwołalnie i na zawsze moralne prawo osądzania cudzych uczynków. Stopień społecznej szkodliwości popełnionego przewinienia określono jako znaczny, przez co dalsza służba i pełnienie urzędu na jakimkolwiek stanowisku i gdziekolwiek byłyby nie do pogodzenia z noszeniem sędziowskiej togi.

Dlatego sąd ocenił, że tylko najsurowsza kara, przewidziana w przepisach ustawy, jest adekwatna do rangi przewinienia, którego dopuścił się obwiniony.

Odwołania od tego wyroku do Sądu Najwyższego wniósł zarówno obwiniony jak i jego obrońcy. Twierdzą oni, że kradzież pieniędzy przez sędziego byłaby nielogiczna wobec kariery, jaką zrobił, wysokiej funkcji i zarobków. Ponadto sędzia ma być z charakteru osobą roztargnioną.

W uzasadnieniu stwierdzono, że sędzia jest "roztargniony".

SN poczynił odmienne ustalenia faktyczne i doszedł do wniosku, że należy obwinionego uniewinnić. (...) Z dopuszczonej opinii biegłego wynika, że obwiniony jest osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia

- powiedziała w uzasadnieniu orzeczenia sprawozdawca sprawy sędzia SN Agnieszka Piotrowska. Dodała, że opinia ta została skonfrontowana z pozostałymi dowodami, w tym zeznaniami świadków, i znalazła w nich potwierdzenie.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl